×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ndiqni këto rregulla për të hequr celulitin

Një ndër arsyet pse ju nuk vishni pantallona të shkurtra është se këmbët tuaja janë me celulit? Celuliti është më shumë i pranishëm tek gratë, kjo është për shkak se femrat kanë tendencë të kenë lëkurë më të hollë se sa burrat, gjë që e bën më të lehtë që dhjami të jetë i pranishëm për të shtyrë shtresën e lëkurës, duke e nxjerrë atë në formën e gropave të vogla. Ka mënyra të ndryshme natyrore që mund të hiqni qafe celulitin. Këtu janë disa prej tyre.

Një dietë e shëndetshme
Edhe nëse kërkoni ndihmë profesionale për trajtimin e celulitit, ata do t’ju thonë se gjëja e parë që duhet të bëni është të keni një mënyrë jetese të shëndetshme. Ushqimi i shëndetshëm është hapi i parë drejt heqjes së yndyrës të padëshiruar nga trupi. Sa më shumë peshë të humbisni, aq më shumë yndyra do të largohet nga shtresa e jashtme e lëkurës. Kjo, nga ana tjetër, do të ndihmojë në arritjen e një lëkurë të njëtrajtshme. Prandaj, si hapi i parë për trajtimin të celulitit, mos e hani ushqimin që ka një përmbajtje të lartë kripë, meqë natriumi dihet se shkakton qelizat e yndyrës. Në vend të kësaj, fusni në regjimin tuaj drithëra, proteina, fruta, perime dhe fibra.

Bëni aktivitet fizik rregullisht
Meqë ka yndyrë të përfshirë, një trajtim i madh i celulitit është të ushtroheni rregullisht për të humbur yndyrën. Tani askush nuk po ju kërkon që të merrni pjesë në një rutinë stërvitore rigoroze dhe të gjatë. Në vend të kësaj, diçka e thjeshtë si vrapimi ose ecja mund të llogaritet si stërvitje.  Shumë sugjerojnë se stërvitje prej 40 minutash për të qenë të frytshëm. Gjysma e kësaj kohe duhet të fokusohet në bërjen e kardios ndërsa gjysma tjetër duhet të përqendrohet në ushtrimet që ndihmojnë në fitimin e forcës. Ushtroni të paktën tri herë në javë për rezultate të qëndrueshme.

Përdorimi i algave të detit
Jo shumë njerëz e dinë se alga e detit është një agjent i shkëlqyer eksfoljim. Kur aplikohet, jo vetëm që ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në pjesë të ndryshme të trupit, por gjithashtu ndihmon në nxitjen e metabolizmit të njeriut. Kjo sigurohet nga sasia e lartë e jodit të pranishëm në algat e detit që ndihmon në rregullimin e funksioneve të metabolizmit në qeliza. Për më tepër, alga deti është gjithashtu e njohur për të përmirësuar cilësinë e lëkurës, si dhe për të hequr toksinat nga trupi. Kur këto toksina hiqen, celuliti automatikisht ulet. Disa mund të pyesin veten se si mund të aplikojnë alga deti. E pra, ju duhet të shtoni rreth katër lugë  alga deti në kripë deti dhe vaj ekstra të virgjër dhe aplikojeni në zonat e prekura nga celuliti. Bëni përditë për të parë rezultate.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ndërron jetë në muajin e tetë të shtatzënisë ylli i rrjeteve sociale

Ndërron jetë në muajin e tetë të shtatzënisë ylli i rrjeteve sociale

Publikuar më 14.07.2020
Ka ndërruar jetë një ndër emrat e njohur të rrjeteve sociale...

Ka ndërruar jetë një ndër emrat e njohur të rrjeteve sociale. Nicole Thea, e cila konsiderohej si ylli i rrjeteve sociale, ka ndërruar jetë në muajin e 8-të të shtatzënisë së bashku me djalin, shkruajnë mediat e huaja. Kjo u bë e ditur nga faqja e saj në Instagram. Një deklaratë nga nëna e saj […]

Lexo më shumë

Mediat britanike shkruan për shqiptaren më të njohur në Londër, mijëra euro për një çantë (Foto)

Mediat britanike shkruan për shqiptaren më të njohur në Londër, mijëra euro për një çantë (Foto)

Publikuar më 13.07.2020
Media britanike i ka kushtuar një artikull të veçantë konsul...

