×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Nëse humbas iki nga vendi”/ Cilat janë shtetet që janë gati të presin Trump, cilat nuk e duan? A do jetonte në Kosovë apo Korenë e Veriut

Dorëzimi i çelësave nga ana e Donald Trump për në 1600 Avenue Pennsylvania nëse ai humb zgjedhjet është diçka tjetër veçse e garantuar.

Por nëse komentet e tij gjatë një tubimi fushate në Xhorxhia janë diçka për tu kaluar, ai thjesht mund të paketojë çantat dhe të shkojë jashtë vendit.

“Garimi kundër kandidatit më të keq në historinë e politikës amerikane më bën presion”, u tha Trump të premten mbështetësve.

“A mund ta imagjinoni nëse humbas? E gjithë jeta ime, çfarë do të bëj? Unë do të them, kam humbur ndaj kandidatit më të keq në historinë e politikës. Unë nuk do të ndihem aq mirë. Ndoshta do të duhet të largohem nga vendi, nuk e di”.

Por ku do të shkonte Trump nëse largohej nga SHBA? Këtu janë disa vende ku ai do të ishte i mirëpritur dhe jo aq i mirëpritur.

Afrika

Jo i mirpritur

Bruksel, Belgjikë

Jo i mirpritur

Meksika

Seriozisht? Jo i mirpritur

Skoci/Irlandë

Kurse të shkëlqyera golfi. Skocia mund të jetë një mundësi më e mirë për shkak të lidhjeve historike familjare (nëna e Trump, Mary Anne MacLeod, lindi në fshatin Tong në Ishullin e Lewis), ndërsa Joe Biden ka rrënjë të thella në Irlandë. Të dy vendet kanë traktate ekstradimi me SHBA, megjithatë, të cilat mund të provojnë ndërlikime në të ardhmen.

Mirëseardhje.

Barvikha, Rusi

Një destinacion popullor për njerëzit që përndryshe nuk janë aq të njohur. Flitej prej kohësh se do të ishte një destinacion i mundshëm i ardhshëm për Bashar al-Assad të Sirisë, pasi të jetë mërzitur për vrasjen e njerëzve të tij, ky qytet i vogël në Oblast të Moskës është shtëpia e Sanatoriumit të Barvikha, vendpushimi shëndetësor i presidentit rus, kështu që është i dobishëm për biseda me shokun e vjetër të Trump, Vladimir Putin. Mirjana Markoviç, gruaja e Slobodan Miloseviç, ish-udhëheqësi serb i cili u gjet i vdekur në qelinë e tij të burgut në qendrën e paraburgimit të gjykatës së KB për krimet e luftës, gjithashtu jetoi në vend deri në vdekjen e saj. Djali Marko Miloseviç gjithashtu ka një shtëpi atje. Askar Akayev, ish presidenti i Kirgistanit që u rrëzua gjatë Revolucionit të Tulipanëve 2005, u vendos gjithashtu në qytet. Dhe nëse Edward Snowden ende jeton në Rusi, atëherë ai ndoshta do jetonte atje. Plus, është Barvikha Luxury Village i butë, i cili ka dyqane Gucci, Ralph Lauren dhe Dolce & Gabbana, të cilat do të jenë të këndshme për Melania, nëse ajo vendos të vijë.

Mirëseardhje nga ana e Rusisë.

Luksemburgu

Ju nuk duhet të paguani shumë taksa, në një pjesë të madhe falë partnerit të vjetër të Trump-it, “cookie të ashpër” me Jean-Claude Juncker.

Mëse i mirëseardhur.

Liqeni Gazivode/Ujman, Kosovë

Shtëpia e Liqenit Trump e riemëruar kohët e fundit që kalon territoret e Kosovës dhe Serbisë, të cilat zhvilluan një luftë në 1998-99 dhe ende nuk kanë arritur një zgjidhje paqësore të përhershme. Trump mund të ftojë Jared Kushner për darkë, ai do të zgjidhte vështirësitë e brendshme para mëngjesit. Sidoqoftë, pritja nga vendasit në riemërimin nuk ka qenë saktësisht entuziaste. Ivan Jaksiç i tha POLITICO: “Unë nuk e mbështes riemërtimin e liqenit. Ajo u ndërtua gjatë ish-Jugosllavisë nga të parët tanë. Unë nuk mendoj se është e drejtë që amerikanët të vijnë thjesht dhe të riemërtojnë liqenin tone”.

Jo i mirëpritur

Azerbajxhan

Është një rrokaqiell i papërfunduar në kryeqytetin, Baku, që ishte dashur të hapet në 2015 por kurrë nuk u hap. Azerbajxhanasit e përfshirë në projekt ishin të afërm të ngushtë të Ziya Mammadov, një prej oligarkëve më të fuqishëm të vendit. Sipas kabllove të dërguara nga Ambasada Amerikane në Azerbajxhan në 2009 dhe 2010, dhe të bëra publike nga WikiLeaks, një diplomat amerikan e përshkroi Mammadov si “shumë të korruptuar edhe për Azerbajxhanin”. “Hoteli” është gjithashtu në një pjesë mjaft të padëshirueshme të Baku – sipas New Yorker, “Përtej rrugës nga hoteli është një qendër tregtare me zbritje; zona është e mbushur me dyqane të ngushta, të errëta dhe bare nargjile”. E keni parasysh, Azerbajxhani është në prag të luftës, prandaj a ka ndonjë pjesë të Baku të dëshirueshme tani?

I mirëseardhur.

Polonia

Me Trump duke tërhequr trupat amerikane nga Gjermania, ideja e ShBA-së në përputhje me kërkesën e Varshavës për një bazë të përhershme ushtarake amerikane në Poloni duket më e mundshme. “Shpresoj se do ta ndërtojmë Fortesën Trump në Poloni së bashku, Z. President”, i tha Presidenti polak Andrzej Duda, Trump gjatë një vizite në 2018 në Uashington. Të paktën do të fortifikohej shumë dhe nëse ka shumë protestues të bezdisshëm jashtë, ju gjithmonë mund t’i qëllonit ata.

I mirëseardhur

Berlin, Gjermani

Nëse Trump do të kthehej në mes të natës dhe do të trokiste në derën e Angela Merkel, ajo dhe burri Joachim Sauer patjetër do të fiknin dritat dhe do të fshiheshin pas divanit.

Jo i mirpritur

Novo Mesto, Slloveni

Vendlindja e Melania Trump mund të jetë një vend i mirë për t’u larguar nga të gjitha. Presidenti e do qartë Evropën Lindore, pasi dy nga tre gratë e tij kanë qenë prej andej. Reagimi mund të jetë i përzier, megjithatë; një statujë prej druri e Melania u sulmua nga zjarrvënësit. Shtë zëvendësuar me një të bërë prej bronzi.

Pak i mirëseardhur.

Korea e Veriut

Një shans për t’u takuar përsëri me shokun e vjetër dhe dashurinë e dashur Kim Jong Un. Pyongyang është gjithashtu i shkëlqyeshëm nëse ju pëlqen të merrni pjesë në parada masive ushtarake dhe mund të injoroni varfërinë shkatërruese (dhe Trump është i lumtur t’i bëjë të dyja).

I mirëseardhur.

Përgatiti: Erjon Dervishi 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Vala e dytë është këtu, do të jetë masive”/ Franca është gati të mbyllet sërish, njerëzit do urdhërohen të qëndorjnë në shtëpi

“Vala e dytë është këtu, do të jetë masive”/ Franca është gati të mbyllet sërish, njerëzit do urdhërohen të qëndorjnë në shtëpi

Publikuar më 28.10.2020
Qeveria franceze është vendosur të shpallë kufizimet e koron...

Qeveria franceze është vendosur të shpallë kufizimet e koronavirusit që të kujtojnë bllokimin e vendosur më parë këtë vit, por me përjashtime për të provuar të shmangësh një katastrofë ekonomike, thanë zyrtarët të mërkurën. Autoritetet pritet të urdhërojnë njerëzit të qëndrojnë në shtëpi përveç se të bëjnë udhëtime thelbësore, të bëjnë stërvitje ose të shkojnë […]

Lexo më shumë

Shifra rekord në Itali, ndërrojnë jetë nga koronavirusi 205 pacientë, rreth 25 mijë raste pozitive

Shifra rekord në Itali, ndërrojnë jetë nga koronavirusi 205 pacientë, rreth 25 mijë raste pozitive

Publikuar më 28.10.2020
Edhe 24 orët e fundit kanë shënuar shifra alarmante nga koro...

Edhe 24 orët e fundit kanë shënuar shifra alarmante nga koronavirusi në Itali. Autoritetet italiane kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 198,952 testime, ndërsa janë konfirmuar 24,991 persona pozitivë. Në 24 orët e fundit, kanë ndërruar jetë edhe 205 persona të prekur me Covid-19, duke e çuar në 37,905 […]

Lexo më shumë

Nigeria mund të jetë drejtuesja e Organizatës Botërore të Tregtisë, SHBA kërcënon me veto

Nigeria mund të jetë drejtuesja e Organizatës Botërore të Tregtisë, SHBA kërcënon me veto

Publikuar më 28.10.2020
Kryetari i Këshillit të Përgjithshëm të Organizatës Botërore...

Kryetari i Këshillit të Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Tregtisë, David Walker tha të mërkurën se Nigeriania, Ngozi Okonjo-Iweala kishte fituar mbështetjen më të madhe midis anëtarëve të OBT për t’u bërë shefja e tregtisë globale, tha një zëdhënës i OBT. Shtetet e Bashkuara thanë, megjithatë, nuk mund të mbështesnin kandidaturën e Okonjo-Iweala dhe thanë […]

Lexo më shumë

Mustafa deklarohet i pafajshëm për aktakuzën për krime lufte

Mustafa deklarohet i pafajshëm për aktakuzën për krime lufte

Publikuar më 28.10.2020
Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa u...

Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa u deklarua i pafajshëm për akuzat për krime lufte të ngritura nga Dhomat e Specializuara në Hagë. Mustafa u deklarua i pafajshëm për katër pika të aktakuzës: ndalim arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje e paligjshme. Para kësaj ai dha një deklaratë para gjykatës ku tha se […]

Lexo më shumë

“Nuk e ndalim dot emigracionin”/ Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas rekomandon tre hapat për vendet e Ballkanit Perëndimor

“Nuk e ndalim dot emigracionin”/ Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas rekomandon tre hapat për vendet e Ballkanit Perëndimor

Publikuar më 28.10.2020
Ministri Federal i Punëve të Jashtme Heiko Maas sapo ka hapu...

Ministri Federal i Punëve të Jashtme Heiko Maas sapo ka hapur konferencën virtuale “Të rinjtë, migracioni dhe sfida demografike në Ballkanin Perëndimor”. Ai vuri në dukje se emigracioni nga vendet e Ballkanit Perëndimor është në ADN e njerëzve, prandaj nuk mund të ndalet. Por, theksoi ai, përpjekjet duhen bërë për të luftuar korrupsionin, zhvillimin e […]

Lexo më shumë

Erdogan merr masat ligjore ndaj revistës franceze që guxoi ta tallte

Erdogan merr masat ligjore ndaj revistës franceze që guxoi ta tallte

Publikuar më 28.10.2020
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan po ndërmerr veprime lig...

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan po ndërmerr veprime ligjore kundër Charlie Hebdo pasi revista satirike franceze e përqeshi atë me një karikaturë në faqen e parë. Karikatura përshkruan Erdoganin me të brendshme, duke ngritur fundin e një gruaje të veshur me shami për të ekspozuar të pasmet e saj të zhveshura, ndërsa thërret “Ooh! Profeti.” […]

Lexo më shumë

Gjermani/ Si u prish gara për të trashëguar mantelin e Merkelit në CDU

Gjermani/ Si u prish gara për të trashëguar mantelin e Merkelit në CDU

Publikuar më 28.10.2020
Gara për të udhëhequr Kristian Demokratët e Gjermanisë ̵...

Gara për të udhëhequr Kristian Demokratët e Gjermanisë – dhe për të fituar një arritje në pasimin e Angela Merkel si kancelare – më në fund po bëhet interesante. Për muaj me radhë, gara e udhëheqjes për partinë e qendrës së djathtë të Gjermanisë, CDU, i ngjante më shumë një shoqërie kolegjiale debatuese sesa një […]

Lexo më shumë

“Do të jetë më keq këtë herë, më shumë vdekje”/ Shkencëtarët anglezë kërkojnë të merren më shumë masa drastike

“Do të jetë më keq këtë herë, më shumë vdekje”/ Shkencëtarët anglezë kërkojnë të merren më shumë masa drastike

Publikuar më 28.10.2020
Shkencëtarët britanikë që këshillojnë qeverinë e Mbretërisë ...

Shkencëtarët britanikë që këshillojnë qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar kanë parashikuar që vala e dytë e koronavirusit do të marrë më shumë jetë sesa e para. Grupi Këshillimor Shkencor për Emergjencat (SAGE) i ka prezantuar qeverisë projeksionin e saj më të fundit: Ndërsa Britania e Madhe nuk do të shohë një kulm aq të lartë […]

Lexo më shumë