Nis “lufta” mes SHBA-së dhe Rusisë. Moska: Do të hakmerremi nëse sulmohen forcat qeveritare në Siri

Rusia ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të hakmerret, nëse forcat qeveritare të Sirisë sulmohen nga milicia siriane në lindje të vendit, që mbështeten nga SHBA-ja.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Igor Konashenkov, i ka bërë këto komente, pesë ditë pasi koalicioni i udhëhequr nga SHBA-të, pati thënë se avionët rusë kanë sulmuar forcat ushtarake në provincën Deir al-Zor, duke plagosur disa ushtarë. Vërejtjet e tij erdhën pas shqetësimeve se mund të ketë përballje në mes të forcave të mbështetura nga Rusia dhe atyre të mbështetura nga SHBA-të, shkruan Rel.
Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, mbështesin grupe ushtarake të ndara në luftën në Siri./Rel/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet