×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

NASA do të shkatërrojë asteroidin që rrezikon Tokën, në një mision që të kujton “Armageddon”

Në më pak se një vit, një anije kozmike e NASA-s do të përplaset qëllimisht në sipërfaqen e një asteroidi, objektivi: Për ta bërë atë të devijojë nga kursi i tij. Ky mision, i cili përshkruhet si një mision “mbrojtjeje planetare”, pritet të lejojë njerëzimin të përgatitet për kërcënimin e një goditjeje asteroidi në të ardhmen.

Skenari të kujton atë të filmit “Armageddon”, në të cilin Bruce Willis dhe Ben Affleck shpëtojnë planetin nga një asteroid i madh që shkon drejt Tokës.

Por agjencia hapësinore amerikane po kryen një eksperiment shumë real këtu. Megjithëse asnjë asteroid i madh i njohur nuk është aktualisht në përplasje, çështja është të përgatitemi për këtë eventualitet.

“Ne nuk duam të jemi në pozicionin ku një asteroid do të drejtohet drejt Tokës dhe ne do të duhet ta provojmë këtë teknikë atëherë,” tha Lindley Johnson i Departamentit të Mbrojtjes Planetare të NASA-s në një konferencë shtypi të enjten.

Misioni, i quajtur DART (Double Arrow Reduction Test), do të niset nga Kalifornia me një raketë SpaceX Falcon 9 në orën 22:20 (koha lokale) më 23 nëntor.

Dhjetë muaj më vonë, anija kozmike do të godasë objektivin e saj, i cili më pas do të jetë njëmbëdhjetë milionë kilometra larg Tokës – domethënë në një kohë kur distanca e saj nga Toka është më e shkurtra.

 “Një goditje e vogël”

Në fakt, qëllimi është i dyfishtë: së pari një asteroid i madh, Binjakët, i cili është 780 metra në diametër, pra dyfishi i lartësisë së Kullës Eifel.

Dhe në orbitë rreth tij, një hënë, Dimorphos, 160 metra në diametër – më e lartë se Statuja e Lirisë.

Pikërisht në këtë hënë është se anija, e cila është rreth njëqind herë më e vogël se ajo, do të përfundojë garën e saj, me një shpejtësi prej 24,000 km/orë.

Ndikimi do të lëshojë tonelata materiale në hapësirë.

Por “nuk do ta shkatërrojë asteroidin, por thjesht do t’i japë një goditje të vogël,” tha Nancy Chabot nga Laboratori i Fizikës së Aplikuar i Universitetit Johns Hopkins, i cili po udhëheq misionin në partneritet me NASA.

Pra, orbita e asteroidit të vogël rreth atij të madh do të ulet vetëm me “rreth 1%”, shpjegon ai.

Falë vëzhgimeve të bëra për dekada me teleskopët në Tokë, ne e dimë se Dimorphos aktualisht po bën një rrotullim të plotë rreth Binjakëve në saktësisht 11 orë e 55 minuta.

Me ndihmën e po këtyre teleskopëve, kjo periudhë do të matet sërish pas përplasjes. Atëherë ndoshta do të jetë “11 orë e 45 minuta ose diçka tjetër”, thotë studiuesi.

Si saktësisht? Shkencëtarët nuk e dinë dhe kjo është pikërisht ajo që duan të zbulojnë. Faktorë të shumtë hyjnë në ekuacion, duke përfshirë këndin e goditjes, pamjen sipërfaqësore të asteroidit, përbërjen e tij apo edhe masën e tij të saktë, elementë të panjohur deri më tani.

Në këtë mënyrë, “nëse një ditë zbulohet një asteroid gjatë një përplasjeje me Tokën, (…) do të kemi një ide për fuqinë që do të na nevojitet që ky asteroid të mos arrijë në Tokë”,  shpjegoi Andy Cheng i Universitetit Johns Hopkins.

Orbita e Binjakëve, asteroidit të madh, rreth Diellit gjithashtu do të modifikohet pak për shkak të marrëdhënies së tij gravitacionale me hënën e tij, tha Cheng. Por ky ndryshim do të jetë “shumë i vogël për t’u matur. Prandaj është një eksperiment shumë i sigurt”, shpjegoi ai.

Kutia e veglave

Një satelit i vogël do të bëjë gjithashtu këtë udhëtim. Ai do të lirohet nga masa kryesore dhjetë ditë para përplasjes dhe do të përdorë sistemin e tij shtytës për të devijuar pak nga kursi i saj.

Tre minuta pas përplasjes, ai do të fluturojë mbi Dimorphos për të vëzhguar efektin e tij dhe ndoshta kraterin në sipërfaqe.

Kostoja totale e dërgesës është 330 milionë dollarë.

Nëse ky test është i suksesshëm, “Ne besojmë se kjo teknikë mund të jetë pjesë e një kuti mjetesh që ne po fillojmë të mbushim në mënyrë që të mund të bëjmë një asteroid të devijojë nga kursi i tij”, shpjegoi Lindley Johnson. Ai përmendi, për shembull, metodat me të cilat forca gravitacionale e një anije kozmike fluturuese mund të përdoret pranë një asteroidi për një periudhë të gjatë kohore, apo edhe përdorimin e një lazeri.

Por ai kujtoi se çelësi është që së pari të identifikohen kërcënimet e mundshme. “Strategjia është që këto objekte të gjenden jo vetëm vite, por dekada përpara çdo rreziku të përplasjes me Tokën”, tha ai. Rreth 27,000 asteroidë pranë planetit blu njihen aktualisht.

Asteroidi Bennu, 500 metra në diametër, është një nga dy asteroidët e gjetur në sistemin tonë diellor që përbëjnë kërcënimin më të madh për Tokën, sipas NASA-s.

Por që tani e deri në vitin 2300 rreziku i përplasjes është vetëm 0.057%.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Publikuar më 05.12.2021
Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori ameri...

Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori amerikan dhe ish-kandidati për President, Bob Dole. Ish-senatori ka ndërruar jetë gjatë kohës që ishte në gjumë dhe ende nuk dihen shkaqet e sakta të kësaj humbjeje. Vdekja e Dole u konfirmua nga Fondacioni Elizabeth Dole dhe familja e tij përmes një deklarate të dielën. Dole u […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Publikuar më 05.12.2021
Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arres...

Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arrestuar, pasi që forcat e sigurisë në Mianmar kryen aksionin e bastisjes kundër atyre që supozohet se kryen grusht-shtet, raportojnë mediat lokale. Dëshmitarët okularë kanë bërë të ditur për Reuters, se dhjetëra persona janë lënduar e fotografitë dhe videot e publikuara nëpër rrjetet sociale, tregojnë […]

Lexo më shumë

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Publikuar më 05.12.2021
Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë ...

Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 3 raste të reja të infektuara me këtë virus. Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë. Gjatë kësaj kohe janë shëruar 4 persona nga COVID-19.

Lexo më shumë

“Unë do të ngas me shpejtësi”/ Papa Gjon Pali, Ferrari dhe… thirrja për kufizim të shpejtësisë, ja si policët ndaluan makinën e shternjtë në Romë

“Unë do të ngas me shpejtësi”/ Papa Gjon Pali, Ferrari dhe… thirrja për kufizim të shpejtësisë, ja si policët ndaluan makinën e shternjtë në Romë

Publikuar më 05.12.2021
Papa Gjon Pali II e vizitonte shumë shpesh Ferrarin dhe madj...

Papa Gjon Pali II e vizitonte shumë shpesh Ferrarin dhe madje bekoi njerëzit dhe makinat e tij në fabrikë. Për vizitën e tij, zyrtarët e Ferrarit duhej të gjenin një automjet. Për shkak se nuk kishin një makinë në dispozicion, morën një prototip të Ferrari Mondial-it të hapur dhe hoqën sediljen e pasagjerit. Kështu Papa […]

Lexo më shumë

Cila është vendndodhja e vërtetë e imazhit më të njohur të Microsoft Windows?

Cila është vendndodhja e vërtetë e imazhit më të njohur të Microsoft Windows?

Publikuar më 05.12.2021
Imazhi i paraqitur më lart, është realizuar në vitin 1998, n...

Imazhi i paraqitur më lart, është realizuar në vitin 1998, nga fotograf i ‘National Geographic’, Charles O’Rear, duke vozitur përgjatë Avenue 121 në Kaliforni, duke u nisur për në San Francisko, ku do të takonte partneren e tij. Në provincën e Sonomës ai vuri re nga dritarja e tij një pamje veçanërisht spektakolare: një livadh […]

Lexo më shumë

Misteri/ Shqiptari vret veten brenda furgonit të policisë greke

Misteri/ Shqiptari vret veten brenda furgonit të policisë greke

Publikuar më 05.12.2021
Vetëvritet brenda furgonit të policisë një i dënuar shqiptar...

Vetëvritet brenda furgonit të policisë një i dënuar shqiptar ne Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur të enjten, por është publikuar sot. Ai po transportohej nga spitali i Amfisës drejt burgut te Malandrinos, ku ka ndërmarrë aktin tragjik, sipas medieve greke. 38-vjeçari mësohet se ka varur veten me lidhëset e këpucëve ne dritaren e furgonit […]

Lexo më shumë

“Mamaja ime është kaq e nxehtë saqë e tregoj gjithmonë, kështu që djemtë e dinë që edhe unë do të jem MILF” (Video)

“Mamaja ime është kaq e nxehtë saqë e tregoj gjithmonë, kështu që djemtë e dinë që edhe unë do të jem MILF” (Video)

Publikuar më 05.12.2021
Një grua ka treguar se si ajo foto0grafon gjithmonë mamanë e...

Një grua ka treguar se si ajo foto0grafon gjithmonë mamanë e saj, në mënyrë që djemtë të dinë se ajo do të “bëhet gjithashtu një MILF” kur të rritet. Trajnerja personale Julia Perfetto, 22 vjeçe, ngarkoi një video të mamasë së saj dhe shumë njerëz komentuan se ato mund të ishin motra. Ajo shkroi: “Duke […]

Lexo më shumë

Studimi: Vaksinat mRNA ofrojnë mbrojtje afatgjatë edhe ndaj mutacioneve të reja

Studimi: Vaksinat mRNA ofrojnë mbrojtje afatgjatë edhe ndaj mutacioneve të reja

Publikuar më 05.12.2021
Vaksinat SARS-CoV-2 mRNA janë treguar të jenë shumë efektive...

Vaksinat SARS-CoV-2 mRNA janë treguar të jenë shumë efektive në parandalimin e COVID-19, dhe në veçanti sëmundjet e rënda. Megjithatë, shfaqja e “shtresave të reja të shqetësimit”, siç karakterizohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, mutacionet e SARS-CoV-2 me potencial të lartë transmetimi, ngre shqetësime për kohëzgjatjen dhe shkallën e mbrojtjes pas vaksinimit. Mjekët e Klinikës […]

Lexo më shumë