Media britanike i ka kushtuar një artikull të veçantë konsulenteve të markave të luksit, shqiptares Elona Varfi, e cila është bërë mjaft e njohur në Britaninë e Madhe. Bëhet fjala për “Daily Mail”, e cila i ka kushtuar një artikull shqiptares, ku tregon më shumë për suksesin, punën dhe jetën e saj në Londër. “Unë […]

Lexo më shumë

Vajza e Ismail Kadaresë zgjidhet zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB

Vajza e Ismail Kadaresë zgjidhet zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB

Publikuar më 01.07.2020
Shqipëria është zgjedhur për rolin e zv/Presidentit për Sesi...

Shqipëria është zgjedhur për rolin e zv/Presidentit për Sesionin e 75-të të Asamblesë së Përgjithshme në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB). Këtë pozicion e merr ambasadorja e Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare, e cila është vajza e shkrimtarit Ismail Kadare. Lajmin e ka dhënë vetë ambasadorja Kadare përmes një postimi në rrjetet sociale. “Jam krenare […]

Lexo më shumë

Historia e vrasëses që arriti orgazmën teksa godiste viktimat me kazmë (Foto)

Historia e vrasëses që arriti orgazmën teksa godiste viktimat me kazmë (Foto)

Publikuar më 30.06.2020
Karla Faye Tucker raportohej se buzëqeshte teksa u lidh në k...

Karla Faye Tucker raportohej se buzëqeshte teksa u lidh në krevatin e vdekjes për t’u injektuar me përzierjen fatale të ekzekutimit, në burgun e Texas. 38-vjeçarja ishte e dënuar me vdekje prej 14 vitesh, pas vrasjes brutale të dy fqinjëve të saj me një kazmë, teksa ishte e intoksikuar me droga dhe alkool. Vrasjet morën […]

Lexo më shumë

Harroni dekoltenë, këtë verë do të ekspozoni shpinën

Harroni dekoltenë, këtë verë do të ekspozoni shpinën

Publikuar më 29.06.2020
Bluzat apo fustanet e hapura nga mbrapajanë rikthyer në modë...

Bluzat apo fustanet e hapura nga mbrapajanë rikthyer në modë dhe këtë verë. Mund t’i gjeni në versione të mrekullueshme, elegante bazuar në kontrastin, dmth  e mbyllur plotësisht në pjesën e përparme dhe me një hapje të madhe në pjesën e pasme. Në të tjera, kurrizi zbukurohet me lidhëse, harqe, shirita të hollë dhe detaje […]

Lexo më shumë

“Nga torturat humba fëmijën”, gruaja rrëfen dhunën e burrit polic: Më vuri pistoletën në kokë, e gjeta me dike tjetër

“Nga torturat humba fëmijën”, gruaja rrëfen dhunën e burrit polic: Më vuri pistoletën në kokë, e gjeta me dike tjetër

Publikuar më 24.06.2020
Në studion e emisionit me “Zemër të Hapur” në “News24&...

Në studion e emisionit me “Zemër të Hapur” në “News24” është trajtuar sot historia dramatike e një familje nga Lushnja. Një 46-vjeçare nga fshati Manasufaj, ka zgjedhur të rrëfejë sot dhimbjen e madhe, e cila i ka shkatërruar familjen. Nëna e një vajze që sot është 18 vjeçe tregoi përmes lidhjes skype se si e […]

Lexo më shumë

Një në tri femra vuajnë nga vetmia

Një në tri femra vuajnë nga vetmia

Publikuar më 23.06.2020
Sipas një studimi të kryer së fundmi rezulton se një në tre ...

Sipas një studimi të kryer së fundmi rezulton se një në tre femra vuajnë nga vetmia. Ky studim është kryer nga disa studiues në Universitetin e Essex, në Mbretërinë e Bashkuar, të cilët shprehen se femrat po përjetojnë më shumë probleme me shëndetin mendor, se sa meshkujt gjatë kësaj periudhe. Sipas tyre shkak është bërë […]

Lexo më shumë

“Zgjedhja e tyre apo e shefave?”, Flutura Açka e revoltuar me moderatoret e zhveshura të sportit

“Zgjedhja e tyre apo e shefave?”, Flutura Açka e revoltuar me moderatoret e zhveshura të sportit

Publikuar më 22.06.2020
Shkrimtarja e njohur, Flutura Açka ka reaguar ditën e sotme ...

Shkrimtarja e njohur, Flutura Açka ka reaguar ditën e sotme mbi veshjet e vajzave në ekran, duke marrë si shembull moderatoret e sportit shqiptar. Përmes një postim në “Facebook”, ajo shprehet se nuk e di nëse kjo zhveshje është zgjedhje e tyre apo e shefave të tyre, por e di që këtyre vajzave u duhet […]

Lexo më shumë