×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mutacioni i Omicron – Holandë/ 13 pasagjerë nga Afrika e Jugut rezultuan pozitivë

Mutacioni i ri Omicron i koronavirusit u zbulua te 13 persona që mbërritën në Amsterdam të Holandës me dy fluturime nga Afrika e Jugut.

Pozitivët në variantin e ri janë mes 61 pasagjerëve që u konstatuan pozitivë për koronavirusin dhe u vendosën në karantinë.

Holanda ka vendosur kufizime më të ashpra mes një numri rekord të rasteve me Covid dhe shqetësimeve për Omicron. Masat përfshijnë mbylljen e hershme të vendeve dhe ngjarjeve kulturore, si dhe kufizime në tubimet në shtëpi.

Të gjithë pasagjerët janë në fluturimet e linjës ajrore holandeze KLM nga Johannesburg dhe mbërritën në Amsterdam të premten.

61 pasagjerët me Covid-19 pozitiv u karantinuan në një hotel pranë aeroportit Schiphol.

Ata që dolën negativë iu kërkua të izoloheshin në shtëpi për 5 ditë dhe t’i nënshtroheshin ekzaminimeve të mëtejshme, ndërsa atyre që ishin në tranzit u lejuan të vazhdonin udhëtimin.

Pas shpalljes së 13 rasteve, sot ministri holandez i Shëndetësisë paralajmëroi se mund të ketë raste të tjera të variantit të ri në vend.

Vende të tjera evropiane, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Gjermaninë dhe Italinë, kanë identifikuar gjithashtu raste të mutacionit të ri.

Disa vende anembanë botës tani kanë ndaluar ose kufizuar fluturimet drejt dhe nga Afrika e Jugut.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Luftë e ‘fshehtë’ tregtare? Konflikti për analizat me kompaninë që eksporton zarzavate në Serbi

Luftë e ‘fshehtë’ tregtare? Konflikti për analizat me kompaninë që eksporton zarzavate në Serbi

Publikuar më 28.01.2022
Kompania eksportuese e prodhimeve të freskëta të fushës “Rin...

Kompania eksportuese e prodhimeve të freskëta të fushës “Rinaldi shpk” po haset me probleme për shkak të një konflikti për rezultatet e analizave me qeverinë serbe. Kamioni i ngarkuar me speca u nis për në Serbi javën e kaluar, i shoqëruar me analizat përkatëse që u bënë nga laboratori “Noval”. Por autoritetet serbe në territorin […]

Lexo më shumë

Bashkimi Evropian vendos: Kështu duhet të duken të gjithë karikuesit e telefonave celularë

Bashkimi Evropian vendos: Kështu duhet të duken të gjithë karikuesit e telefonave celularë

Publikuar më 27.01.2022
Shtetet anëtare të BE-së ranë dakord të mërkurën për një qën...

Shtetet anëtare të BE-së ranë dakord të mërkurën për një qëndrim të përbashkët rreth një karikuesi të vetëm për pajisjet elektronike, mbi bazën e të cilit do të negociojnë me Parlamentin Evropian për tekstin përfundimtar të ligjit. Pozicioni i përbashkët, i rënë dakord nga ambasadorët e shteteve anëtare në Komitetin e Përfaqësuesve të Përhershëm (Coreper), është […]

Lexo më shumë

Berisha çon deputetët dhe mbështet protestën e banorëve të ‘5 majit’: Pallatet do t’i ndërtojë ortaku i Lul Bravës

Berisha çon deputetët dhe mbështet protestën e banorëve të ‘5 majit’: Pallatet do t’i ndërtojë ortaku i Lul Bravës

Publikuar më 27.01.2022
Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, mbërriti në Kuv...

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, mbërriti në Kuvend ditën e enjte, për të shprehur fillimisht solidaritetin me protestuesit e ‘5 Majit’. “Pavarësisht se kanë 15-20 vite në shtëpitë e tyre, iu prishen banesat në kundërshtim me çdo normë, ligj dhe Kushtetutë. U prishen banesat nga qeveritarë, të cilët dëshmojnë se hajnitë, vjedhjet e tyre, […]

Lexo më shumë

Tarifat e reja të ujit, ERRU miraton metodologjinë e re, paralajmërohet rritja e çmimit

Tarifat e reja të ujit, ERRU miraton metodologjinë e re, paralajmërohet rritja e çmimit

Publikuar më 27.01.2022
Enti Rregullator i Ujit (ERRU) ka miratuar metodologjinë e r...

Enti Rregullator i Ujit (ERRU) ka miratuar metodologjinë e re e cila do të zbatohet në vazhdim sa herë të aplikohet nga ndërmarrjet e ujësjellës-kanalizimeve për rishikim të tarifave. Referuar dokumentit të bërë publik nga ky institucion i cili ka hyrë në fuqi qysh këtë muaj, ndërmarrjet do të duhet të kenë plane të qarta […]

Lexo më shumë

ShBA: Gazsjellësi rus me Gjermaninë nuk do të hapet, nëse pushtohet Ukraina

ShBA: Gazsjellësi rus me Gjermaninë nuk do të hapet, nëse pushtohet Ukraina

Publikuar më 27.01.2022
Departamenti i Shtetit i ShBA-së ka thënë se gazsjellësi “No...

Departamenti i Shtetit i ShBA-së ka thënë se gazsjellësi “Nord Stream 2”, i cili e lidh Gjermaninë me Rusinë, nuk do të miratohet, nëse Rusia e pushton Ukrainën. Përderisa tensionet rreth grumbullimit të trupave ruse afër Ukrainës janë të larta, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, tha të mërkurën në mbrëmje se administrata e Bidenit […]

Lexo më shumë

Njohja e patentave të shoferëve nga Kosova dhe Shqipëria, Këshilli Federal i Gjermanisë vendos më 11 shkurt

Njohja e patentave të shoferëve nga Kosova dhe Shqipëria, Këshilli Federal i Gjermanisë vendos më 11 shkurt

Publikuar më 26.01.2022
Njohja e patentave të shoferëve nga Shqipëria dhe Kosova për...

Njohja e patentave të shoferëve nga Shqipëria dhe Kosova për emigrantët që jetojnë në Gjermani, pritet të jetë në rend dite në mbledhjen e Këshillit Federal më 11 shkurt. Këtë gjë  e ka bërë të ditur politikani shqiptar në Gjermani, Besnik Kelmendi i cili është edhe anëtar i CDU-së në qytetin Essen. “Ashtu siç ju […]

Lexo më shumë

Kosova me doganë në Portin e Durrësit, Qeveria e Shqipërisë ratifikon marrëveshjen

Kosova me doganë në Portin e Durrësit, Qeveria e Shqipërisë ratifikon marrëveshjen

Publikuar më 26.01.2022
Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj pas mb...

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave ka bërë me dije se është miratuar Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjeve ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë. Kjo marrëveshje e shqyrtuar në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive i përket zbatimit të lehtësimit të procedurave doganore, si dhe kontrollit të hyrjes dhe daljes së […]

Lexo më shumë

Afera e inceneratorëve/ Klodian Zoto dhe Stela Gugallja shpallen në kërkim ndërkombëtar

Afera e inceneratorëve/ Klodian Zoto dhe Stela Gugallja shpallen në kërkim ndërkombëtar

Publikuar më 26.01.2022
Shpallen në kërkim ndërkombëtar dy pronarët e kompanive të l...

Shpallen në kërkim ndërkombëtar dy pronarët e kompanive të lidhura me inceneratorët, Stela Gugallja dhe Klodian Zoto. Policia, me kërkesë të Prokurorisë së Posaçme – SPAK, ka shpallur në kërkim ndërkombëtar Gugalljan dhe Zoton.Pas kërkimeve që policia ka zhvilluar brenda vendit, SPAK ka kërkuar që ata të shpallen në kërkim ndërkombëtar, pas ka dyshime që mund të […]

Lexo më shumë