×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Në mëngjes bota nuk do të ekzistojë më”/ Këto janë 3 kërcënimet ekzistenciale për njerëzimin!

Ndryshimi i klimës dhe pandemia e koronavirusit mund të jenë kriza që kërkojnë zgjidhje të menjëhershme, por bashkëthemeluesi i Skype, Jaan Tallinn beson se kërcënimet ekzistenciale me të cilat përballet njerëzimi këtë shekull janë të ndryshme.

Zhvilluesi dhe programuesi kompjuterik Estonez, i cili ndihmoi në krijimin e platformës për ndarjen e skedarëve Kazaa në vitet 1990 dhe Skype në vitet 2000, i tha CNBC, inteligjencës artificiale, biologjisë sintetike dhe ato që ai i përshkroi si “të panjohura të njohura” janë kërcënimet ekzistenciale të këtij shekulli. “Ndryshimi i klimës nuk do të jetë një kërcënim ekzistencial nëse nuk konfirmohet një skenar i paparashikueshëm”, tha ai.

Biologjia sintetike është dizenjimi dhe ndërtimi i përbërësve të rinj biologjikë, pajisjeve dhe sistemeve, ndërsa “të panjohurat e njohura” janë, sipas Talinit, “gjëra për të cilat mund të mos jemi në gjendje të mendojmë në këtë moment”.

Shqetësimi i tij rreth inteligjencës artificiale ekziston prej disa vitesh dhe ai shpenzon miliona dollarë për të siguruar që kjo teknologji të zhvillohet në mënyrë të sigurt. Ndër të tjera, ai ka investuar në laboratorë të inteligjencës artificiale si DeepMind (pjesërisht për të mbajtur gjurmët e asaj që bëjnë) ndërsa ka financuar gjithashtu kërkime të sigurisë AI në universitete të tilla si Oxford dhe Cambridge.

Duke cituar një libër nga profesori i Oksfordit, Toby Ord, Tallinn tha se kishte një shans 1 në 6 që njerëzimi të mos mbijetonte këtë shekull. Libri thekson se një nga kërcënimet më të mëdha të mundshme është inteligjenca artificiale, ndërsa përkundrazi, shanset që speciet njerëzore të zhduken për shkak të ndryshimit të klimës janë më pak se 1%.

Për çështjen e inteligjencës artificiale, askush nuk e di se si do të evoluojnë makineritë inteligjente dhe përpjekja për të menduar se sa i përparuar do të jetë AI, 10, 20 ose 100 vjet nga tani është praktikisht e pamundur. Kjo sepse sistemet e inteligjencës artificiale tani kanë filluar të krijojnë sisteme të tjera të inteligjencës artificiale pa ndërhyrjen e njeriut.

Cilat janë skenarët ku inteligjenca artificiale mund të kërcënojë njerëzimin? E para është një “aksident” në një laborator, ku shkencëtarët do të lejojnë që një sistem i inteligjencës artificiale të trajnohet në disa servera natën dhe “në mëngjes bota nuk do të ekzistojë më”. Skenari i dytë mund të shohë shkencëtarët të krijojnë një teknologji që është përvetësuar dhe zbatuar në fusha të ndryshme “ku ka pasoja fatkeqe”.

Kompanitë e mëdha të teknologjisë po shpenzojnë miliarda dollarë për të zhvilluar inteligjencën artificiale dhe ndërsa disa nga këto kërkime po bëhen publike, shumë nuk e shohin kurrë dritën e diellit, dhe kjo është një arsye për shqetësim.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Insekti nga Kosova bëhet lajm botëror

Insekti nga Kosova bëhet lajm botëror

Publikuar më 13.04.2021
Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë, bëh...

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë, bëhet lajm në botë, për të cilin  ka shkruar edhe medium i njohur për zbulime shkencore “Phys.org”. Profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halili Ibrahimi,  i cili është edhe zbuluesi i këtij insekti,  u shpreh se ky insekt jeton vetëm në Bjeshkët e Namuna. Për ta kujtuar […]

Lexo më shumë

“I lodhur nga pandemia”, jep dorëheqje ministri i Shëndetësisë në Austri

“I lodhur nga pandemia”, jep dorëheqje ministri i Shëndetësisë në Austri

Publikuar më 13.04.2021
Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se...

Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se jep dorëheqje nga pozita, pasi ndihet i rraskapitur nga lufta me pandeminë e koronavirusit. “Në krizën më të rëndë shëndetësore në dekada, republika ka nevojë për një ministër të Shëndetësisë, i cili është 100% i aftë. Ky, aktualisht, nuk jam unë”, tha Anschober, duke përmendur problemet […]

Lexo më shumë

“Shpejtësi dhe çmenduri”/ Audi RS6 Avant arrin 324 km/orë dhe papritmas…! (Video)

“Shpejtësi dhe çmenduri”/ Audi RS6 Avant arrin 324 km/orë dhe papritmas…! (Video)

Publikuar më 12.04.2021
Audi RS6 Avant i ka të gjitha: Ofron praktike, luks, ndërsa ...

Audi RS6 Avant i ka të gjitha: Ofron praktike, luks, ndërsa në të njëjtën kohë shquhet për performancën e tij të egër. Me pak fjalë, është automjeti që kërkojnë kryefamiljarët e shqetësuar. Brezi i rezistencës së fortë 3 (nga viti 2019 është i katërti) u prezantua në 2013, duke tërhequr kokat me krahët e fryrë, […]

Lexo më shumë

Këta janë 8 luanët më unikë në botë (Video)

Këta janë 8 luanët më unikë në botë (Video)

Publikuar më 12.04.2021
Nga luanët me tipare praktikisht mitologjike e deri te disa ...

Nga luanët me tipare praktikisht mitologjike e deri te disa që mbase nuk keni dëgjuar më. Këta janë 8 nga luanët më unikë në botë. Në videon e mëposhtme të publikuar nga mediet ndërkombëtare shihet qartë lloji dhe cilësia e secilit luan. Kujtojmë se sot në botë luanët janë kafshët e rrezikuara nga gjuetia e […]

Lexo më shumë

Çrregullimi i zakonshëm endokrin që mund ta shkaktojë dëmtimin e veshkave

Çrregullimi i zakonshëm endokrin që mund ta shkaktojë dëmtimin e veshkave

Publikuar më 12.04.2021
Hiperparatiroidizmi primar, një çrregullim relativisht i zak...

Hiperparatiroidizmi primar, një çrregullim relativisht i zakonshëm endokrin, mund të ketë pasoja serioze për shëndetin e veshkave. Kjo gjendje ndikon në nivelet e kalciumit në gjak, dhe kur kjo ndodh për një kohë të gjatë shkakton formimin e gurëve në veshka. Ajo gjithashtu ka efekte afatgjata në shëndetin e organeve të tjera, të tilla si […]

Lexo më shumë

Dy ilaçe të njohur që ju mbrojnë nga infeksioni i COVID-19

Dy ilaçe të njohur që ju mbrojnë nga infeksioni i COVID-19

Publikuar më 12.04.2021
Inkurajuese janë të dhënat nga një studim i ri mbi dy ilaçe ...

Inkurajuese janë të dhënat nga një studim i ri mbi dy ilaçe që mund të pengojnë veprimin e koronavirusit. Në veçanti, studimi i ri i botuar në Revistën Britanike të Farmakologjisë pretendon se dy ilaçe të përdorura gjerësisht – një ilaç antifungale dhe një antidepresiv – mund të vrasin në mënyrë efektive virusin SARS-CoV-2 që […]

Lexo më shumë

Princesha Martha Louise/ Kush është personi që vodhi zemrën e “rebeles” së pallateve norvegjeze?

Princesha Martha Louise/ Kush është personi që vodhi zemrën e “rebeles” së pallateve norvegjeze?

Publikuar më 12.04.2021
Intervista e saj me gazetën norvegjeze “VG” ku a...

Intervista e saj me gazetën norvegjeze “VG” ku ajo tha se planifikon të largohet nga atdheu i saj dhe të transferohet në Los Angeles ku jeton i dashuri i saj, ka shkaktuar një sensacion në mediat ndërkombëtare, duke kujtuar “rebelimin” e çiftit Sussex me largimin nga pallatet britanike – e ashtuquajtura “Megxit”. Princesha e Norvegjisë, […]

Lexo më shumë

“A lejohen homoseksualët në xhami?”, befason Imam Ahmed Kalaja: Nuk është vetëm për engjëjt! (Video)

“A lejohen homoseksualët në xhami?”, befason Imam Ahmed Kalaja: Nuk është vetëm për engjëjt! (Video)

Publikuar më 11.04.2021
Imami i mirënjohur Ahmed Kalaja ka qenë i ftuar në televizio...

Imami i mirënjohur Ahmed Kalaja ka qenë i ftuar në televizionin Ora News në emisionin ‘Expuls’. I pyetur për njerëzit me orientim seksual të njëjtë, LGBTI, për faktin qe shpesh iu thuhet se kanë dalë nga “rruga e zotit”, se çfarë mendon si Imam, dhe nëse ka vend në fe për ta, Z. Ahmed Kalaja […]

Lexo më shumë