Njihuni me “çajin e perëndive” dhe vetitë e tij të jashtëzakonshme

Publikuar më 31. 01. 2018 nga Xhentila Gjoshi

Receta e çajit bimor me trumzë, është quajtur edhe “çaji i perëndive” për shkak të vetive të shumta të dobishme për shëndetin tonë dhe është njohur e vlerësuar që nga kohërat e lashta. Mjekësia natyrore, ajo që përdor barëra, bimë, fruta, rrënjë, etj, për trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore, gjithmonë ka surpriza të këndshme për ata që duan t’i përjetojnë ato.
Mjekësia natyrore, ajo që përdor barëra, bimë, fruta, rrënjë, etj. për trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore, gjithmonë ka surpriza të këndshme për ata që duan ti përjetojnë ato.
Trumza është një erëz shumë e fuqishme në sajë të përbërësve interesantë dhe aktivë që përmban dhe çajit i bërë me gjethet e saj është përdorur që nga kohërat e lashta për të përmirësuar gjendjen e shëndetit dhe për të parandaluar shfaqjen e sëmundjeve të caktuara. Është në fakt një erëz e pasur me kalcium, hekur, kalium dhe substanca të tjera esenciale për mirëqenien tonë.
Ja të gjitha përfitimet që ofron ky çaj dhe si ta përgatisim atë.
Përfitimet e çajit bimor me trumzë
Në mjekësinë popullore, trumza përdoret kryesisht në trajtimin e lodhjes kronike, problemeve të tiroides, artritit, për të rregulluar presionin e gjakut dhe në përgjithësi të shmangin shfaqjen e problemeve të zemrës.
Gjatë Mesjetës është përdorur për të luftuar infeksionet e asmës por edhe si një dezinfektues duke shfrytëzuar antiseptikën, antibiotikën dhe fuqinë antivirale të kësaj bime.
Të mirat e çajit bimor të trumzës janë të dobishme në rast të kollës, bronkitit, problemeve të ftohta ose të tjera që ndikojnë në sistemin e frymëmarrjes.
Gjithashtu ai është i shkëlqyeshëm si pastrues për të përmirësuar problemet e lëngjeve të tepërta në organizëm dhe për të hequr ndjesin e pakëndshme të fryrjes .Trumza mund të merret në një nivel parandalues për të stimuluar funksionimin e duhur të sistemit imunitar (për shembull në dimër për të shmangur ftohjet dhe gripin) dhe për të luftuar radikalet e lira pasi përmban substanca antioksiduese.
Receta e çajit bimor me trumzë
Përgatitja e çajit me trumzë është shumë i thjeshtë, në fakt është e nevojshme vetëm: 1 grusht trumzë të thatë dhe 250 ml ujë.
Pasi uji është zier, shtojmë trumzën dhe e lemë të vloj për një minutë.Pasi është ftohur dhe gati për tu konsumuar duhet të kemi parasysh shijen jo të këndshme të trumzës ,ju mund të shtoni një lugë çaji mjaltë ose sheqernash të tjera natyrore për ta bërë pak më të lehtë shijen. Është e rekomandueshme që ta pini në mbrëmje para se të flini. Përfitimet do të fillojnë të ndjehen pas disa ditëve të konsumimit të këtij çaji bimor plot vlera.