×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Nga sporti në politikë, njihuni me Marko Kepin shqiptarin e parë që garon në zgjedhjet e New York-ut

Marko Kepi është shqiptari i parë i cili garon për zgjedhjet në asamblenë e New York-ut. Ai tregon për “Shekulli”-n sfidat e kësaj gare, përfaqësimin e shqiptarëve dhe si iku nga Shqipëria 20 vite më parë

Enida Vërça

Marko Kepi, është i pari shqiptar i cili garon për zgjedhjet në asamblenë e New Yorkut të cilat pritet të mbahen në pas një muaji. Në një intervistë për “Shekulli”-n Kepi tregon disa nga arsyet që e kanë shtyrë të marrë pjesë në këto zgjedhje. Në fjalën e tij, ai flet edhe për të ardhmen e komunitetit shqiptarë, nëse arrin të fitojë besimin e popullit. Por si lindi ideja për një kandidim të tillë? “Ideja lindi gjatë kohës që unë punoja për Senatorin Marty Golden. Si Kryetar i organizatës ‘Albanian Roots’ e kuptova se nuk mund të jap me shumë nga ç’kam dhënë deri më tani vullnetarisht”, thotë ai.

Zgjedhjet

Në fjalën e tij Kepi thotë se së pari i duhet të fitojë zgjedhjet  brenda partisë republikane me rivalin e tij, i cili është më prejardhje nga Greqia. “Si fillim është gara brenda partisë republikane sepse në zonën ku ne garojmë State Ireland Partia Republikane fiton me shumicë pasi kundërshtari demokrat nuk është një kundërshtar serioz e kështu gara më e fortë që kemi është brenda partisë. Kundërshtari im është një amerikan me prejardhje nga Greqia unë jam kundërshtari tij me prejardhje nga Shqipëria”, tregon ai.

Shqiptarët

Synimi i kësaj fitore është përfaqësimi i të drejtave të shqiptarëve në Amerikë. Ai thotë se në zonën ku jeton, numri i shqiptarëve që punojnë dhe jetojnë aty është tejet i lartë. “Nëse ne fitojmë mund t’i japim shumë komunitetit tonë. Këtu janë më shumë se 30,000 shqiptarë, kryesisht nga zone Ulqinit (Ana e Malit) Kraja dhe Dibra”, tregon ai. Për të garantuar fitoren, Kepi thotë se duhen rreth 2000 vota, por problemi më i madh është fakti se një pjesë e tyre nuk janë legalë. E gjithë kjo nuk u jep të drejtë të zgjedhin apo votojnë për t’u përfaqësuar.

Politika

I pyetur se kur ka nisur të merret me politikë dhe se si e gjen veten në këtë fushë, ai thotë se ka një histori të hershme. “Me politikë merren që në moshën 16-vjeç dhe fushata e parë që unë u aktivizova ishe për ‘Rudy Giuliani’ kur zhvilloheshin zgjedhjet për president në SHBA. Angazhimi jonë në këtë fushatë ka filluar nga 29 shtatori 2019”, bën me dije ai. ëm tej thotë se ka një eksperiencë të gjatë me kongresmenin Michael Grimm, duke besuar së do i fitojë këto zgjedhje.

Largimi

Kepi u largua nga Shqipëria në prill të 2001, kur ishte vetëm 10-vjeç, por gjithmonë ka shpresuar se një ditë do të përfaqësojë në botë vlerat e këtij shteti. Ai thotë se në këtë moshë ka qenë i angazhuar në fushën e sportit dhe atë politikë po ashtu. 30-vjeçari beson se me fitoren e këtyre zgjedhjeve, do të arrijë të hap dyert e shkollave shqipe në New York, apo edhe të qendrave kulturore. “Komuniteti shqiptar përveç vetëqeverisjes, do i hapen dyert që të kenë shkolla shqipe, qendra kulturor, programe për moshat e treta, qendra punësimi, mbështetje mjekësore. Nuk do të jetë më nevoja që shqiptarët të lobojnë me mijëra dollarë që një politikan të mbrojë të drejtat e tyre, por do kenë një shqiptar që do ta bëjë atë me gjithë zemër”, përfundoi i riu.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Me identitet të rremë ngriti një kompani të tërë, cili është shqiptari që u deklarua fajtor për 16 akuza në Angli

Me identitet të rremë ngriti një kompani të tërë, cili është shqiptari që u deklarua fajtor për 16 akuza në Angli

Publikuar më 17.07.2021
Një 25-vjeçar shqiptar është arrestuar në Mbretërinë e Bashk...

Një 25-vjeçar shqiptar është arrestuar në Mbretërinë e Bashkuar pasi kishte krijuar një identitet të rremë për të ngritur biznesin e tij “Qenani Construction”. Bilbil Qenani përdori një sërë pasaportash false, leje drejtimi dhe letërnjoftime në një numër kombësish të ndryshme për më shumë se shtatë vjet para se të arrestohej gjatë një hetimi të […]

Lexo më shumë

Vrau përgjegjësin e punës në Angli/ Shqiptari dënohet me burgim të përjetshëm, hesht para gjykatës

Vrau përgjegjësin e punës në Angli/ Shqiptari dënohet me burgim të përjetshëm, hesht para gjykatës

Publikuar më 09.07.2021
24-vjeçari nga Durrësi, është dënuar nga drejtësia britanike...

24-vjeçari nga Durrësi, është dënuar nga drejtësia britanike me burgim të përjetshëm. Bëhet fjala për Elton Sefa, i cili qëlloi për vdekje përgjegjësin e punës në Britaninë e Madhe. Ngjarja e rëndë ndodhi në 2018 dhe viktima e sulmit ishte shtetasi John Woodward. 47-vjeçari humbi jetën pas një sulmi brutal nga duart e punëtorit që […]

Lexo më shumë

Shqiptari përplas motorin me dy pasagjerë, momenti i aksidentit të rëndë filmohet live (Video)

Shqiptari përplas motorin me dy pasagjerë, momenti i aksidentit të rëndë filmohet live (Video)

Publikuar më 07.07.2021
Italia ka shpërthyer në festë pasi mundi që të kalonte në fi...

Italia ka shpërthyer në festë pasi mundi që të kalonte në finalen e Euro 2020. Tifozët në Cuneo festuan pas përfundimit të ndeshjes duke mos pyetur për rregullat e Covid dhe as për ligje. Dhe për shkak të thyerjes së rregullave ka ndodhur një aksident ku është përfshirë edhe një shqiptar. Ai ka përplasur një […]

Lexo më shumë

“Ajo gënjen!” Turistja gjermane akuzon shqiptarin për përdhunim, policia greke arreston të riun

“Ajo gënjen!” Turistja gjermane akuzon shqiptarin për përdhunim, policia greke arreston të riun

Publikuar më 01.07.2021
Një i ri shqiptar është arrestuar nga policia greke pasi ësh...

Një i ri shqiptar është arrestuar nga policia greke pasi është akuzuar nga një turiste gjermane për përdhunim. 27-vjeçari shqiptar, i cili punon në shtetin fqinj i ka mohuar të gjitha akuzat e ngritura ndaj tij. Sipas mediave greke, ngjarja ka ndodhur në ishullin Kos, ku një 27-vjeçare nga Gjermania, pretendon se është abuzuar seksualisht […]

Lexo më shumë

Ekzekutohet shqiptari në Francë/ Qëllohet me një plumb në kokë dhe një në zemër

Ekzekutohet shqiptari në Francë/ Qëllohet me një plumb në kokë dhe një në zemër

Publikuar më 30.06.2021
Një shtetas shqiptar është eksekutuar në Francë mëngjesin e ...

Një shtetas shqiptar është eksekutuar në Francë mëngjesin e sotëm. Mediat franceze shkruajnë se sot është qëllua për vdekje në rrugën “des Frères-Eberts” në Strasburg një burrë. Mësohet se viktima është një 60-vjeçar dhe u vra në mes të rrugës në Strasburg, rreth orës 9:30 të mëngjesit të mërkurën më 30 qershor. Ai u qëllua […]

Lexo më shumë

Gazetari shqiptar bën denoncimin: 143 të vdekur në burgjet e Greqisë në 36 muaj

Gazetari shqiptar bën denoncimin: 143 të vdekur në burgjet e Greqisë në 36 muaj

Publikuar më 24.06.2021
Gazetari shqiptar në Greqi, Shpëtim Zinxhiria shkruan se në ...

Gazetari shqiptar në Greqi, Shpëtim Zinxhiria shkruan se në 36 muaj, kanë humbur jetën 143 persona në burgjet greke. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ai shkruan se është me shpresën se këto shifra alarmante bien edhe në vesh të qeverisë, për shqiptarët e vdekur. “Dikush duhet të japë alarmin për këto vdekje pasi […]

Lexo më shumë

Shkon i dehur në shtëpi, shqiptari merr pushkën dhe tenton të vrasë gruan/ Kunata parandalon tragjedinë në familje (Emri)

Shkon i dehur në shtëpi, shqiptari merr pushkën dhe tenton të vrasë gruan/ Kunata parandalon tragjedinë në familje (Emri)

Publikuar më 22.06.2021
Një 37-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia italiane,...

Një 37-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia italiane, pasi akuzohet se ka keqtrajtuar dhe ka tentuar të vrasë gruan e tij. Ka qenë ndërhyrja e kunatës (motrës së gruas), që ka parandaluar tragjedinë në familjen shqiptare. Në momentin që ai i ka drejtuar pushën bashkëshortes, ajo ia ka kapur armën dhe e ka drejtuar drejt […]

Lexo më shumë

Shqiptari në Greqi dënohet me 25 vite burg për 16 kg hashash, u gjykua pa përkthyes dhe pa avokat (Emri-Foto)

Shqiptari në Greqi dënohet me 25 vite burg për 16 kg hashash, u gjykua pa përkthyes dhe pa avokat (Emri-Foto)

Publikuar më 20.06.2021
Shpëtim Zinxhiria Nuk e di sa vlen një gjykim i tillë dhe ps...

Shpëtim Zinxhiria Nuk e di sa vlen një gjykim i tillë dhe pse veprohet në këtë mënyrë, pa avokat dhe përkthyes për shqiptarët? Nuk e kam të ndigjuar por e kam përjetuar në dy rastet gjatë gjykimit të tij. Shqiptari po vuan dënimin prej 25 vite burg për 16 kg hashash, nuk është FAKE NEËS, […]

Lexo më shumë