×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mushkëria “lufton” me betonin e qytetit! Sheshi blindohet me kulla, gati një tjetër e rradhës

Tirana vazhdon të përpihet nga kullat, betoni po e mbyt kryeqytetin e Shqipërisë! Edhe një kullë tjetër do të ndërtohet, gati gropa për 25-katëshin e ri, “Tirana’s Rock”. 

Briselda Hoxha

Një sërë projektesh janë për ndërtim në kryeqytetin e vendit, kryesisht godina të larta polifunksionale, ku në katet e para pritet të ndërtohen qendra tregtare. Tashmë Tirana po kthehet në zonë me ndërtesa, ku gjithçka në qytet, e ka marrë në dorë betoni.

Këto ditë janë prishur objektet ekzistuese për t’i lënë vend kullës së radhës. Një kullë tjetër e lartë do të ndërtohet në Sheshin Skënderbej, në krah të Hotel Tiranës, në buzë të fillimit të Rrugës së Dibrës. Kulla, e quajtur “Tirana’s Rock”, do të jetë 85 metra e lartë dhe do të ketë 25 kate. Objekt ky, i cili ngrihet mbi një parking nëntokësor 5 katësh, konsiston në rreth 29,300 metër katror ambiente tregtare, zyra dhe njësi banimi. Apartamentet përbëjnë pjesën kryesore të projektit.

Kulla është projektuar nga Winy Maas i firmës hollandeze, e njohur në Shqipëri si një nga arkitektët-klientë të rrethit të ngushtë të Kryeministrit Edi Rama. Ajo do të ndërtohet nga kompania ANA shpk dhe do të shërbejë si qendër tregtare, biznesi dhe banimi.

Kullat në Tiranë

Momentalisht, rreth sheshit Skendërbej, janë duke u zhvilluar  kulla të larta mbi 20 kate, të cilat janë në fazë zhvillimi, sakaq pas prishjes se godinës së teatrit është hapur rruga për ndërtimin e një kompleksi me ndërtesa të larta të cila janë afërsi të zonës së qendrës.

Tirana “Forever Green”

 • Punimet për këtë objekt me lartësi prej 20-katesh, përballë Kishës Ortodokse po ecin avash. Ky projekt zë një sipërfaqe prej më shumë se 12.400 m² e do të jetë me 4 kate nëntokë. Kulla do të ketë hapësira të ndyshme dhe investimi i bërë do jetë një investim prej 25 milionë euro.

Hotel Tirana

 • Hotel Tirana, që është në pronësi të kompanisë GECI, është vendosur që të zgjerohet dhe ka nisur projekti këto ditë për zgjerimin e tij me një objekt të ri prej 30 katesh. Ky projekt është menduar që të përfundohet për 5 vite dhe do të jetë një projekt që do të shërbejë e do të ketë shumë funksione, por thelbi do jetë hoteli, edhe pse do të ketë salla të mëdha konferencash dhe dyqane apo biznese të ndryshme.

“Eyes Tirana”

 • Eyes of Tirana, projeki për një ndërtesë të madhe që do të jetë ketë lartësinë prej 26 kateve në 55.444 m² dhe punimet për të, pritet të nisin këtë vit. Zhvilluesi në Tiranë është Edil Al dhe godina do të operojë si hotel nga Marka Ndërkombëtare e Hotelerisë “Melia”

Projekti “Book Building”

 • Ky është një kompleks me 3 kate nëntokë, mes rrugës 28 Nëntori dhe rrugës “Abdi Toptani”, me subjekt zhvillues Techno-Alb sh.p.k. dhe ky projekt parashikon ndërtimin e tre objekteve në të me një sipërfaqe mbi 40 mijë m2.

Tirana’s Rock

 • Ndërsa ky projekt, është projekti më i ri që është gati për nisje. Fjala është për një kullë që do të shërbejë për apartamente luksi më së shumti, me 25 kate dhe rreth 80 metra e gjatë në formën e fytyrës së Skënderbeut.

Plani francez

I ashtuquajturit “Plani francez”, masterplani i parë i Tiranës i hartuar në periudhën e ish-Kryebashkiakut Edi Rama, u miratua në vitin 2010, por zbatimi i tij u ndërpre nga humbja e bashkisë nga Rama. Pas ardhjes në pushtet në vitin 2013 të Krueminsitrit Rama dhe ardhjes në krye të Bashkisë të Erion Veliaj në vitin 2015, Rama ka rinisur përpjekjet për ndërtimin e kullave të larta që kishte dëshiruar që më herët.

Juria përbëhej nga ish-Kryeministri Fatos Nano, në postin e kryetarit dhe anëtarët: Edi Rama, Helmut Schroeder, Jean-Michel Guénod, Mario Pisani, Rudy Stroink, Olafur Eliasson, Lothar Greulich dhe Elia Zenghelis dhe konkursi përfshinte projekte arkitekturore të studios Bolles + Wilson dhe Mecanoo. Fitues u shpall Bolles+Wilson. Projekti fitues, i pagëzuar më vonë me emrin “Plani francez”, përmbante element të tillë si:

 • Sheshi Skenderbej
 • Sheshi Nënë Tereza
 • Parking nëntokësor,
 • Muzeu i Harmonisë Fetare
 • Stacioni i Trenit
 • Unaza e re

Qytetarët

Ndërkohë, reagimet e qytetarëve lënë për të dëshiruar sepse shumica e tyre janë të pakënaqur nga projektet e bëra nga qeveria, të cilët merren pa u konsultuar dhe pa njoftuar kurrë.
Betoni, asfalti dhe ndërtesat e panevojshme, për qytetarët e Tiranës, kanë lënë shije shumë të keqe, të cilët shprehen se nuk ka ajër në Tiranë dhe se po u merret fryma sepse në kryeqytet po mbillet vetëm beton.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Nuk e rrisim ne biletën, atë e rrit shteti!” Transporti: Na premtuan heqje taksash dhe na sollën zarfin, masa për 10 ditë

“Nuk e rrisim ne biletën, atë e rrit shteti!” Transporti: Na premtuan heqje taksash dhe na sollën zarfin, masa për 10 ditë

Publikuar më 09.07.2020
Shoqata e Transportit Ndërqytetas i kërkon Bashkisë së Tiran...

