Një botë më e mirë për fëmijët tanë

Gjeje çfarë? Njerëzit e biznesit gjithashtu i duan fëmijët e tyre. Shpresoj që shoku im “Gjenerata Xers” të më falë për huazimin e një linje nga kënga e hitit të vitit 1985 “Rusët”. Në atë kohë, ylli britanik i rokut, Sting po denonconte ndarjen agresive që mbizotëronte në Luftën e Ftohtë, duke nxjerrë në dritë realitetin që, pavarësisht kombësisë apo këndvështrimit tuaj, ne të gjithë jemi njerëz dhe të gjithë i duam fëmijët tanë.

Sot, unë shoh një lloj tjetër të antagonizmit, me një kërcënim shumë të vërtetë që po afrohet. E ardhmja e planetit tonë është në diskutim. Disa i konsiderojnë ndërmarrjet private si fajtorët, të animuar nga interesat që janë të papajtueshëm me një të ardhme të qëndrueshme për të gjithë. Për mua, kjo nuk mund të ishte më larg nga e vërteta. Si njerëz, si prindër, besoj se ne të gjithë dëshirojmë që t’ua dorëzojmë planetin fëmijëve tanë në një gjendje më të mirë se ajo që morëm nga brezi i mëparshëm. Të paktën, kjo është e vërtetë për mua dhe kolegët e mi në Solvay.

Kur vij në zyrë, si 25,000 kolegët e mi, nuk bëhem person i ndryshëm minutën kur futem. Unë e sjell tërë veten time në punë, jo vetëm biznesmenin me një kostum. Unë jam gjithashtu nëna e një djali 14 vjeçar shumë vokal që sillet në shtëpi si vetë Greta Thunberg. Unë u rrita në Marok dhe u rrita nga gjyshja ime, e cila më mësoi për çmueshmërinë e burimeve. Ne nuk e kishim luksin të humbnim asgjë. Ato vite të tronditura ishin të dobishme për të krijuar pikëpamjet e mia për zhvillimin e qëndrueshëm.

Më vonë, kur u transferova në Francë për të ndjekur arsimin e lartë si shkencëtare, unë fillova punën time të parë. Ishte një stazh me kompaninë që, pa lidhje me mua në atë kohë, më vonë do të kthehesha për të shërbyer si shefe ekzekutive e saj. Unë isha përgjegjëse për testimin e rrjedhjeve të lëngshme në uzinën Tavaux të Solvay, e cila rezonoi me përpjekjen time të thellë për të ruajtur burimet e ujit. Edhe më e rëndësishmja, falë Solvay, kuptova që ju mund të drejtoni një kompani të madhe kimike dhe të jeni serioz në mbrojtjen e mjedisit. Motivi ime mbetet i vlefshëm sot … dhe në fakt është forcuar që nga kthimi im në Solvay 12 muaj më parë. Jam e bindur që shumë nga tensionet që kanë diktuar opinionet publike për bizneset në të kaluarën nuk janë më relevante. Kontradiktat e kapitalizmit janë antikuar pa mëdyshje. Po kështu, besimi i modës së vjetër se mbledhja e një ndërmarrje tregtare është të maksimizojë vlerën e aksionarëve i takon një shekulli tjetër, pasi bizneset që nuk përqafojnë qasjet holistike për të angazhuar palët e interesuara të tyre, që tejkalojnë kthimet financiare, thjesht nuk do të mbijetojnë në realitetin e sotëm.

