×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Nuk ju shkojnë për shtat as si grua dhe as si ministre”, Koni i përgjigjet Shahinit: Kërko ndjesë publike!

Pas deklaratës së Ministres së Arsimit, Besa Shahini, se Universiteti i Tiranës çdo herë e më shumë po i shkaktohen probleme serioze, si pasojë e udhëheqjes nga rektori, Mynyr Koni, ka reaguar ky i fundit. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social ‘Facebook’, Koni përgënjeshtron ministren, teksa thekson se në grupin e inspektimit nga MASR, asnjëhrë nuk ka pasur rezultate. Më tej ai thotë se e gjithë kjo është një disinfomrimi, duke i kërkuar ministres të kërkojë falje publike.

Postimi i plotë:

“Dëgjova sot konferencën për shtyp të Ministres së Arsimit, Sportit dhe Rinisë. Dhe sigurisht, edhe në këtë rast, ajo nuk harroi pa përmendur Rektorin e Universitetit të Tiranës.

Në fakt, më vjen mirë për faktin që më në fund, Ministrja pranoi se në vitin 2019, ka patur ankesa edhe nga Rektori i Universitetit të Tiranës, por nuk tregoi në asnjë moment se çfarë kishte bërë ajo dhe institucioni që drejton, për t’i zgjidhur ato, por vetëm fajësoi Rektorin, duke treguar edhe një herë qartë lidhjet e saj me struktura të caktuara të Universitetit të Tiranës.

Është e vërtetë që Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ka ngritur një grup inspektimi, i cili u paraqit në UT në muajin dhjetor 2019, por ajo harroji të tregojë që ky grup inspektimi në fakt nuk kreu asnjë inspektim në UT, për arsye se nga MASR, nuk kishte ardhur akoma asnjë raport apo rekomandim nga inspektimi i mëparshëm i kryer në UT po nga kjo ministri para disa muajve.

Dhe është e pakuptueshme se nga dolën “konkluzionet” e grupit të inspektimit që përmend zonja Ministre në konferencën e saj për shtyp.

Ky është një disinformim i qëllimshëm dhe për këtë duhet të kërkojë ndjesë publike.

Në fakt, kush e ka dëgjuar sot Ministren, në rastin më të mirë, ka menduar se konferenca për shtyp që ajo organizoji ishte vetëm për Universitetin e Tiranës dhe për Rektorin e UT.

Dhe ka kuptuar edhe më mirë se ata që e kanë ideuar këtë konferencë dhe kanë hartuar fjalimin e saj, janë të njëjtët autorë që kanë organizuar sulmet e njëpasnjëshme në këto 4 vite për Rektorin e Universitetit të Tiranës.

Zonja Ministre, po për universitetit e tjera publike nuk ke asgjë për të thënë? Mos harroni se në Shqipëri ka edhe universitete të tjera publike.

Zonja Ministre,

Ju siguroj se pedagogët dhe studentët e Universitetit të Tiranës janë qytetarë aktivë dhe nuk kanë nevojë të shndërrohen në të tillë. Tashmë të gjithë e kanë kuptuar moralin dhe dinjitetin e gjithkujt nga ne.

Thirrjet që ju bëni, nuk ju shkojnë për shtat as si grua dhe as si ministre.

Universitetit të Tiranës, në asnjë rast dhe nga askush nuk i është cenuar as cilësia dhe as dinjiteti, pavarësisht asaj çfarë është thënë dhe çfarë është bërë në këto vite, për t’ja ulur dhe cenuar ato; pavarësisht “luftërave” dhe “betejave” që i është dashur të përballojë, fatkeqësisht edhe nga institucioni që ju drejtoni”.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ministria e Arsimit mesazh pedagogëve: Mos penalizoni studentët me rezultate më të ulëta për shkak të situatës, kujdes me notat

Ministria e Arsimit mesazh pedagogëve: Mos penalizoni studentët me rezultate më të ulëta për shkak të situatës, kujdes me notat

Publikuar më 10.07.2020
Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë iu ka kërkuar pedagog...

Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë iu ka kërkuar pedagogëve që të mos penalizojnë studentët me rezultate shumë më të ulëta se në provimet e mëparshme për shkak të situatës nga COVID-19 dhe mënyrës së re të zhvillimit të mësimit. Ndër të tjera thuhet se pavarësisht mënyrës së ndryshme të zhvillimit të mësimit, rezultatet e […]

Lexo më shumë

Zbulohet mesazhi i MASR për pedagogët e universiteteve publike: Mos penalizoni studentët me rezultate më të ulëta për shkak të situatës

Zbulohet mesazhi i MASR për pedagogët e universiteteve publike: Mos penalizoni studentët me rezultate më të ulëta për shkak të situatës

Publikuar më 10.07.2020
Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë iu kërkon pedagogëve ...

Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë iu kërkon pedagogëve të mos penalizojnë studentët me rezultate shumë më të ulëta se në provimet e mëparshme për shkak të situatës nga COVID-19 dhe mënyrës së re të zhvillimit të mësimit. Në një e-mail dërguar pedagogëve, MASR kujton rekomandimet e UNESCO, OECD, UNICEF që të kihet një kujdes […]

Lexo më shumë

Beteja për zgjedhjet/ Gjykata Administrative rrëzon studentët, pushimet e gjyqtares shtyjnë seancën

Beteja për zgjedhjet/ Gjykata Administrative rrëzon studentët, pushimet e gjyqtares shtyjnë seancën

Publikuar më 10.07.2020
Studentët 2 muaj më parë depozituan padinë kundër zgjedhjeve...

Studentët 2 muaj më parë depozituan padinë kundër zgjedhjeve të cilat pritet të zhvillohen në 30 korrik, në Universitetin e Tiranës. Qëndresa Qytetare ka njoftuar se Gjykata Administrative Tiranë vendosi të mos marrë vendim mbi kërkesën e studentëve për pezullimin e procesit zgjedhor në UT deri në marrjen e një vendimi përfundimtar nga gjykata për […]

Lexo më shumë

“Po na heqin bukën e fëmijëve”, denoncimi i fortë: 320 mësuesve nuk u jepet rroga!

“Po na heqin bukën e fëmijëve”, denoncimi i fortë: 320 mësuesve nuk u jepet rroga!

Publikuar më 09.07.2020
Kryetari i Sindikatave të Arsimit Dibër Selami Kaza, denonco...

Kryetari i Sindikatave të Arsimit Dibër Selami Kaza, denoncon në gazetën “Shekulli”, se 320 mësues rrezikojnë mosmarrjen e pagave për dy muaji, si pasojë e një udhëzimi të ri nga MASR. Mësuesit: Rrezikojmë bukën e fëmijëve. Zyra Arsimore Vendore pa përgjigje Enida Vërça 320 mësues rrezikojnë të mos marrin pagën për muajin korrik-gusht në rrethin […]

Lexo më shumë

“Filozofia dhe Kodi Rrugor lëndë me detyrim”, Kuvendi në debat për librat shkollor

“Filozofia dhe Kodi Rrugor lëndë me detyrim”, Kuvendi në debat për librat shkollor

Publikuar më 09.07.2020
Deputeti Artur Rroshi kërkoi këtë të enjte në Kuvend një int...

Deputeti Artur Rroshi kërkoi këtë të enjte në Kuvend një interpelancë me ministren e Arsimit, Besa Shahinin, të cilës i ka adresuar disa pyetje konkrete. Ai kërkoi të dijë se cilat ishin kriteret e përzgjedhjes së mësuesve, librave shkollorë dhe jashtëshkollorë, se çfarë masash janë marrë për zhdukjen e analfabetizmit, si edhe pse disa prej […]

Lexo më shumë

“Zgjedhjet nuk mund të anulohen”, kandidatët për rektor dalin kundër Konit

“Zgjedhjet nuk mund të anulohen”, kandidatët për rektor dalin kundër Konit

Publikuar më 08.07.2020
Kërkesa për anulimin e zgjedhjeve në 30 korrik nga ana e rek...

Kërkesa për anulimin e zgjedhjeve në 30 korrik nga ana e rektorit aktual, Mynyr Koni ka bërë që të ketë reagime. Kanë qenë dy kandidatët për rektor të Universitetit të Tiranës, Artan Hoxha dhe Mimoza Hafizi të cilët e konsiderojnë legjitim procesin. Më tej thonë se nuk është në kompetencat e rektorit, anulimi i zgjedhjeve. […]

Lexo më shumë

Kaos në universitete/ Mynyr Koni padit dekanët e fakulteteve

Kaos në universitete/ Mynyr Koni padit dekanët e fakulteteve

Publikuar më 08.07.2020
Rektori i Universiteti të Tiranës, Mynyr Koni ka paditur dek...

Rektori i Universiteti të Tiranës, Mynyr Koni ka paditur dekanin e fakultetit të Drejtësisë Artan Hoxha dhe atë të Ekonomikut Dhori Kule. Koni njofton se i ka kërkuar Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor, Tiranë, për të hetuar procesin zgjedhor. Koni thotë se këta persona kanë krijuar një konfuzion dhe një kaos total në institucion dhe në […]

Lexo më shumë

Udhëzimi/ Caktohet data e provimit për mësuesit që kërkojnë rritje page

Udhëzimi/ Caktohet data e provimit për mësuesit që kërkojnë rritje page

Publikuar më 08.07.2020
Caktohet data e provimit për kualifikim të mësuesve që kërko...

Caktohet data e provimit për kualifikim të mësuesve që kërkojnë rritje page. Data, shtesat që do të përfitojnë dhe penalizimet  Të gjithë mësuesit të cilët synojnë rritje page, është përcaktuar provimi i kualifikimit të aftësive profesionale. Nëpërmjet një udhëzimi, Ministria e Arsimit ka vendosur datën 20 korrik, dhënien e këtij provimi. “Provimi me shkrim për […]

Lexo më shumë