Në prag të festës së Pavarsisë, ja si e presin shqiptarët nëpër botë (FOTO)

Publikuar më 27. 11. 2017 nga Xhensila Demollaj

Festat kombëtare shërbejnë për të rritur ndjenjën dhe dashurinë për tokën tonë. Pra,  shqiptarët në bibliotekën Mozgetti Borgetti në Macerata festuan një përvjetor të rëndësishëm për vendin e tyre, transmeton TiranaToday.  Më 28 nëntor 1443, heroi legjendar Gjergj Kastriot Skënderbeu mblodhi popullin dhe ngriti flamurin e kuq dhe të zi në ankandin e Kështjellës së Krujës. Por, data 28 nëntor 1912, mbahet festa e flamurit kombëtar shqiptar,  që shënoi pavarësinë e vendit nga Perandoria Osmane pas pesë shekujve pushtim. Festimi i kësaj date bashkoi edhe fëmijët e shqiptarëve të lindur në Itali, duke kënduar në gjuhën e tyre amtare, duke recituar kreativitetin e poetëve shqiptarë të Rilindjes duke ruajtur rrënjët e identitetit kulturor. Elisabetta dhe Viviana dy vajza me origjine shqiptare, por që kishin lindur dhe ishin rritur ne Itali, përshëndetën në gjuhën shqipe, gjuhën e të dashurave të tyre, duke integruar dhe krijuar një lidhje mes dy vendeve.

Por Dita e Pavarësisë së Shqipërisë, është pritur me festime dhe në Boston, ditën e diel. Festimet e organizuara nga  Qendra Rinore Shqiptare atje, u valëvit flamuri shqiptar, u këndua, dhe u kërcyen valle , valle tradicionale shqiptare si dhe u organizuan shfaqje teatrore nga amatorë dhe profesionistë në komunitetin shqiptaro-amerikan.