×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ndodh mrekullia/ Zbulohet macja me origjinë 2.000 vjeçare

Imazhi i një maceje gjigande është zbuluar në shkretëtirën Nazca në Peru.

Linjat Nazca, një vend i Trashëgimisë Botërore të Unesco, është shtëpia e projekteve në tokë – të njohura si gjeoglifë – krijuar rreth 2,000 vjet më parë.

Shkencëtarët besojnë se macja, ashtu si me figurat e tjera të kafshëve Nazca, u krijua duke bërë skicime në dyshemenë e shkretëtirës, ​​duke lënë të ekspozuar tokën me ngjyrë.

Macja më pas kaloi pa u vënë re derisa kohët e fundit u përpiluan planet për një rrugë të re që të çonte në një platformë vëzhgimi.

Platforma do të kishte siguruar një pikë të favorshme për vizitorët për të parë shumë nga gjeoglifet e tjera.

Në një deklaratë, ministria e kulturës e Perusë tha: “Skica ishte pak e dukshme dhe ishte gati të zhdukej, sepse ndodhet në një shpat mjaft të pjerrët që është e prirur për efektet e erozionit natyror”.

Ai shtoi se gjeoglifi, i cili është rreth 37 milion (120ft) i gjatë, është pastruar dhe konservuar gjatë javës së kaluar. Johny Isla, arkeologu kryesor i Perusë për linjat Nazca, i tha agjencisë së lajmeve Efe se macja para datës së kulturës Nazca – e cila krijoi shumicën e figurave nga 200 në 700 pas Krishtit.

Macja, tha ai, ishte në të vërtetë nga epoka e vonë e Paracas, e cila ishte nga 500 para Krishtit në 200 Pas Krishtit.

“Ne e dimë që nga krahasimi i ikonografive”, tha ai. “Tekstilet Paracas, për shembull, tregojnë zogj, mace dhe njerëz që janë lehtësisht të krahasueshëm me këto gjeoglifë”. BBC 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sherr masiv mes të rinjve në Fast Food, vritet me çekiç i riu, shihni momentet e tmerrit (VIDEO)

Sherr masiv mes të rinjve në Fast Food, vritet me çekiç i riu, shihni momentet e tmerrit (VIDEO)

Publikuar më 28.10.2020
Një përleshje e personave që rezultoi në një viktimë duke u ...

Një përleshje e personave që rezultoi në një viktimë duke u goditur me një çekiç u kap në kamera ndërsa shpërtheu në një Burger King. Përleshja filloi në degën Hove të zinxhirit të burgerëve në Old Shoreham Road, rreth orës 6.30 pasdite të hënën. Kalimtarët panë me alarm kur përleshja u përhapën në të gjithë […]

Lexo më shumë

Sa na mbrojnë maskat nga Covid-19?! Studiuesit japonezë nxjerrin të dhënat e eksperimentit real

Sa na mbrojnë maskat nga Covid-19?! Studiuesit japonezë nxjerrin të dhënat e eksperimentit real

Publikuar më 28.10.2020
Studiuesit japonezë kanë konfirmuar se maskat mund të ofrojn...

Studiuesit japonezë kanë konfirmuar se maskat mund të ofrojnë mbrojtje nga grimcat e ajrit që përmbajnë koronavirus, por efektiviteti i tyre ndryshon shumë. Virologët në Universitetin e Tokios thonë se rezultatet e tyre bazohen në eksperimente reale me koronavirus. Në këtë laborator janë dy manekinë përballë njëri-tjetrit, njëri prej tyre është i pajisur me një […]

Lexo më shumë

Vendimi/ BE do të vaksinojë 700 milionë njerëz, të parët fillojnë në prill 2021

Vendimi/ BE do të vaksinojë 700 milionë njerëz, të parët fillojnë në prill 2021

Publikuar më 28.10.2020
BE mund të vaksinojë 700 milion njerëz me furnizime të mëdha...

BE mund të vaksinojë 700 milion njerëz me furnizime të mëdha vaksinash që do të fillojnë në prill, tha Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen sot ndërsa përcaktoi “skenarin më të mirë” për bllokun. Ky vlerësim do të mbulonte “më shumë sesa është e nevojshme” për BE dhe do të përfshinte dhurimin e […]

Lexo më shumë

Sa kohë pas infektimit mund të jemi imun ndaj Covid-it?

Sa kohë pas infektimit mund të jemi imun ndaj Covid-it?

Publikuar më 28.10.2020
Në studim i ri, i bërë në shkallë të gjerë në Britaninë e Ma...

Në studim i ri, i bërë në shkallë të gjerë në Britaninë e Madhe tregon se pas infektimit me COVID-19 imuniteti bie shumë më shpejt se sa mendohej, sidomos tek të moshuarit. Verifikimi i fakteve na tregon çfarë dimë. “Unë jam imun”, tha Donald Trump kur u kthye në fushatën elektorale pasi kapërceu sëmundjen me […]

Lexo më shumë

Shkencëtarët shuajnë shpresat/ Një ilaç eksperimental për COVID rezultoi pa efekt

Shkencëtarët shuajnë shpresat/ Një ilaç eksperimental për COVID rezultoi pa efekt

Publikuar më 27.10.2020
Studiuesit e qeverisë amerikane thonë se një ilaç eksperimen...

Studiuesit e qeverisë amerikane thonë se një ilaç eksperimental për koronavirusin nuk ka efekt në trajtimin e pacientëve të shtruar në spital me një fazë të përparuar të sëmundjes. Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive tha në një deklaratë se do të ndërpresë provat klinike me ilaçin eksperimental bamlanivimab. Ilaçi, i prodhuar nga firma […]

Lexo më shumë

Studimi i fundit zbulon rënie të ndjeshme të imunitetit pas infeksionit me koronavirus

Studimi i fundit zbulon rënie të ndjeshme të imunitetit pas infeksionit me koronavirus

Publikuar më 27.10.2020
Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se nivelet e antitrupave...

Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se nivelet e antitrupave në ata që kanë pasur COVID-19 ranë me rreth 26 përqind gjatë tre muajve, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me mbrojtjen afatgjatë nga virusi. Të dhënat më të fundit nga studimi REACT2, botuar të martën, treguan se në një mostër të rastësishme të më shumë se 365,000 […]

Lexo më shumë

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e Hënës

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e Hënës

Publikuar më 27.10.2020
Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka...

Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka konfirmuar ekzistencën e ujit në zonat e ndriçuara të Hënës, duke sinjalizuar se uji mund të jetë i pranishëm më gjerësisht se ç’mendohej më parë. NASA tha se zbulimi u konfirmua nga Obzervatori Stratosferik për Astronominë me Rreze Infra të Kuqe i njohur me inicialet […]

Lexo më shumë

Shfarosen insektet që ishin armiqtë më të mëdhenjë të bletëve

Shfarosen insektet që ishin armiqtë më të mëdhenjë të bletëve

Publikuar më 25.10.2020
Foleja e parë e bletëve gjigande aziatike e gjetur në SHBA ë...

Foleja e parë e bletëve gjigande aziatike e gjetur në SHBA është shkatërruar me sukses nga shkencëtarët. Foleja, në shtetin e Uashingtonit, u gjet duke vendosur pajisje gjurmuese në brirë dhe u thith nga një pemë duke përdorur një gete vakumi. Insektet e specieve invazive, të njohura si “brirë vrasjesh”, kanë një pickim të fuqishëm […]

Lexo më shumë