×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Njerëz në bagazhe makinash, 21 vjet burg bandës shqiptaro-angleze

Nikoleta Kovaçi

Një bandë kriminelësh, të cilët u përpoqën të trafikonin shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar u shpallën fajtor nga gjykata dhe u dënuan. Vendimi u dha dy ditë më parë ndërsa që në korrikun e këtij viti u lajmërua nga ana e gjykatës së do të përfundohej gjithë gjyqi deri me 18 shtator. E në fakt ashtu ka ndodhur. Ata janë gjetur fajtor për dy raste të trafikut të njerëzve nga Shqipëria drejt Britanisë ndërsa bëhet me dije se prokuroria ka mundur të gjejë përgjimet mes bandës teksa kryenin trafikun. Sipas të dhënave të mediave vendase bëhet me dije se hetuesit përdorën përgjimet telefonike për të zbuluar lidhjet mes Gillian Barker, Ilir Hanit dhe dy kushërinjve, Eduard Karaj 39 vjeç dhe Vullnet Karaj, 41 vjeç që akuzohen si kapo të kësaj bande.

Kontrollet në pikat kufitare të Francës dhe të Belgjikës zbuluan personat që po tentonin të trafikoheshin. Ata të gjithë u akuzuan për komplot për të lehtësuar kryerjen e një shkelje të ligjit të emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar nga persona që vijnë nga shtete jo anëtare të BE dhe u dënuan në Canterbury Crown Court në Kent. Vullnet Karaj u dënua me 5.5 vjet burg, Eduart Karaj me 5 vjet, Ilir Hani u dënua me 4 vjet burg. Ndërkohë për shtetasit britanikë Jason Coëley dhe Lee Anderson iu dhanë 30 muaj burgim, ndërsa Gillian Barker mori një dënim prej 20 muajsh

Episodet

Gjashtë anëtarë të një bande të kontrabandës së njerëzve po përballen me burg tashmë pasi kanë tentuar të kontrabandojnë udhëtarët shqiptarë në Angli në bagazhin e makinave të tyre. Lee Anderson, 46 vjeç, dhe Jason Coëley, 44 vjeç, u kapën me tre vetë, një prej të cilëve ishte një fëmijë, në kufi në Coquelles, Francë, në mars të dy viteve më parë. Muaj më vonë, një makinë e drejtuar nga Gillian Barker, 47 vjeç, u ndalua nga të njëjtat komanda dhe oficerët e Forcave Kufitare u tha se gjetën dy burra shqiptarë të fshehur në bagazh. Ekipi i Hetimit Penal dhe Financiar të Emigracionit (CFI) i lidhi dy përpjekjet e kontrabandës me tre individë të tjerë. Më 13 tetor 2015, zyrtarët kontrolluan shtëpitë e Ilir Hanit, Eduart Karajt dhe Vullnet Karajt, 41 vjeç! Përveç shtëpive iu morën edhe të dhënat e udhëtimit dhe aparatet e telefonave të tyre ku mësohet se u zbuluan edhe një sërë lidhjesh të tjera dhe një sërë ofertash të dështuara të kontrabandës.

Hetimet

gjithashtu treguan se Eduart Karaj dhe Vullnet Karaj ishin duke shoqëruar Anderson dhe Cowley me një makinë tjetër për t’u siguruar që ajo do të mbërrinte në vendin e duhur në mënyrë të sigurt. Hetimet Sipas të dhënave mësohet se makina e përdorur nga Barker ishte drejtuar edhe më parë nga Karaj më 12 mars 2015 kur ishte me Anderson dhe Cowley dhe më herët kjo makinë kishte qenë në pronësi të Vullnet Karajt. Hani dhe dy kushërinjtë Karaj u arrestuan të gjithë me dyshim për komplot për të lehtësuar imigracionin e paligjshëm. Eduart Karaj, Jason Cowley, Lee Anderson dhe Gillian Barker u shpallën fajtorë në fillim të gjykimit nga ana e Gjykatës së Canterbury-t në Kent më 7 dhe 8 gusht.

Ilir Hani dhe Vullnet Karaj nuk kaluan në vendim deri në seancën e së hënës. Në lidhje me këtë ngjarje pati folur publikisht ndihmësi i drejtorit David Fairclough nga Hetimi Penal dhe Financiar: “Është e qartë se kjo bandë u përpoq të organizonte këtë kontrabandë për të rregulluar xhepat e vet dhe u dha pak ose aspak shpresë për sigurinë e njerëzve, përfshirë një fëmijë, të cilët ishin të mbyllur në bagazhin e një mjeti. Kjo ishte një përpjekje e koordinuar nga banda, por oficerët tanë punuan pa u lodhur për të shqyrtuar provat që zbuluan ndërmarrjen e tyre kriminale. Shpresoj që ky rast të shërbejë si një paralajmërim për këdo tjetër që mendon për këtë lloj kriminaliteti. Ne do të të kapim dhe do të të sjellim para gjykatave”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PD e Rilindja, larg duart nga zgjedhjet. Komisionet të jenë apartiake

PD e Rilindja, larg duart nga zgjedhjet. Komisionet të jenë apartiake

Publikuar më 24.09.2017
Nga Erneta Shevroja Kryetarët e partive opozitare zhvilluan ...

Nga Erneta Shevroja Kryetarët e partive opozitare zhvilluan një takim për rreth dy orë në Tiranë, për rëndësinë e reformës zgjedhore dhe ndryshimet që pritet në ndodhin në ligjin zgjedhor, ku arritën në disa konkluzione të përbashkëta. Në një njoftim të frontit të bashkuar të partive opozitare, u deklarua se reforma zgjedhore është e pakthyeshme, […]

Lexo më shumë

Ruçi, kryetar i Kuvendit, ekspertja: Po përsëritet e kaluara!

Ruçi, kryetar i Kuvendit, ekspertja: Po përsëritet e kaluara!

Publikuar më 19.09.2017
Lori Amy, profesore në Universitetin Jugor të Xhorxhias, tho...

Lori Amy, profesore në Universitetin Jugor të Xhorxhias, thotë për Zërin e Amerikës se krimet që shkaktoi komunizmi nuk mund të harrohen, por çështja është se si duhet kujtuar kjo e kaluar, në mënyrë që shoqëria të mos mbetet tek akuzat dhe viktimizimi. Profesorja, e cila viziton shpesh Shqipërinë, po merret me studimin e traumave […]

Lexo më shumë

Trashëgimtari i Prek Cali: Shembja e paautorizuar

Trashëgimtari i Prek Cali: Shembja e paautorizuar

Publikuar më 17.09.2017
Nga Anila Dushi Pas debateve të përhapura së shumti në media...

Nga Anila Dushi Pas debateve të përhapura së shumti në media në lidhje me kullën e shembur në Malësinë e madhe, ka reaguar edhe nipi i Prek Calit, heroit antikomunist të Shkodrës, i cili në fjalën e tij thotë se Kulla ishte shembur tërësisht nga persona të paautorizuar dhe kishte filluar ndërtimi i një objekti […]

Lexo më shumë

Ish-kreu i SHISH: Kodheli vodhi paratë dhe cënoi sigurinë Kombëtare

Ish-kreu i SHISH: Kodheli vodhi paratë dhe cënoi sigurinë Kombëtare

Publikuar më 17.09.2017
Ish-kreu i Shërbimit Informativ usht arak, Ylli Zyla, ka dre...

Ish-kreu i Shërbimit Informativ usht arak, Ylli Zyla, ka drejtuar akuza të rënda ndaj ish-ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli, lidhur me mosfunksionimin e radarëve në det për kapjen e skafeve me drogë. “Çako ka të drejtë kur thotë se sistemi i radarëve nuk po funksionon si duhet. Problemet kanë nisur në vitin 2015, kur sistemi […]

Lexo më shumë

Përgjimet fundosin dy transportuesit e minave me sahat, gjykata i lë në burg

Përgjimet fundosin dy transportuesit e minave me sahat, gjykata i lë në burg

Publikuar më 17.09.2017
Nga Xhentila Gjoshi Përgjimet ambientale janë pro va më e fo...

Nga Xhentila Gjoshi Përgjimet ambientale janë pro va më e fortë e Prokurorisë së Tiranës, ndaj dy të rinjve Jurgen Muho dhe Eraldo Ka troshi, të cilët u kapën me tre mina me telekomandë. Ditën e djeshme, 24-vjeçari dhe 19-vjeçari dolën para Gjykatës së Tiranës, ku iu caktua masa e sigurisë “Arrest me burg”. Gjykata […]

Lexo më shumë

SHBA, Ultimatum ndaj Koresë së Veriut: Ndalo menjëherë

SHBA, Ultimatum ndaj Koresë së Veriut: Ndalo menjëherë

Publikuar më 17.09.2017
Këshilli i Sigurimit në Kombet e Bashkuara dënoi fort lëshim...

Këshilli i Sigurimit në Kombet e Bashkuara dënoi fort lëshimin e raketës së fundit nga ana e Koresë së Veriut, duke i bërë thirrje vendit komunist të ndalojë menjëherë. 15 vendet anëtarë mbajtën një mbledhje të jashtëzakonshme me dyer të mbyllura, pas kërcënimit nga Peniani, që lëshoi raketën balistike e cila kaloi sërish mbi Japoni […]

Lexo më shumë

“Qeveria nuk përmbushi detyrimet e NATO-s, buxheti nën 1%”

“Qeveria nuk përmbushi detyrimet e NATO-s, buxheti nën 1%”

Publikuar më 17.09.2017
Deklarata e kryeministrit Edi Rama se Shqipëria do të modern...

Deklarata e kryeministrit Edi Rama se Shqipëria do të modernizojë forcën e saj ushtarake në takimin që Shtabet e Përgjithshëm të vendeve anëtare të NATO po zhvillojnë në Tiranë, ka shkaktuar dhe përplasje mes tij dhe kryetarit të Partisë Demokratike. Në mbledhjen e krerëve të krerëve të Shtabeve të Përgjithshme ku diskutohet mbi një seri […]

Lexo më shumë

Urdhri për “përjashtimin” e policëve, PD kundër: Nuk largohet kupola e kanabisit

Urdhri për “përjashtimin” e policëve, PD kundër: Nuk largohet kupola e kanabisit

Publikuar më 17.09.2017
Nga Isuf Kurtaj Urdhri i firmosur dje nga Ministri i Brendsh...

Nga Isuf Kurtaj Urdhri i firmosur dje nga Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj për nisjen e zbatimit të vetting-ut dhe për punonjësit e Policisë, Gardës së Republikës, dhe Shërbimit për Ankesat dhe Çështjet e Brendshme njësoj si për gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri, është kundërshtuar nga demokratët, pasi sipas tyre, ky proces duhet nisur nga […]

Lexo më shumë