×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ndjesia e fryrjes, ushqimet që duhet të shmangni

Shpesh ndihemi të fryrë pasi kemi ngrënë. Kjo mund të ndodhë edhe pas një vakti të bollshëm, por edhe pas një vakti kur kemi konsumuar pak gjëra. Në shumë raste fryrja mund të jetë simptomë e disa sëmundjeve gastrointestinale ose intolerancës ushqimore. Por në shumicën e rasteve është e pashmangshme dhe jo për tu shqetësuar. Të ndiheni të fryrë pas një vakti është normale. Mund ta parandaloni ose pakësoni duke ndjekur disa këshilla të thjeshta.

Për të lehtësuar ndjesinë e fryrjes, është mirë të gromësini ose të lëshoni gazra. Kujdes me ushqimet që janë të pasura në yndyra sepse trupi e tret yndyrën më ngadalë. Kuptoni cilat janë alergjitë dhe intolerancat që keni, përpiquni ta kuptoni vetë sepse asnjë test nuk është më i besueshëm se vetë ju. Mos konsumoni shumë ushqime të pasura në fibër, pasi shkaktojnë shumë gazra. Shmangni fasulet, bishtajoret, frutat, bizelet, brokolin. Shmangni pijet me gaz. Hani dhe pini ngadalë. Përfshini xhenxhefilin në dietën tuaj, kurë efektive për problemet në stomak. Pasi përfundoni së ngrëni, bëni pak ecje apo ushtrime të ndryshme. Mos flisni ndërkohë që hani, sepse gëlltisni ajër. Ndjenja e  fryrjes ndihet edhe në momentin që konsumohen ëmbëlsira. Në këtë rast këshillohet: Ha proteina dhe fibra.

Stabilizo organizmin duke ngrënë proteina të tretshme dhe fibra. Nëse nuk e bën këtë atëherë sheqeri në gjak do të rritet dhe do të kërkosh sërish. Diçka që mund të hash për t’u stabilizuar është një mollë, një vezë e zier apo edhe perime. Shko në stërvitje  Shumë njerëz thonë që hanë ëmbëlsira sepse janë të mërzitur apo stresuar. Por mund të ulni stresin duke frekuentuar palestrën. Përgatit një vakt të shëndetshëm për më vonë Pasi ke ngrënë shumë ëmbëlsira atëherë provo të hash vaktin tjetër një copë mishi të shëndetshëm, për të balancuar shijet dhe për të ulur rrezikun që edhe pas disa orësh do konsumosh sërish ëmbëlsirë. Konsumo ushqime probiotike Disa studime thonë se bakteret e këqija në stomakun tuaj ushqehen me sheqer dhe si janë ushqyer ndikojnë në sistemin konjitiv, duke e dëmtuar atë. Pra kur të ndjesh se ke ngrënë shumë ëmbëlsira përpiqu të hash një gotë kos, djathë, pra bulmetra për ti shtuar disa baktere të mira përzierjes në zorrë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

E dinit këtë? Larja e dhëmbëve ndikon në sëmundjet e zemrës

E dinit këtë? Larja e dhëmbëve ndikon në sëmundjet e zemrës

Publikuar më 07.08.2020
Një studim i fundit thotë se larja e shpeshtë e dhëmbëve për...

Një studim i fundit thotë se larja e shpeshtë e dhëmbëve përveç se na ndihmon për shëndetin oral, gjithashtu ndihmon edhe për shëndetin e zemrës. Studime e reja të publikuara nga European Journal of Preventive Cardiology, kanë arritur në përfundimin se njerëzit që i lajnë dhëmbët 3 herë në ditë janë 12% më pak të […]

Lexo më shumë

Çfarë duhet të dini për analizat e kontrollit për COVID-19, tre grupet kryesore

Çfarë duhet të dini për analizat e kontrollit për COVID-19, tre grupet kryesore

Publikuar më 06.08.2020
Në treg janë duke u futur gjithnjë e më shumë lloje analizas...

Në treg janë duke u futur gjithnjë e më shumë lloje analizash për kontrollin e virusit të coronës. Në fund të muajit korrik në të gjithë botën ekzistonin 270 produkte të ndryshme që përdoren për të bërë analizat. Ato ndahen kryesisht në tre grupe: analizat e PCR, analizat serologjike (ELISA) dhe analizat antigjene. Analizat e […]

Lexo më shumë

Ftohja e zakonshme mund të forcojë imunitetin kundër koronavirusit

Ftohja e zakonshme mund të forcojë imunitetin kundër koronavirusit

Publikuar më 06.08.2020
Ftohja e zakonshme mund të ndihmojë në krijimin e imunitetit...

Ftohja e zakonshme mund të ndihmojë në krijimin e imunitetit kundër coronavirusit, madje edhe te njerëzit të cilët nuk kanë qenë të infektuar me coronavirusin e ri. Kjo përgjigje imunologjike me siguri është funksioni fenomenal i cili quhet “Memoria qelizore T”, theksojnë hulumtuesit në studimin e publikuar në revistën Science, shkruan Telegrafi. Memoria qelizore T […]

Lexo më shumë

Shkencëtarët rusë: Koronavirusi nuk mbijeton në ujë

Shkencëtarët rusë: Koronavirusi nuk mbijeton në ujë

Publikuar më 31.07.2020
Një studim i shkencëtarëve rusë ka treguar se uji pothuajse ...

Një studim i shkencëtarëve rusë ka treguar se uji pothuajse plotësisht mund ta shkatërrojë koronavirusin e ri brenda 72 orëve, transmeton AA. Rezistenca e virusit varet drejtpërdrejt nga temperatura e ujit – 90 për qind e grimcave të virusit vdesin në ujë në temperaturë të dhomës brenda 24 orëve dhe 99,9 për qind brenda 72 […]

Lexo më shumë

Pse disa njerëz që nuk janë infektuar me Covid-19, mund të kenë imunitet

Pse disa njerëz që nuk janë infektuar me Covid-19, mund të kenë imunitet

Publikuar më 31.07.2020
Sistemet imunitare të disa njerëzve, që nuk kanë qenë të eks...

Sistemet imunitare të disa njerëzve, që nuk kanë qenë të ekspozuar ndaj koronavirusit, mund të kenë një familjaritet me patogjenin dhe mund të ndihmojnë për të zvogëluar ashpërsinë e sëmundjes nëse ai person infektohet me Covid-19, sipas një studim i ri, raporton CNN. Studimi, i botuar në revistën “Nature”, zbuloi se midis një kampioni prej 68 […]

Lexo më shumë

Ekspertët e huaj: Kërpudhat magjike duhet të legalizohen për të trajtuar depresionin

Ekspertët e huaj: Kërpudhat magjike duhet të legalizohen për të trajtuar depresionin

Publikuar më 27.07.2020
Depresioni është një ndër sëmundjet që nuk përfshin vetëm me...

Depresioni është një ndër sëmundjet që nuk përfshin vetëm mendjen dhe trurin, por të gjithë trupin, pasi ndikon në mënyrën sesi një person ushqehet, fle, mendon dhe reagon për veten, por edhe për të tjerët. Sipas disa hulumtimeve të bëra në Britani, për të trajtuar depresionin duhet që kërpudhat magjike të bëhen të ligjshme në […]

Lexo më shumë

Shqipëria e pesta në Europë për vdekjet nga sëmundjet e zemrës, ja qytetet më problematike (Tabelat)

Shqipëria e pesta në Europë për vdekjet nga sëmundjet e zemrës, ja qytetet më problematike (Tabelat)

Publikuar më 27.07.2020
Shqipëria u rendit e pesta në Europë sa i përket peshës së l...

Shqipëria u rendit e pesta në Europë sa i përket peshës së lartë të vdekjeve nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut (zemra, tensioni), pas Bullgarisë, Rumanisë, Lituanisë dhe Letonisë. Me zemër më të dobët në Europë janë bullgarët, ku 66% e totalit të vdekjeve erdhi nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut, të ndjekur nga Rumania […]

Lexo më shumë

I nxehti nuk e zbehu Covidin, fuqia infektuese është 10-fishuar

I nxehti nuk e zbehu Covidin, fuqia infektuese është 10-fishuar

Publikuar më 26.07.2020
Shpresa se me rritjen e temperaturave do të ulej shkalla e i...

Shpresa se me rritjen e temperaturave do të ulej shkalla e infeksionit do të minimizohej, duket se tashmë ka rënë poshtë. Javier Cabo, ekspert spanjoll deklaron se Covidi ka pësuar mjaft ndryshime dhe po ashtu aftësia e tij infektuese është rritur disa herë. Doktor i kirurgjisë kardiovaskulare, në një intervistë për  “El Progreso de Lugo”, […]

Lexo më shumë