×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Nuk ka më mësim në klasë, studentët do i bëjnë provimet mes ullinjve

Imagjinoni t’i nënshtroheni provimeve finale ulur në një tavolinë pikniku në qiellin e kaltër dhe në mes të plantacioneve të ullinjve, e zhurmës së zogjve në periferi të Umbrias.

Ky skenar dramatik i pret studentët në Institutin Agrokulturor Ciuffelli, pasi organizimi i provimeve në ambient të mbyllur është i pasigurt dhe i paparashikueshëm shkaku i koronavirusit, shkruan agjencia Reuters.

Në kampusin 75 hektarë të shkollës në periferi të qytetit Todi të martën, shtatë profesorë dhe një student kanë bërë një provë për provimet që do të mbahen muajin e ardhshëm.

Në Itali gjithë studentët i nënshtrohen provimeve me gojë dhe me shkrim për të marrë një diplomë apo gradë. Normalisht të gjithë ato mbahen në ambient të mbyllur, por këtë javë provimet me shkrim janë anuluar për të evituar ngarkesën në klasa shkollore.

Zyrtarët e institutit kanë vendosur të mbajnë provimet me gojë në ambient të jashtëm. Profesorët, duke mbajtur maska, qëndronin ulur me laptopët e tyre dhe printerët në një tavolinë pikniku rreth 19-vjeçarit Matteo Lenticchia, që po i përgjigjej një numri të pyetjeve hipotetike për qumështin, djathin, sigurinë e ushqimit, konsumimin dhe shpërndarjen.

Ata ishin vendosur nën hije të pemëve. “Në fakt, është më relaksuese të jesh jashtë. Është më relaksuese të dëgjosh tingujt e zogjve sesa të dëgjosh sirenat e veturave”, ka thënë Lenticchia.

Në Institut gjatë pesë vjetëve studentët mësojnë çdo aspekt të agrokulturës, si të drejtosh një fermë, për kafshët, për bimët dhe madje edhe si të përdoren dronët për të monitoruar lagështinë në fusha.

Umbria, që gjendet në qendër të Italisë, është e famshme për prodhim bujqësi.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zgjedhjet në universitete/ Zhvillohet seanca e parë gjyqësore mes studentëve dhe KIZ

Zgjedhjet në universitete/ Zhvillohet seanca e parë gjyqësore mes studentëve dhe KIZ

Publikuar më 03.07.2020
Është zhvilluar seanca e parë gjyqësore mes studentëve dhe K...

Është zhvilluar seanca e parë gjyqësore mes studentëve dhe Komisionit Institucional të Zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës. Padia është ngritur nga Qëndresa Qytetare, e cila e konsideron këtë proces të parregulltë dhe në kundërshtim të hapur me ligjin për arsimin e lartë dhe Rregulloren e zgjedhjeve në UT. Mësohet se në seancën e parë u […]

Lexo më shumë

Mësimi nuk do të jetë më si dikur/ Zbulohet metoda e re, provimet nën vëzhgimin e kamerave

Mësimi nuk do të jetë më si dikur/ Zbulohet metoda e re, provimet nën vëzhgimin e kamerave

Publikuar më 02.07.2020
Mbyllet viti shkollor/ 9,400 nxënës nuk morën pjesë në mësim...

Mbyllet viti shkollor/ 9,400 nxënës nuk morën pjesë në mësimin online. Ministrja e Arsimit, Besa Shahini tha për “Shekulli”-n se po diskutohet zhvillimi i provimeve në rrugët elektronike Enida Vërça Në mbyllje të vitit shkollor, ministrja e Arsimit, Besa Shahini organizoi një takim me gazetarët, ku u fol për problematikat dhe vështirësitë me të cilët […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet në universitete, reagon unioni i Unioni i Këshillave Studentor: Nuk i njohim rezultatet, proces i minuar

Zgjedhjet në universitete, reagon unioni i Unioni i Këshillave Studentor: Nuk i njohim rezultatet, proces i minuar

Publikuar më 02.07.2020
Unioni i Këshillave Studentor ka reaguar në lidhje me caktim...

