×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u vra me thikë sot, është një nga sulmet e shumta ndaj politikanëve në Britani vitet e fundit.

Më 16 qershor 2016, deputetja laburiste Jo Cox, 41 vjeç, nënë e dy fëmijëve të vegjël, u qëllua për vdekje nga një person i ekstremit të djathtë, Thomas Meyer, 53 vjeç, një javë para referendumit të Brexit. Sulmi ndodhi pranë Leeds, në zonën zgjedhore Jo Cox.

Autori u dënua me burgim të përjetshëm pa kusht, një dënim i rrallë i shqiptuar nga gjykatat britanike.

Më 14 maj 2010 Deputeti i Laburistwve, Steven Tims u sulmua me thikë ndërsa po takonte votuesit e tij, nga një grua e re britanike, 21-vjeçarja Rosonara Tsondri. Ai dëmtoi stomakun dhe mëlçinë, por u shërua. Chondri, një grua islamike që e akuzoi atë për votimin në favor të ndërhyrjes ushtarake në Irak në 2003, u dënua me burgim të përjetshëm.

Më 28 janar 2000, deputeti Liberal Demokrat, Nigel Jones u sulmua me shpatë samurai nga Robert Asman, një 52-vjeçar me probleme psikologjike. Asistenti i Jones, këshilltari lokal i Cheltenham, Andrew Pennington, 39 vjeç, u godit me thikë për vdekje. Deputeti, 51 vjeç në atë kohë, dëmtoi dorën.

Më 30 korrik 1990, deputeti konservator Ian Gow, kryetar i Komitetit Parlamentar të Irlandës së Veriut dhe një mik i ngushtë i Margaret Thatcher, u vra në një sulm me makinë bombë jashtë shtëpisë së tij. IRA mori përgjegjësinë.

Më 12 tetor 1984, deputeti konservator Anthony Berry u vra në një bombardim të IRA -s në Brighton Grand Hotel gjatë konventës vjetore të partisë. Objektivi i sulmit ishte kryeministrja e atëhershme e Britanisë Margaret Thatcher. Katër persona të tjerë u vranë në shpërthim.

Më 14 nëntor 1981, deputeti i Unionit Robert Bradford vritet nga një ekip IRA brenda një qendre komunitare në periferitë jugore të Belfast, Irlanda Veriore.

Më 30 mars 1979, Erie Nivi, këshilltare e ngushtë e kryeministres së atëhershme Margaret Thatcher, u vra kur makina e tij shpërtheu ndërsa po dilte nga parkingu i Dhomës së Komuneve. Grupi paramilitar INLA (Ushtria Nacionalçlirimtare Irlandeze) mori përgjegjësinë për sulmin. Gjatë “Trazirave” në Irlandën e Veriut, një periudhë që zgjati tre dekada dhe u shënua me përplasje midis mbështetësve katolikë të bashkimit me Irlandën dhe protestantëve, besnikë ndaj Kurorës Britanike, shumë deputetë të tjerë britanikë u sulmuan.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udhëheqësja e grupit të majtë në Parlamentin Europian, Iratxe García Pérez rezulton pozitiv me COVID-19

Udhëheqësja e grupit të majtë në Parlamentin Europian, Iratxe García Pérez rezulton pozitiv me COVID-19

Publikuar më 05.12.2021
Iratxe García Pérez, kreu i grupit të socialistëve dhe demok...

Iratxe García Pérez, kreu i grupit të socialistëve dhe demokratëve të qendrës së majtë në Parlamentin Evropian, tha të shtunën se ka rezultuar pozitive për COVID-19. “Unë do të qëndroj e izoluar në shtëpi ditët në vijim për t’u shëruar”, shkroi eurodeputetja spanjolle në Twitter, duke shtuar se ishte mirënjohëse ndaj sistemit të shëndetit publik. […]

Lexo më shumë

SHBA do t’u vendosë sanksione rreth 50 politikanëve dhe biznesmenëve në Ballkan

SHBA do t’u vendosë sanksione rreth 50 politikanëve dhe biznesmenëve në Ballkan

Publikuar më 04.12.2021
Instituti për Siguri Ndërkombëtare me seli në Beograd përmes...

Instituti për Siguri Ndërkombëtare me seli në Beograd përmes një njoftimi në llogarinë zyrtare në “twitter” ka paralajmëruar se gjatë janarit të vitit 2022, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vendosin sanksione ndaj disa politikanëve e biznesmenëve nga Serbia, “Republika Srpska”, Mali i Zi dhe Kosova. “Në janar, Shtetet e Bashkuara do të vendosin […]

Lexo më shumë

Shtohen kufizimet/ Zvicra kërkon test PCR edhe për të vaksinuarit, Greqia ndalon hyrjen nga vendet e treta

Shtohen kufizimet/ Zvicra kërkon test PCR edhe për të vaksinuarit, Greqia ndalon hyrjen nga vendet e treta

Publikuar më 04.12.2021
Greqia dhe Zvicra  kanë vendosur masa të reja për të hyrë në...

Greqia dhe Zvicra  kanë vendosur masa të reja për të hyrë në vend për shkak të pandemisë. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar qytetarët në lidhje me masat e vendosura në këto vende. Duke filluar nga data 4 dhjetor, të gjithë personat që hyjnë në Zvicër, duke përfshirë edhe ata që janë vaksinuar […]

Lexo më shumë

Lejoi lobistët ta ftojnë në udhëtime gjuetie me ushqime të shtrenjta, Komisioneri austriak i BE-së, Johannes Hahn akuzohet për korrupsion

Lejoi lobistët ta ftojnë në udhëtime gjuetie me ushqime të shtrenjta, Komisioneri austriak i BE-së, Johannes Hahn akuzohet për korrupsion

Publikuar më 03.12.2021
Gazeta franceze “Liberation” ngre akuza të rënda kundër Komi...

Gazeta franceze “Liberation” ngre akuza të rënda kundër Komisionerit austriak të BE-së, Johannes Hahn: Thuhet se Hahn i ka lejuar lobistët ta ftojnë atë në udhëtime gjuetie dhe ushqime të shtrenjta pa e raportuar këtë, siç synohej, apeluan ORF dhe Der “Standard” të enjten në mbrëmje. Hahn i mohoi akuzat. Ai mori pjesë në një […]

Lexo më shumë

Ministri rus: Amerika do të vendosë raketa me rreze të mesme në Evropë

Ministri rus: Amerika do të vendosë raketa me rreze të mesme në Evropë

Publikuar më 02.12.2021
Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës e SHBA-së, vijojnë të jetë...

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës e SHBA-së, vijojnë të jetën të larta, me palët që akuzojnë njëra-tjetrën se nuk pranojnë dialogun dhe janë gati për të ndërhyrë ushtarakisht. Këtë të enjte, ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, u shpreh se “stabiliteti strategjik” po shembet me shpejtësi, ndërsa ngriti shqetësimin se raketa amerikane me rreze […]

Lexo më shumë

Do të përcillet me ceremoni ushtarake festive në Berlin, çfarë do të bëjë Angela Merkel pas largimit nga skena politike

Do të përcillet me ceremoni ushtarake festive në Berlin, çfarë do të bëjë Angela Merkel pas largimit nga skena politike

Publikuar më 02.12.2021
Angela Merkel largohet nga skena politike. Me një ceremoni u...

Angela Merkel largohet nga skena politike. Me një ceremoni ushtarake festive në Berlin ajo nderohet të enjten në mbrëmje para largimit nga detyra. Po si do ta kalojë Merkel kohën pas 16 vitesh si kancelare?Angela Merkelit i pëlqen të gatuajë supë me patate dhe kek me kumbulla. Gjellë tipike gjermane për stinën e vjeshtës, që […]

Lexo më shumë

I plasi skandali i financimeve, ish-kancelari Sebastian Kurz tërhiqet tërësisht nga politika

I plasi skandali i financimeve, ish-kancelari Sebastian Kurz tërhiqet tërësisht nga politika

Publikuar më 02.12.2021
Kreu i Partisë Popullore të Austrisë (OVP), ish-kancelari Se...

Kreu i Partisë Popullore të Austrisë (OVP), ish-kancelari Sebastian Kurz, thuhet se do të tërhiqet nga politika. Kurz, i cili së fundmi është bërë baba, ka bërë të ditur se do t’i drejtohet mediave në orën 11:30 me një mesazh personal, shkruajnë mediat austriake. Nga qarqet partiake dëgjohet se Kurz ka vendosur të tërhiqet tërësisht nga politika. Ai pritet […]

Lexo më shumë

Frika nga ‘Omicron’/ Presidentja e Komisionit Europian: Vaksinat e fëmijëve vijnë në mes të dhjetorit

Frika nga ‘Omicron’/ Presidentja e Komisionit Europian: Vaksinat e fëmijëve vijnë në mes të dhjetorit

Publikuar më 01.12.2021
Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen tha ...

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen tha të mërkurën se vaksinat e koronavirusit për fëmijët ishin në rrugë e sipër, me dërgesat e para që do të fillonin më 13 dhjetor. Duke iu bërë thirrje evropianëve që të vaksinohen dhe të bëjnë vaksinat e tyre përforcuese, Presidentja e Komisionit u tha gazetarëve se […]

Lexo më shumë