Filozofi francez Paul Ricoeur tha se nocionet në dukje kundërshtuese duhet të bashkëjetojnë nëse duam të pasqyrojmë natyrën e vërtetë dhe kompleksitetin e kësaj bote. Unë besoj se kjo vlen edhe për fushën e korporatave. Si kompani, ne mund të jemi fitimprurës dhe të qëndrueshëm; ne mund të jemi të bazuar në shkencë dhe humane; ne mund të kujdesemi për njerëzit dhe planetin tonë, dhe të jemi të guximshëm në biznes. Në Solvay, unë në të vërtetë dëshiroj që ne të veprojmë në përputhje me parime të dukshme kundërshtuese. Ata janë dy anë të së njëjtës monedhë. Ky dualitet është në zemër të qëllimit të kompanisë sonë dhe luan në forcën tonë më të madhe – zgjidhjen e sfidave duke sjellë mendjen më të mirë dhe më të larmishëm në tryezë. Përmes përqafimit të diversitetit, ne mund të përqafojmë dikotomitë që duken të papajtueshme me zgjidhjet. Ndërsa mbetet e vërtetë për ADN-në tonë si një kompani dhe për frymën e themeluesit tonë optimist, shkencëtar Ernest Solvay, u zhvillua një ushtrim masiv dëgjimi me punonjësit e Solvay për të zbuluar qëllimin tonë. Kjo përfshinte më shumë se 13,000 përgjigje në sondazh, si dhe qindra orë diskutime në të gjithë botën. Rezultati?

Në Solvay, ne kemi për të lidhur njerëzit, ide dhe elementë për të rikrijuar përparimin. Çfarë do të thotë kjo? Do të thotë që ne jemi në biznes të lidhim – jo vetëm lidhjen e elementeve në molekula – por edhe lidh idetë dhe njerëzit. Ne jemi në biznes për të rikrijuar përparimin dhe për të nxjerrë potencialin e plotë të planetit tonë për të ushqyer në mënyrë të qëndrueshme banorët e tij. Dhe ne jemi në biznes për të zgjidhur sfidat kritike industriale, sociale dhe mjedisore përmes fuqisë së shkencës. Kjo nuk do të thotë që Solvay, ose ndonjë kompani tjetër, nuk ka nevojë të ndryshojë. Ne e bëjmë. Ndryshimi i klimës kërkon që të gjithë të adaptohemi. Në Solvay, ne po bëjmë një vështrim të vështirë në pasqyrë për të parë se ku duhet të transformohemi – nga gjurmët tona të karbonit tek produktet që shesim dhe ndikimi i tyre në të gjithë zinxhirin e vlerës – si dhe rolin tonë si punëdhënës dhe korporatë qytetare. Një citat i famshëm që i atribuohet Mark Twain thotë: “Dy ditët më të rëndësishme në jetën tënde janë dita kur ke lindur dhe dita kur ta zbuloni pse”. Në të vërtetë, të gjithë ne kemi nevojë për një qëllim personal për të jetuar plotësisht jetën tonë dhe duhet të vërtetë të forcohet nga ato që bëjmë në punë. Qëllimi i sapo përcaktuar i Solvay është ai me të cilin mund të identifikohem, dhe unë jam i bindur jo vetëm që përfaqëson të kaluarën e Solvay dhe atë që ne kemi bërë gjithmonë, por do të vendosë themelet për suksesin e Solvay për shumë vite që vijnë. Ndërsa si CEO, unë absolutisht dua që Solvay të garojë dhe të fitojë në treg, kur bëhet fjalë për një qëllim të udhëhequr, nuk dua që Solvay të qëndrojë larg.

Sektori industrial, ose ndonjë fakt shumëkombësh në të vërtetë – është po aq i mirë për shoqërinë sa edhe aktori më i dobët i saj. Planeti ynë fiton, dhe për këtë arsye ne fitojmë, kur çdo hap në kompani të drejtohet për qëllim sot, dhe në të ardhmen. Qëllimi i Solvay na bën thirrje për t’u lidhur – dhe kjo përfshin të lidhemi fort me kompani të tjera në ndjekje të krijimit të një vlere të përbashkët të qëndrueshme për të gjithë. Ne mund ta arrijmë atë vizion vetëm kur sektori privat të përparojë për të treguar që kompanitë me të vërtetë mund të japin rritje të qëllimshme – dhe t’u lënë fëmijëve tanë një botë më të mirë se ajo me të cilën filluam.

Politico.eu

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet