×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mutacioni i frikshëm afrikan, si do të ndikojë varianti i fundit i koronavirusit në Europë këtë dimër?

Një variant i ri i koronavirusit ka ndezur një furi hetimesh dhe ndërhyrjesh në udhëtime pasi ekspertët kërkojnë të ecin përpara në të kuptuarit se sa serioz është në të vërtetë ky mutacion.

Varianti Nu, i njohur gjithashtu si B.1.1.529, u zbulua për herë të parë nga sekuenca gjenomike në Afrikën e Jugut dhe u nda me një bazë të dhënash ndërkombëtare më 22 nëntor.

Të enjten vonë, Jenny Harries, kreu i Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar njoftoi se ky ishte “varianti më domethënës që kemi hasur deri më sot” dhe tha se “hulumtimi urgjent” ishte duke u zhvilluar për të kuptuar më shumë.

Në përgjigje të shqetësimeve të ngritura nga shkencëtarët, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, e ndjekur nga të tjerët në Evropë, njoftoi kufizime të rëndësishme për të udhëtuar nga Afrika e Jugut, Botsvana, Lesoto, Eswatini, Zimbabve dhe Namibia. Por varianti tashmë është përhapur në Evropë, me një rast të zbuluar në Belgjikë.

Ja çfarë dimë deri më tani për variantin – dhe çfarë nuk dimë.

Pse shkencëtarët kanë ngritur shqetësime për këtë variant?

Varianti Nu përmban një numër të madh mutacionesh. Ai ka rreth 50 mutacione, por më shumë se 30 prej tyre janë në proteinën ‘spike’, pjesa e virusit SARS-CoV-2 që ndërvepron me qelizat njerëzore përpara hyrjes në qelizë – dhe pjesa që synojnë shumica e vaksinave.

Ndërsa disa prej këtyre mutacioneve janë vërejtur në variantet e mëparshme shqetësuese, “disa prej atyre mutacioneve janë vërejtur rrallë së bashku në të njëjtin lloj më parë,” tha Francois Balloux, drejtor i Institutit Gjenetik të Kolegjit Universitar në Londër.

Sekuenca gjenomike në Afrikën e Jugut deri më tani ka identifikuar 100 raste Nu nga rajoni që përfshin qytetet e Johannesburg dhe Pretoria. Më parë, normat e përgjithshme ditore të rasteve të COVID-19 të ulëta në atë pjesë të vendit janë rritur gjatë shtatë ditëve të fundit nga 273 në më shumë se 1,200.

A do të më mbrojë akoma vaksina ime?

Bazuar në numrin dhe llojet e mutacioneve që shihen në variantin Nu, shkencëtarët sugjerojnë se imuniteti nëpërmjet vaksinimit dhe/ose infeksionit të mëparshëm mund të mos mbrojë kundër ri-infeksionit nga Nu në mënyrë kaq efektive.

“Bazuar në përbërjen e tij gjenetike, ne mund të parashikojmë me besim se B.1.1.529 mund të anashkalojë pjesërisht imunizimin e ofruar nga vaksinimi dhe infeksioni i mëparshëm”, tha Balloux.

Kjo për shkak se mutacionet në Nu “janë lidhur në variante të tjera me evazionin imunitar”, vuri në dukje Sharon Peacock, drejtore e Konsorciumit COG-UK Genomics U.K.

Por do të kalojnë disa javë para se ta dimë me siguri.

Studimet laboratorike po kryhen me shpejtësi në Afrikën e Jugut për të kuptuar ndikimin në imunitet. Shkencëtarët po shikojnë neutralizimin e antitrupave të këtij varianti si dhe ndërveprimet me qelizat T, për të “konfirmuar nëse ka imunitet të reduktuar në analizat standarde laboratorike, por këto do të duhen disa javë për t’u përfunduar”, tha Peacock, i cili është gjithashtu profesor i shëndetit publik dhe mikrobiologji në Universitetin e Kembrixhit.

Ndërkohë, aktualisht nuk ka asnjë provë në botën reale që imuniteti ndaj vaksinave dhe infeksionit të kaluar është zvogëluar, tha ajo, dhe këto studime janë të nevojshme.

A ka gjasa që ky variant të bëhet dominant në Evropë?

Kjo është e panjohur në këtë fazë. Të dhënat aktuale tregojnë një rritje të rasteve veçanërisht në provincën Gauteng të Afrikës së Jugut.

“Tabloja epidemiologjike sugjeron që ky variant mund të jetë më i transmetueshëm dhe disa mutacione (nga Nu) janë në përputhje me transmetueshmërinë e zgjeruar”, tha Peacock. Por nuk ishte ende e qartë nëse kjo ishte për shkak të ngjarjeve super-përhapëse ose nëse varianti Nu në fakt mund të konkurrojë tendosjen tani dominuese Delta. “Duhen studime të mëtejshme për ta konfirmuar këtë”, tha Peacock.

“Çdo parashikim në lidhje me transmetueshmërinë dhe virulencën e tij duket i parakohshëm”, shtoi Balloux. “Ndërsa ne mund të përcaktojmë kontributin në transmetueshmërinë dhe virulencën e mutacioneve në izolim, ne ende luftojmë për të parashikuar me saktësi efektin e tyre kur gjenden në kombinim”.

A është ky variant më vdekjeprurës?

Edhe një herë, të dhënat për këtë janë ende në pritje dhe ka shumë të ngjarë të vijnë nga mbikëqyrja e vazhdueshme në Afrikën e Jugut.

Një shkollë mendimi sugjeron që nëse Nu është më i transmetueshëm, mund të jetë më pak i rrezikshëm – nga pikëpamja evolucionare një virus rrezikon të zhduket nëse është shumë efektiv në vrasjen e hostit të tij. Ky mund të jetë gjithashtu rasti me nën-linjën Delta AY.4.2 e cila po fiton ritëm në Angli.

Ndërkohë, disa sugjerojnë se përgjigja imune qelizore e shkaktuar nga vaksinat mund të jetë e mjaftueshme për të luftuar virusin edhe me mutacione të shumta.

Monica Gandhi, një mjeke e sëmundjeve infektive/HIV në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko, postoi në Twitter se, meqenëse përgjigja imune qelizore është shumë komplekse – duke gjeneruar lloje të reja antitrupash edhe kundër varianteve të reja – ekziston mundësia që vaksinat të mbeten mbrojtëse.

Si mund ta mbrojmë veten?

Ende nuk dihet se në çfarë mase varianti Nu mund t’i shpëtojë imunitetit të vaksinës. Ekspertët i nxisin njerëzit që të marrin kursin e tyre të plotë të vaksinimit, duke përfshirë përforcues nëse kualifikohen.

Britania e Madhe dhe Evropa kanë ndërmarrë veprime të shpejta në përpjekje për të frenuar rrjedhën e variantit Nu në rajon, përmes ndalimit të përkohshëm të fluturimeve dhe futjes së masave të reja karantine.

“Veprimi i hershëm është shumë më i mirë se veprimi i vonë”, tha Ewan Birney, zëvendësdrejtor i përgjithshëm i Laboratorit Evropian të Biologjisë Molekulare dhe drejtor i Institutit Evropian të Bioinformatikës EMBL. “Mund të rezultojë se ky variant nuk është një kërcënim aq i madh sa Alpha dhe Delta, por pasojat e mundshme të mosveprimit mbi mundësinë që mund të jetë janë serioze”, shtoi ai.

Ndërkohë, komuniteti ndërkombëtar “duhet të marrë barna dhe vaksina në Afrikën e Jugut sa më shpejt të jetë e mundur”, shtoi ai.

Nëse kemi nevojë për vaksina të reja, sa kohë do të duhet për t’i bërë ato?

Vaksina më e përdorur në Evropë ka qenë mRNA COVID-19 e përgatitur nga BioNTech/Pfizer. Këto kompani po kërkojnë variante të vaksinave, duke përfshirë Nu.

“Ne presim të dhëna nga testet laboratorike më së voni brenda dy javësh”, tha një zëdhënës i BioNTech. “Këto të dhëna do të ofrojnë më shumë informacion nëse B.1.1.529 mund të jetë një variant shpëtimi që mund të kërkojë një rregullim të vaksinës sonë nëse varianti përhapet globalisht”.

Shefi Ekzekutiv i Pfizer, Albert Bourla, tha në shtator se të dy kompanitë mund të zhvillojnë një version të ri të vaksinës që është bërë me porosi për një variant të ri në “më pak se 100 ditë”.

Kompanitë e kanë bërë tashmë këtë për variantin Beta, i identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut dhe Delta. Por duke qenë se vaksina aktuale ka mbetur efektive kundër këtyre varianteve, nuk ka pasur ende nevojë për të nxjerrë në treg një version të modifikuar.

Në fillim të këtij muaji, BioNTech njoftoi se po zhvillonte një qasje prototip për të vlerësuar zhvillimin, prodhimin dhe proceset rregullatore për variantet e vaksinave specifike, në mënyrë që ato të mbërrinin shumë më shpejt.

“Ideja është që ne po qëndrojmë përpara virusit”, tha Bourla në shtator.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Publikuar më 27.01.2022
Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qyteti...

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qytetin e Korçës. Një apartament është përfshirë nga flakët, e për pasojë ka humbur jetën 67-vjeçari E.R. 67-vjeçari ka humbur jetën për shkak të asfiksisë. Nga informacionet paraprake, dyshohet se shkak i zjarrit është bërë ngrohësja. Zjarrëfikësja ndodhet në vendngjarje për të bërë shuarjen e […]

Lexo më shumë

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Publikuar më 27.01.2022
I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar...

I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar ka deklaruar prerazi këtë të enjte se nëse Sali Berisha rikthehet në krye të Partisë Demokratike nuk mund të priten marrëdhënie të kësaj të fundit normale me SHBA-të. Sipas Gabierl Escobar, nuk është normale që një njeri i sanksionuar për vepra të mëdha korrupsioni të jetë […]

Lexo më shumë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Publikuar më 27.01.2022
Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion...

Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion turistik. Duke qenë të preferuara për turistët nga e gjithë bota, ato bëhen një treg potencial për drogat që përdoren nëpër feta të Kankunit, Playa del Carmen, Tulum etj. DEA Amerikane dhe Interpol kanë zbuluar kriminelë të kërkuar nga të paktën 12 vende që banojnë në shtetin […]

Lexo më shumë

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Publikuar më 27.01.2022
Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si m...

Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si mafia shqiptare dhe ajo italiane kanë gjetur parajsën në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në një intervistë për Rai News Vincenzo Musacchio* thekson se vendet si Dubai janë shndërruar në pikën më strategjike të trafikantëve të drogës të cilët kontrollojnë gjithçka që andej dhe madje investojnë në […]

Lexo më shumë

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Publikuar më 27.01.2022
Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka ...

Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka hapur ankandin për shitjen e tyre. Vendimi është nxjerrë në Fletoren Zyrtare dhe sipas tij ankandi zhvillohet gjatë orëve të mesditës së datës 9 shkurt dhe bëhet fjalë për 19 qen të moshjave të ndryshme. Më të vjetrit kanë lindur në vitin 2013, kurse të […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Publikuar më 27.01.2022
Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se...

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se shfaq momentin kur pjesëtari i Gardës Nacionale të Ukrainës qëllon me kallashnikovë kolegët e tij në një fabrikë të municionit në Dnepr. Si pasojë e këtij sulmi të përgjakshëm, kanë humbur jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë janë plagosur, kurse autori i krimit që ishte […]

Lexo më shumë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Publikuar më 27.01.2022
Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima ng...

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, pandemia nuk ka kursyer as fëmijët. Një djalë 9-vjeçar nuk ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin. Ndër të tjera, kanë humbur jetën dhe një person i moshës 50-59 vjeçare, dy persona të moshës 70-79 vjeçare dhe dy të moshës mbi […]

Lexo më shumë

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar më 27.01.2022
Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orë...

Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 5662 testime, kanë rezultuar pozitivë 1549 qytetarë. Betejën me COVID e kanë humbur 6 qytetarë. “Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 […]

Lexo më shumë