Ndikimi i Helmut Newton në modë, fotografit që theu tabutë

Ndikimi i Helmut Newton në industrinë e modës vështirë se mund të ekzagjerohet: imazhet e tij të ngarkuara në mënyrë erotike jo vetëm janë disa prej fotografive më të mira në botë, por imazhet e atyre femrave ndihmuan në shkatërrimin e tabuve të kohës.

I quajtur “Mbreti i Kink”, puna e tij ishte provokative, shpesh duke tërhequr zemërimin e atyre që e konsideronin portretizimin e grave në fotografitë e tij si të pafuqishme, edhe pse festimi i shkëlqyeshëm i madhështisë së tyre i magjepste shumë më tepër se sa i tërbonte.

“Gratë e Newton duken sikur nëse përpiqeshe t’i prekje, ato do të kafshonin krahun”, tha Lee Alexander McQueen gjatë një interviste të vitit 2001 me fotografin. “Dhe ndoshta jo vetëm krahun”, përfundoi ai.

Në botën e Newton, seksualiteti ishte sigurisht i armatosur dhe të paktën në sytë e tij protagonistët e saj amazonianë dolën triumfues.

Në nder të ditëlindjes së tij, Vogue ka bërë publike disa nga fotot e realizuara ndër vite nga fotografi i madh.

Shtator 1968

Tetor 1973

Maj 1968

Gusht 1969

Shkurt 1965

Tetor 1966

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet