×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Na falni, Kumbulla është shqiptar dhe krenar”, në Itali e krahasojnë me Maldinin

Marash Kumbulla është shqiptari i momentit në Itali, ku mediat vendase po e krahasojnë me legjendën e Milanit Paolo Maldini.

Në një artikull kushtuar mbrojtësit shqiptar “90 min” i thur elozhe Marash Kumbullës, teksa thekson se shumë ekipe të mëdha i kanë kthyer “sytë” te mbrojtësi i Shqipërisë.

Ndër të tjera në shkrimin e “90 min” thuhet se shqiptari është një mbrojtës agresiv që lexon shumë mirë lojën e kundërshtarit, ndërsa di shumë mirë të nxjerrë ekipin përpara përmes kundërsulmeve.

Media në fjalë e cilëson Kumbullën një “mur” në mbrojtje, duke iu referuar edhe paraqitjes së tij mbresëlënëse në ndeshjen mes Veronës dhe Juventusit, ku shqiptari ndali Cristiano Ronaldon.

Ndërkaq, vlerësohet edhe loja në ajër ku Kumbulla duke shfrytëzuar edhe shtatlartësinë e tij duke goditur mirë krosimet nga këndi. Këtë e tregoi edhe në ndeshjen ndaj bardhezinjëve, ku dërgoi topin në rrjetë ndonëse goli u anulua.

Mandej, media italiane nuk lë pa përmendur as origjinën shqiptare të mbrojtësit.  “Na falni italianë, por Kumbulla është shqiptar dhe krenar për këtë. I lindur në Itali, nga prindër shqiptarë, talenti kishte mundësinë të përfaqësonte Italinë ose Shqipërinë. Duke qenë se ai është krenar për origjinën e tij, Kumbulla zgjodhi Shqipërinë, me të cilët ka bërë edhe debutimin në ndeshjen me Moldavinë.”, shkruan “90 min”.

Kjo rritje e menjëhershme e Kumbullës është një lajm i mirë për kombëtaren shqiptare të drejtuar nga Edi Reja, ku vitet e fundit mungon një qendërmbrojtës me një personalitet të tillë. Me gjasë Kumbulla do të jetë titullar në ndeshjet e ardhshme të Shqipërisë, dhe mund të kthehet në liderin e ri të kuqezinjve në dekadën e ardhshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Bojkoti vazhdon, në 10 tetor protesta masive”/ Liga e Futbollit reagon pas deklaratave të Edi Ramës

“Bojkoti vazhdon, në 10 tetor protesta masive”/ Liga e Futbollit reagon pas deklaratave të Edi Ramës

Publikuar më 29.09.2020
Pas fjalës që tha sot Kryeministri i vendit, Edi Rama, në li...

Pas fjalës që tha sot Kryeministri i vendit, Edi Rama, në lidhje me bojkotimin e klubeve të kategorisë superiore, ka ardhur edhe reagimi i Ligës Profesioniste të Fubollit. Deklarata e Liges Profesioniste të Futbollist u bë mënjëherë pas takimit të sotëm, ku ata bëjnë me dije se më 10 tetor është projektuar edhe një protestë […]

Lexo më shumë

FSHF mbështet kërkesat e Ligës Superiore, Duka kërkon zgjidhje nga qeveria

FSHF mbështet kërkesat e Ligës Superiore, Duka kërkon zgjidhje nga qeveria

Publikuar më 26.09.2020
Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, mbështeti kërkesat e Ligë...

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, mbështeti kërkesat e Ligës Superiore të Futbollit drejtuar qeverisë, ndërsa bojkoti i kampionatit ka hyrë në javën e tretë. Duka po jep një konferencë në ambientet e stadiumit “Air Albania”, bashkë me përfaqësuesit e Ligës, ku po flet për kërkesat e klubeve për ligjin e sponsorizimeve, drejtuar Ministrisë së Financave, […]

Lexo më shumë

“Mendova se jam rritur”, Jose Murinho bën humor me portat e vogla në Maqedoninë e Veriut

“Mendova se jam rritur”, Jose Murinho bën humor me portat e vogla në Maqedoninë e Veriut

Publikuar më 25.09.2020
Jose Mourinho kritikoi dje organizimin e ndeshjes në Maqedon...

Jose Mourinho kritikoi dje organizimin e ndeshjes në Maqedoninë e Veriut. Ai pa të enjten se shtyllat e portës ishin pesë centimetra më të ulëta. Komentet i tha para fitores së skuadrës së tij të Tottenhamit në Ligën e Evropës 3-1 ndaj KF Shkendija të Maqedonisë së Veriut. Portierët vunë re të metën gjatë nxemjes […]

Lexo më shumë

Zlatan Ibrahimovic infektohet me koronavirus

Zlatan Ibrahimovic infektohet me koronavirus

Publikuar më 24.09.2020
Futbollisti suedez Zlatan Ibrahimovic ka rezultuar pozitiv m...

Futbollisti suedez Zlatan Ibrahimovic ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Sulmuesi i ekipit të Milanit është i vetmi anëtar i stafit që luan dhe stërvitet në San Siro që ka rezultuar pozitiv në testin e zhvilluar së fundi. AC Milan ka konfirmuar se Zlatan Ibrahimovic ka dalë pozitiv në tamponin për Covid-19 dhe do të karantinohet. […]

Lexo më shumë

Ndeshja më e gjatë ne historinë e boksit, ajo zgjati 7 orë e 19 minuta!

Ndeshja më e gjatë ne historinë e boksit, ajo zgjati 7 orë e 19 minuta!

Publikuar më 22.09.2020
Një ndeshje midis dy boksierëve që zgjati 110 raunde. Po! Ju...

Një ndeshje midis dy boksierëve që zgjati 110 raunde. Po! Ju po e lexoni atë saktë, dhe me harkun kohor prej 7 orësh e 19 min. Ndeshja filloi rreth orës 21:00, më 6 prill 1893 dhe përfundoi të nesërmen pas orës 4 të mëngjesit në New Orleans, midis Andy Bowen dhe Jack Burke. Përballja përfundoi […]

Lexo më shumë

“Bojkoti do të vazhdojë!”, Liga Superiore merr vendimin pas mbledhjes: Të vendosur për 4 kërkesat

“Bojkoti do të vazhdojë!”, Liga Superiore merr vendimin pas mbledhjes: Të vendosur për 4 kërkesat

Publikuar më 21.09.2020
Pas mbledhjes së ditës së sotme, presidenti i Ligës Superior...

Pas mbledhjes së ditës së sotme, presidenti i Ligës Superiore, Edvin Libohova, është shprehur se bojkoti do të vazhdojë, deri në plotësimin e katër pikave, drejtuar qeverisë. Në fjalën e tij para mediave, Libohova u shpreh se kërkesat janë kthyer pas për t’u përgatitur përsëri dhe t’i dërgohen kryeministrit. “Përfundimisht ramë dakord për të dërguar […]

Lexo më shumë

Bojkoti në futboll/ Kokëdhima: Pesë klube futbolli janë në sekuestro, qeveria nuk ka vullnet

Bojkoti në futboll/ Kokëdhima: Pesë klube futbolli janë në sekuestro, qeveria nuk ka vullnet

Publikuar më 20.09.2020
Gjatë fjalës së tij në televizionin News 24, Z. Kokëdhima fo...

Gjatë fjalës së tij në televizionin News 24, Z. Kokëdhima foli edhe për ekonominë e futbollit dhe nevojën për sistemin e incentivave, por edhe faktin se pesë klube aktualisht janë nën sekuestro. “Qeveria nuk ka vullnet. Vetëm një autoritet bën vullnet politik, ai është kryeministri. Në Shqipëri nuk kanë pavarësi institucionet. Jetojmë në një kohë […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Infrastruktura e futbollit u zabtua nga bizneset private

Kokëdhima: Infrastruktura e futbollit u zabtua nga bizneset private

Publikuar më 20.09.2020
Duke marrë në konsideratë shkaktarët që kanë çuar në krizën ...

Duke marrë në konsideratë shkaktarët që kanë çuar në krizën e futbollit në Shqipëri, Z. Kokëdhima theksoi se në Shqipëri është shkatërruar sundimi i ligjit. “Në Shqipëri ndodhi një gjë shumë e rëndë. E tërë infrastruktura e lëën nga ish-regjimi u zaptua për biznese private. Këtë e bëri pushteti qëndror dhe ai lokal. Tranzicioni i […]

Lexo më shumë