Ngjarje rëndë/ Vdes gruaja pas lindjes

Një grua vdiq sot në spitalin e lindjes si pasojë e hemorragjisë së brendshme. Sipas analizës përfundimtare të mjekëve, rezultonte se, kishte “dështime serioze” në kujdesin spitalor të gruas që pësoi një hemorragji masive dhe vdiq disa orë pas lindjes së fëmijës.

Gabriela Pintilie, 36 vjeç, humbi gjashtë litra gjak pasi lindi vajzën e saj, Stefania, përmes seksionit cezarian në Spitalin Universitar Basildon, më 26 shkurt 2019. Nëna me origjinë Rumune nga Grey, Essex, luftoi me vdekjen disa orë pas një ndërprerje në komunikim që do të thoshte që mjekët që kryejnë operacione urgjente pas lindjes nuk e kuptuan se sa produkte të mpiksjes së gjakut ishin në dispozicion.

Duke regjistruar një aktgjykim narrativ, Caroline Beasley-Murray i tha gjykatës së Essex se kishte një “situatë konfuzioni” gjatë “ngjarjeve të krizës”. Ajo tha se ekzistonte një “mungesë udhëheqjeje për t’u marrë me situatën” dhe “mungesë e bashkërendimit dhe punës në ekip”. Ajo gjithashtu vuri në dukje vonesa në kujdesin e Pintilie në repartin e lindjes.

“Kishte vonesa në kryerjen e induksionit, kishte vonesa në kryerjen e seksionit C dhe kishte vonesa në menaxhimin kirurgjik,” shtoi ajo. Javën e kaluar, kërkesa e dëgjuar nga anestezisti Dr Tom Hall, i cili u rrëzua në gjykatë kur rrëfeu se si hematologu Asad Omran refuzoi të lëshonte më shumë produkte të mpiksjes së gjakut.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet