×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Na bën të ndihemi sensualë”/ Pesë arsye të mira shëndetësore për të fjetur lakuriq – Ka edhe 3 arsye negative

Ashtu si me të gjitha vendimet e jetës, zgjedhja për të fjetur apo jo lakuriq ka avantazhet dhe disavantazhet e saj. Sigurisht, të gjithë e dinë trupin e tyre dhe nivelet e rehatisë më mirë se kushdo, që do të thotë se në fund ju mund të vendosni më mirë se si ta kaloni kohën tuaj të lirë. Por për të bërë zgjedhjen e duhur, është mirë të dini të mirat dhe të këqijat e gjumit pa pizhame.

Anët pozitive

Mban modelet normale të gjumit

Trupi ynë është krijuar për të fjetur lakuriq. Ekspertët thonë se kur flemë lakuriq, ndihmojmë trupin të mbajë ritmet normale të gjumit, të cilat përfshijnë cikle cirkadiane, të cilat janë çelësi për një gjumë të thellë dhe të qetë.

Rregullon temperaturën e trupit

Duke qenë se gjumi pa rroba mund të përmirësojë si rregullimin e temperaturës ashtu edhe indikacionet shqisore, mund të vini re – kur flini lakuriq – se cilësia e gjumit tuaj përmirësohet. Në të vërtetë, një studim i vitit 2018 sugjeron se ulja e temperaturës së trupit përmes gjumit pa gjumë mund të ndihmojë në reduktimin e zgjimeve gjatë natës.

Përmirëson shëndetin vaginal

Për gratë që preferojnë të flenë me të brendshme, gjinekologët pohojnë se heqja e të brendshmeve shumë të ngushta ose të lagura mund të zvogëlojë shanset për infeksione mykotike. Pra, nëse shpesh zgjoheni të djersitur, mund t’ju duhet të mendoni të flini pa ose me të brendshme shumë më të rehatshme.

Rrit fertilitetin mashkullor

Gjumi pa të brendshme është padyshim i dobishëm edhe për meshkujt. Është sugjeruar se të brendshmet e ngushta te meshkujt shoqërohen me një numër më të ulët të spermës. Një studim i vitit 2018 zbuloi se meshkujt që mbanin kryesisht pantallona të shkurtra boksiere (ose të brendshme të rehatshme) kishin një numër sperme 25% më të lartë dhe një numër të përgjithshëm 17% më të lartë se ata që mbanin pantallona të shkurtra ose lloje të tjera të brendshme.

Na bën të ndihemi sensualë

Siç thekson ekspertja e seksit dhe marrëdhënieve, Karina Karsten, “ka disa arsye seksuale që dikush të flejë lakuriq. Do të jeni më të hapur ndaj prekjes dhe do të jeni më të përgatitur për të përjetuar kënaqësi personale. Meqenëse ne veshim rroba për shumicën e jetës sonë, kur flini lakuriq, mund të kemi një moment gjatë ditës ku mund ta ndiejmë trupin tonë në një mënyrë të prekshme dhe të drejtpërdrejtë”.

Anët negative

Rrit bakteret në shtrat

Nëse ka një pengesë të madhe për të fjetur pa rroba, është padyshim pjesa e higjienës. “Njeriu mesatar lëshon gaz 15-25 herë në ditë, gjë që ndodh shpesh kur flemë. Pra, kur ndodh, gjurmët e feçeve sekretohen edhe në të brendshme. Pa të (ose asnjë veshje), ky material do të shkojë direkt në trup.

Rrit shanset për një reaksion alergjik

Edhe pse trupi mund të rrisë sasinë e baktereve në shtrat, ekspertët vërejnë gjithashtu se vetë shtrati mund të jetë një “fole” për alergjenët që mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në shëndet. Sipas shkencëtarëve, alergjenët si marimangat e pluhurit, myku dhe qimet e kafshëve shtëpiake mund të depërtojnë lehtësisht në dyshek dhe të shkaktojnë një reaksion alergjik. Në fakt, nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme, gjumi pa rroba në një ambient të tillë mund ta përkeqësojë shumë situatën tashmë të pakëndshme.

Ekziston rreziku për t’u ftohur

Ndoshta arsyeja më e dukshme për të mos fjetur lakuriq është se temperatura e trupit mund të bjerë kaq shumë, duke dobësuar sistemin imunitar dhe duke e bërë më të lehtë ftohjen. Edhe pse nuk do të sëmuremi nëse thjesht ftohemi pak, ka studime që sugjerojnë se viruset si rinovirusi riprodhohen më shpejt në temperatura të ulëta. “Pra, nëse flini lakuriq në dimër, sigurohuni që të keni dikë ku të mbështeteni për t’ju mbajtur ngrohtë”, thotë ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bërnabiç: Kurti votoi në Shqipëri, prandaj serbëve duhet t’u lejohet votimi më 3 prill

Bërnabiç: Kurti votoi në Shqipëri, prandaj serbëve duhet t’u lejohet votimi më 3 prill

Publikuar më 27.01.2022
Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, në një intervistë për...

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, në një intervistë për RTS, ka folur për takimet dhe diskutimet që ka pasur gjatë qëndrimit në Bruksel. Bernabiç ka thënë se ka ngritur temën e vendimit të Republikës së Kosovës për moslejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë. “Ne kemi folur më së shumti rreth asaj se si të […]

Lexo më shumë

Dikur kishte therur me thikë punonjësen e një hoteli, sot i burgosuri i parë afrikano-amerikan për vitin 2022 u ekzekutua me injekson në Shtetet e Bashkuara

Dikur kishte therur me thikë punonjësen e një hoteli, sot i burgosuri i parë afrikano-amerikan për vitin 2022 u ekzekutua me injekson në Shtetet e Bashkuara

Publikuar më 27.01.2022
Një afrikano-amerikan i dënuar me vdekje për vrasje të dyfis...

Një afrikano-amerikan i dënuar me vdekje për vrasje të dyfishtë iu dha një injeksion vdekjeprurës sot në Oklahoma dhe u bë i burgosuri i parë që u ekzekutua në vitin 2022 në Shtetet e Bashkuara. Shteti i SHBA-së jugore “vazhdoi me ekzekutimin e Donald Grant pa asnjë ndërlikim në orën 10.16 të mëngjesit të sotëm”, […]

Lexo më shumë

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Publikuar më 27.01.2022
Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si m...

Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si mafia shqiptare dhe ajo italiane kanë gjetur parajsën në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në një intervistë për Rai News Vincenzo Musacchio* thekson se vendet si Dubai janë shndërruar në pikën më strategjike të trafikantëve të drogës të cilët kontrollojnë gjithçka që andej dhe madje investojnë në […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Publikuar më 27.01.2022
Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se...

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se shfaq momentin kur pjesëtari i Gardës Nacionale të Ukrainës qëllon me kallashnikovë kolegët e tij në një fabrikë të municionit në Dnepr. Si pasojë e këtij sulmi të përgjakshëm, kanë humbur jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë janë plagosur, kurse autori i krimit që ishte […]

Lexo më shumë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Publikuar më 27.01.2022
Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima ng...

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, pandemia nuk ka kursyer as fëmijët. Një djalë 9-vjeçar nuk ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin. Ndër të tjera, kanë humbur jetën dhe një person i moshës 50-59 vjeçare, dy persona të moshës 70-79 vjeçare dhe dy të moshës mbi […]

Lexo më shumë

Pasi morën dokumentin e SHBA, vjen reagimi i Rusisë: Nuk u është përgjigjur shqetësimeve kryesore të Moskës për sigurinë

Pasi morën dokumentin e SHBA, vjen reagimi i Rusisë: Nuk u është përgjigjur shqetësimeve kryesore të Moskës për sigurinë

Publikuar më 27.01.2022
Rusia tha të enjten se Shtetet e Bashkuara nuk iu përgjigjën...

Rusia tha të enjten se Shtetet e Bashkuara nuk iu përgjigjën shqetësimeve kryesore të Moskës për sigurinë lidhur me krizën për Ukrainën, por shtoi se të dyja palët ishin të interesuara të vazhdonin dialogun. Kryediplomati rus Sergei Lavrov tha të enjten se përgjigjet e Shteteve të Bashkuara ndaj kërkesave të sigurisë së Moskës jepnin shpresë […]

Lexo më shumë

Video shokuese tregon djalin, 4 vjeç, që përplaset dhe vritet nga një makinë!

Video shokuese tregon djalin, 4 vjeç, që përplaset dhe vritet nga një makinë!

Publikuar më 27.01.2022
Një video tronditëse tregon një djalë katër vjeçar që përpla...

Një video tronditëse tregon një djalë katër vjeçar që përplaset për vdekje nga një makinë që po afrohej teksa po përpiqej të kalonte një rrugë në Greqi. Aksidenti ka ndodhur të dielën e kaluar në Gravë në lagjen Ano Patisia. Sipas informacioneve që disponon protothema.gr, fëmija katër vjeçar i ka shpëtuar vëmendjes së prindërve dhe […]

Lexo më shumë

Dy vjet pas vdekjes ngrihet statuja e Kobe Bryant dhe Gianna në vendin e rrëzimit të helikopterit

Dy vjet pas vdekjes ngrihet statuja e Kobe Bryant dhe Gianna në vendin e rrëzimit të helikopterit

Publikuar më 27.01.2022
Dy vjet pas ditës fatale kur helikopteri u rrëzua dhe legjen...

Dy vjet pas ditës fatale kur helikopteri u rrëzua dhe legjenda e basketbollit amerikan, Kobe Bryant dhe vajza e tij Gianna u vranë, sot në po atë vend është ngritur një statujë gjigande.   View this post on Instagram   A post shared by MEDINA (@medina_sculpture) Statuja peshon 90 kilogramë dhe tregon Kobe të veshur […]

Lexo më shumë