New York, piktura thyen rekorde, çmim marramendës

Një pikturë e artistit bashkëkohor Jean-Michel Basquait është shitur për rreth 110 milion dollar gjatë një ankandi të zhvilluar në New York. Vepra e tij më e shtrenjtë, më parë ka qenë një pikturë që iu shit vjet të njëjtit person, me një çmim afërsisht sa gjysma e kësaj të fundit.

Piktura e Basquait ka thyer edhe rekorde të tjera, duke u bërë vepra më e shtrenjtë e një artisti nga SHBA. Ky është gjithashtu çmimi më i larti i vendosur ndonjëherë për veprat e artit të bëra nga artistët me ngjyrë.

Vepra e artistit amerikan është e pa titulluar dhe në të është pikturuar një fytyrë në formën e një kafke. Ajo iu shit japonezit Yusaku Maezawa, i cili është një sipërmarrës në fushën e modës që po planifikon të ndërtojë një muze në qytetin e tij në Chiba.

/A.L/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet