×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Nga ushtarak në agronom/ Zaim Sina, duararti i festave dhe gëzimeve familjare

Dilaver Xhelili

Në një nga lulishtet e qytetit ishin ulur dy ish-ushtarakë. Ata po bisedonin për jetën ushtarake, që kishin kaluar ndër vite. Tregonin për ish-kolegët e tyre, që kishin punuar një jetë të tërë. Kemi kaluar një pjesë të madhe në ushtri, pa llogaritur vitet e bukura të rinisë. Njëri nga ish-ushtarakët, u shpreh; A të kujtohet ai djaloshi që u bë shef stërvitje i brigadës.

Po i thot tjetri, ishte shumë djalë i mirë, por dhe një ushtarak i përgatitur. Ai ishte shumë korrekt ndaj detyrës dhe shumë i dashur me ushtarët dhe ushtarakët e brigades . Zaim e quanin , kemi kujtime të bukura me të kur shkonim në stërvitje. Ai ishte shumë i përgatitur dhe e dashuronte rrobën ushtarake dhe artin ushtarak . Tani unë atje do të shkoj , do marr një tufë me lule, më ka nipi ditëlindjen.

Po pse kush është aty te dyqani lulëve – Është ish kolegu jonë Zaim Sina.  Do vij ta takoj, e kam patur drejtues kur isha në ushtri.

Por kush është Zaim Sina?

Zaim Sina 60 vjeç, lindur në Memaliaj, rrethi Tepelenë . Shkollën 8-vjeçare e ka kryer në qytetin e Gramshit , pasi babai tij ,ishte ushtarak dhe ndodhej me shërbim në këtë qytet . Zaimi tregon – pas përfundimit të shkollës 8-vjeçare, unë vazhdova shkollën ushtarake Skënderbegas. Pas mbarimit të shkollës Skënderbegas, una bëra stazhin, në hidroçentralin e Komanit. Në vitet 1981-84, vazhdova shkollën e lartë të bashkuar të oficerëve.

Zaim Sina

Pas mbarimit të studimëve të larta, më caktuan në repartin ushtarak, Peshkëpi në Gjirokastër, me detyrën komandant  toge. Drejtuesit e mi duke parë përgatitjen time, e shoqëruar dhe me pastionin më emëruan zv/shef i stërvitjes të brigades në Tepelenë.

Pas dy vjetësh emërohem shef i stërvitjes së brigadës Tepelenë, ku unë dhashë kontributin tim, si një djalë që rridhja nga një familje ushtarakësh. Nga ushtria jam larguar në vitet 1993. Edhe pse sot jam i liruar nga ushtria, ende ndjej pasionin tim pë ushtrinë, për kolegët e mi, që i shërbyem atdheut me devotshmëri të lartë. Unë ushtaraku që u bëra një kultivues i ullirit dhe luleve. Unë para si t’i futesha një prefesioni tjetër, kam bashkëpunuar me institutin e pemtarisë Vlorë. Ndërtova serën e ullirit. Disa kohë jamë marrë me ullinj në Otllak të Beratit. Kamë bërë rrënjëzimin e kalemave të ullirit, me metoda vegjetative, që në atë kohë nuk njihej fare, e cila dha një rezultat të lartë ,në përshpjetimin e rritjes të ullirit para kohe.

Më pas serën e ullirit, e ktheva në serë lulesh, që vazhdoj edhe sot që po flasim bashkë. Kisha kërkesa të mëdha për lule nga njërzit. Unë shes lule nga lindja deri në gëzime të mëdha familjare. Lind një fëmijë, nëse është djalë, përgatiten lule të bardha. Kur lind vajzë, do të jenë lule rozë. Ndërsa në ditëlindjet përgatisim buqeta me lule të të gjitha moshave. Lulet që shiten më shumë janë ato të festave të 7-8 marsit. Dita e të dashuruarëve ka shumë kërkesa .

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Ekrem Spahiu në 125-vjetorin e lindjes: Pse Ahmet Zogu lartësohet gjithnjë e më shumë

Ekrem Spahiu në 125-vjetorin e lindjes: Pse Ahmet Zogu lartësohet gjithnjë e më shumë

Publikuar më 08.10.2020
Ekrem Spahiu Si sot 125 vjet më parë, më 8 Tetor 1895, lindi...

Ekrem Spahiu Si sot 125 vjet më parë, më 8 Tetor 1895, lindi Ahmet Zogu-Mbret i shqiptarëve, i cili që në rininë e hershme u thirr dhe iu përkushtua Shqipërisë në të gjitha momentet vendimtare historike të saj, duke filluar që nga shpallja e Pavarësisë dhe gjatë gjithë jetës së tij. Regjimi komunist, jo vetëm […]

Lexo më shumë

Silvio Berlusconi shërohet nga COVID-19

Silvio Berlusconi shërohet nga COVID-19

Publikuar më 14.09.2020
Lideri i Forza Italia, Silvio Berlusconi, është shëruar nga ...

Lideri i Forza Italia, Silvio Berlusconi, është shëruar nga koronavirusi. Mediat italiane shkruajnë se ish-kryeministri ka dalë nga spitali San Raffaele në Milano. Ai ka qëndruar 12 ditë rresht në këtë spital, që prej datës 3 shtator dhe është kuruar nga mjeku i tij personal Profesor Zangrillo. Tamponi i kryer pak orë më parë ka […]

Lexo më shumë

Pas Berlusconit infektohet me Covid-19 edhe vajza e tij

Pas Berlusconit infektohet me Covid-19 edhe vajza e tij

Publikuar më 07.09.2020
Gjendja e përgjithshme klinike e Silvio Berlusconi, aktualis...

Gjendja e përgjithshme klinike e Silvio Berlusconi, aktualisht i shtruar në spitalin San Raffaele në Milano pas infektimit me koronavirus, duket se po përmirësohet. Përveç Berlusconit, i cili prej katër ditësh vijon të jetë i shtruar në spitalin e Milanos me diagnozën e pneumonisë bilaterale SARS-COV-2, edhe vajza e tij Marina gjithashtu doli pozitive sot […]

Lexo më shumë

Ndërron jetë Joe Ruby, krijuesi i filmit “Scooby-Do”

Ndërron jetë Joe Ruby, krijuesi i filmit “Scooby-Do”

Publikuar më 28.08.2020
Ka ndëruar jetë në moshën 87-vjeçare, Joe Ruby, një nga krij...

Ka ndëruar jetë në moshën 87-vjeçare, Joe Ruby, një nga krijuesit  e filmit për fëmijë ‘Scooby-Doo’. Ruby ka lënë këtë botë në Westlake Village, Kaliforni. Seriali origjinal i Ruby, ‘Scooby-Doo, Where are you?’ u krijua në vitin 1969 dhe flet për një qen të madh të quajtur Scooby-Doo dhe miqtë e tij njerëzorë që zgjidhin mistere […]

Lexo më shumë

E mbani mend Kevin tek “I vetëm në shtëpi”/ Sot feston ditëlindjen dhe ndihet i moshuar

E mbani mend Kevin tek “I vetëm në shtëpi”/ Sot feston ditëlindjen dhe ndihet i moshuar

Publikuar më 27.08.2020
Filmi “I vetëm në Shtëpi” me protagonist “Kevin”...

Filmi “I vetëm në Shtëpi” me protagonist “Kevin”, ende mbetet një prej kujtimeve më të bukura, teksa shijohet çdo fundvit në ekrane apo platforma nga familjet. Por, Kevin i cili mbetet për botën ai çunaku simpatik i vitit 1990, dje ka mbushur 40 vjeç. Lajmin e ka bërë të ditur vetë aktori Macaulay Culkin, në faqen […]

Lexo më shumë

Sonetet nuk mund ta fshehin/ Shekspiri ishte ‘pa dyshim’ biseksual

Sonetet nuk mund ta fshehin/ Shekspiri ishte ‘pa dyshim’ biseksual

Publikuar më 24.08.2020
William Shakespeare ishte ‘pa dyshim biseksual’ ...

William Shakespeare ishte ‘pa dyshim biseksual’ dhe shkroi 27 prej soneteve të tij për meshkujt pavarësisht martesës së tij 34-vjeçare me një grua, kanë zbuluar studiuesit. Profesor Sir Stanley Wells dhe Dr. Paul Edmondson analizuan 182 sonete të shkruara nga Shekspiri që nga viti 1578 e më vonë. Dramaturgu, i cili jetoi midis 1564 dhe […]

Lexo më shumë

“S’dua të jem pjeshka mbi taka”/ Einxhel Shkira i thotë “lamtumirë” ekranit

“S’dua të jem pjeshka mbi taka”/ Einxhel Shkira i thotë “lamtumirë” ekranit

Publikuar më 21.08.2020
Jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vende me eksperiencë shumë...

Jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vende me eksperiencë shumë më të gjatë televizive, figura e femrës përdoret shumë për konceptin e të bukurës dhe tërheqëses përmes pamjes fizike. Kjo nuk i pëlqen aspak një vajze si Einxhel Shkira dhe moderatorja tregon se nuk dëshiron të kthehet më në një projekt televiziv. Eksperienca e […]

Lexo më shumë

Familja Walton rritet me 3 milionë dollarë në orë!

Familja Walton rritet me 3 milionë dollarë në orë!

Publikuar më 13.08.2020
Pandemia e koronavirusit vonoi festimin vjetor të kompanisë,...

Pandemia e koronavirusit vonoi festimin vjetor të kompanisë, por shtoi më shumë se 25 miliardë dollarë për pasurinë e Walton. Familja tani ka më shumë se 100 miliardë dollarë më shumë se familja e ardhshme më e pasur në botë. Ju mund të habiteni, por pasuria e familjes Walton, e cila trashëgoi zinxhirin më të […]

Lexo më shumë