Unioni i Këshillave Studentor ka reaguar në lidhje me caktimin e datës 30 korrik për zgjedhjet në Universitete. Përmes një deklaratë zyrtare, Unioni i Këshillave Studentor shprehet se studentët nuk do të jenë të pranishëm në votime dhe se ky process pa praniën e tyre është i padrejtë. Ndër të tjera, në deklaratë thuhet se […]

Lexo më shumë

‘Ngërçi’ për diplomat, Dhori Kule fut listat në zarf dhe ja ridërgon Rektorit

‘Ngërçi’ për diplomat, Dhori Kule fut listat në zarf dhe ja ridërgon Rektorit

Publikuar më 02.07.2020
Dekani i Ekonomikut, Dhori Kule, i priti në një takim sqarue...

Dekani i Ekonomikut, Dhori Kule, i priti në një takim sqarues studentët, në praninë edhe të medias ku premtoi zgjidhje për problemin e tyre. “E drejta juaj është cenuar në mënyrë flagrante. Kartonët e diplomave patjetër që do ti merrni, ngërçi është i qartë dhe do të zgjidhet. Do ju jap një këshillë: Asnjëherë mos […]

Lexo më shumë

Studentët e Ekonomikut në protestë para Dekanatit, kërkojnë diplomat

Studentët e Ekonomikut në protestë para Dekanatit, kërkojnë diplomat

Publikuar më 02.07.2020
Mëngjesi i kësaj të enjte i gjeti në protestë, studentët e f...

Mëngjesi i kësaj të enjte i gjeti në protestë, studentët e fakulteti të Ekonomisë. Ata kanë protestuar para Dekanatit, duke kërkuar marrjen e diplomave, një proces i cili vazhdon t’i mbajë pengë. Ata kërkojnë nga Dekani të dorëzojë emrat e tyre sipas procedurës, fillimisht te Rektorati dhe pastaj të vazhdojë procedura në QSHA. Mbi 315 […]

Lexo më shumë

Ministria e Arsimit godet studentët ekselentë, ja çfarë vendimi ka marrë

Ministria e Arsimit godet studentët ekselentë, ja çfarë vendimi ka marrë

Publikuar më 01.07.2020
Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, ka publikua...

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, ka publikuar vendimin e Ministrisë së Arsimit, ku përjashtohen nga fondit i ekselencës studentët e bachelorit. Sipas saj, ata që do të vendosin dhe zgjedhin studentët më të mirë është Ministria e Arsimit dhe katër anëtarë të emëruar po nga kjo ministri. “Një trupë politike ka gjasa të përzgjedhë […]

Lexo më shumë

“Nuk mund të ul më kokën”, Mimoza Hafizi kërkon postin më të lartë në Universitetin e Tiranës

“Nuk mund të ul më kokën”, Mimoza Hafizi kërkon postin më të lartë në Universitetin e Tiranës

Publikuar më 01.07.2020
Ish-deputetja socialiste Mimoza Hafizi shpall kandidaturën e...

Ish-deputetja socialiste Mimoza Hafizi shpall kandidaturën e saj si rektore në Universitetin e Tiranës.  Lajmin e ka dhënë vetë, Hafizi, në një status në rrjetin social “Facebook”. Ajo njofton se mbrëmjen që lamë pas e ka depozituar kandidaturën për Rektore të Universitetit të Tiranës. Në këtë postim të gjatë, pedagogia shkruan se hapja e fushatës […]

Lexo më shumë

Zyrtare/ Shpallet data e zgjedhjeve në universitetet publike

Zyrtare/ Shpallet data e zgjedhjeve në universitetet publike

Publikuar më 30.06.2020
Ministrja e Arsimit, Besa Shahini shpalli 30 korrikun, si da...

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini shpalli 30 korrikun, si datën e zgjedhjeve në universitete. Përmes një postimi në rrjete sociale, Shahini shkroi se rektorët konfirmuan se të gjithë universitetet janë gati, ndaj ftoi studentët të ushtrojnë të drejtën e tyre për përfaqësim në strukturat drejtuese të universiteteve ku studiojnë. Postimi i plotë Sot zhvillova përsëri […]

Lexo më shumë