Njihuni me ngjarjet kryesore, ja çfarë ka ndodhur më 11 janar

Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, të datës 11 janar, ku do të mësoni se cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1569 – Llotaria e parë e regjistruar në Angli.

1805 – U krijua teatri i Michiganit.

1861 – Alabama i bashkohet Konfederates se Steteve te Bashkuar te Amerikes.

1908 – U krijua Grand Canyon National Monument.

1919 – Romania anekson Transilvaninë.

1935 – Amelia Earhart është gruaja e parë e cila fluturoi vetëm nga Hawaii në California.

1946 – Shqipëria pas referendumit popullor shpallet Republikë Popullore Socialiste.

1957 – Vrasësi masiv Jack Gilbert Graham u ekzekutua përmes komorës së gazit.

1962 – Erupsioni i vullkanit Huascaran në Peru shkaktoi vdekjen e 4000 njerëzve.

1972 – Pakistani Lindor riemron veten në Bangladesh.

1986 – Zyrtarisht u hap Gateway Bridge, Brisbane në Queensland, Australi.

1990 – Marshuan 300,000 njerëz në favor të pavarësisë së Lituanisë.

Lindje

347 – Theodosius I, perandor i romak

1859 – George Curzon, politikan britanik

1934 – Jean Chrétien, politikan kanadez

1946 – Tony Kaye, pianist dhe organist anglez (Yes)

1952 – Lee Ritenour, kitarist dhe kompozitor amerikan

1970 – Mustafa Sandal, këngtar turk

1971 – Mary J. Blige, këngtare e muzikës Soul dhe R&B

1972 – Amanda Peet, aktore amerikane

1983 – Adrian Sutil, pilot gjerman i Formula 1

Vdekje

314 – Papa Miltiades

782 – Knin, Perandor Japonez i 49.

1055 – Konstantin IX., Perandor Bizantin

1944 – Galeazzo Ciano, politikan italian (l. 1903)

1999 – Enver Maloku, shkrimtar shqiptar

2006 – Mark Sopi, ipeshkëv i Ipeshkëvisë së Kosovës

Festa dhe përvjetore

Festa nacionale

Shqipëri: Shpallja e Republikes

Nepal: Dita e Bashkimit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Edhe unë

Koço Kokëdhima Nisma #Edheunë, e frymëzuar nga deklarata e mjeshtrit të mirënjohur Bujar Kapexhiu për të bojkotuar 30 qershorin, prej ditësh…

Abissnet