Shoqata e Transportit Ndërqytetas i kërkon Bashkisë së Tiranës të heqë taksën për këtë sektor, paralajmëron se do të marrë masa pas 10 ditësh nëse nuk do të ketë një përgjigje për kërkesat. Flet për “Shekulli”-n kreu i Shoqatës Kujtim Mema Briselda Hoxha Shoqata e Transportit Ndërqytetas ka shprehur shqetësimet dhe kërkesat e tyre ndaj […]

Lexo më shumë

Gjoba në zonat turistike për këdo që nuk zbaton protokollet e COVID-19, do të dënohen shkeljet

Gjoba në zonat turistike për këdo që nuk zbaton protokollet e COVID-19, do të dënohen shkeljet

Publikuar më 09.07.2020
Parashikohet dënimi me gjobë 700,000 (shtatëqind) mijë lekë ...

Parashikohet dënimi me gjobë 700,000 (shtatëqind) mijë lekë dhe në rast përsëritjeje, parashikohet edhe mbyllja e veprimtarisë, duke synuar të mbrohet shëndeti i turistëve në zonat e plazheve, nga infeksioni SARS COV2. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu deklaroi gjatë fjalës në Kuvend se, përmes ndryshimeve në aktin normative, do të forcohen penalitetet […]

Lexo më shumë

Nesër qytetarët e Durrësit marrin grantin e rindërtimit, vlera e investuar

Nesër qytetarët e Durrësit marrin grantin e rindërtimit, vlera e investuar

Publikuar më 09.07.2020
Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj në fjalën  etij në par...

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj në fjalën  etij në parlament këtë të enjte ka bërë publike shifrat që janë investuar dhe do të investohen për të rindërtuar banesat, shkollat dhe objektet e tjera të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Ahmetaj ndër të tjera ka deklaruar se e deri më tani janë  investuar 18 miliardë […]

Lexo më shumë

Hapet gara për projektin Milot-Fier/ 115 km për 75 minuta, rruga përfshin 6 seksione

Hapet gara për projektin Milot-Fier/ 115 km për 75 minuta, rruga përfshin 6 seksione

Publikuar më 09.07.2020
Ditën e sotme, qeveria ka hapur zyrtarisht garën ndërkombëta...

Ditën e sotme, qeveria ka hapur zyrtarisht garën ndërkombëtare për koncesionin e rrugës Milot-Fier. Ky koncesion parashikon projektimin, ndërtimin dhe mirëmbajtjen e rrugës për 35 vitet e ardhshme. Vlera totale e projekti parashikohet të jetë 1,188 miliardë euro pa TVSH dhe do të bëhet nga kompania fituese. Ndërsa shteti do të ofrojë garanci për deri […]

Lexo më shumë

Akordohen 4.8 miliardë lekë për rindërtimin pas tërmetit, si do të përdoren dhe ku

Akordohen 4.8 miliardë lekë për rindërtimin pas tërmetit, si do të përdoren dhe ku

Publikuar më 09.07.2020
Këshilli i Ministrave ka vendosur përdorimin e fondit prej r...

Këshilli i Ministrave ka vendosur përdorimin e fondit prej rreth 4.8 miliardë lekë për rindërtimin pas tërmetit në bashkitë që u dëmtuan rëndë nga goditja e 26 nëntorit. Sakaq, 67% e këtij fondi shkon për Bashkinë e Durrësit, e cila pësoi edhe dëmet më të mëdha nga tërmeti me pasoja shkatërruese. Ky fond do të […]

Lexo më shumë

Miratohet fondi prej 580 milionë lekësh për kompensimin e pronarëve, qytetet

Miratohet fondi prej 580 milionë lekësh për kompensimin e pronarëve, qytetet

Publikuar më 09.07.2020
Ditën e djeshme qeveria mori një vendim në lidhje me kompens...

Ditën e djeshme qeveria mori një vendim në lidhje me kompensimin e pronarëve në disa qytete. U miratua fondi prej 581.5 milion lekësh me qëllim kompensimin e pronarëve të tokave, mbi të cilat janë ndërtuar dhe legalizuar ndërtime. Sipas vendimit, fondi në fjalë parashikohet të përdorët për kompensimin e pronarëve në qytetet: Gjirokastër Korçë Elbasan […]

Lexo më shumë

Sa të ardhura do të legalizohen nga të ardhurat e padeklaruara të emigrantëve, bizneseve dhe individëve

Sa të ardhura do të legalizohen nga të ardhurat e padeklaruara të emigrantëve, bizneseve dhe individëve

Publikuar më 08.07.2020
Qeveria ka hedhur për konsultim draftin e amnistisë fiskale ...

Qeveria ka hedhur për konsultim draftin e amnistisë fiskale që synon të legalizojë të ardhurat e padeklaruara në vite të bizneset, individëve dhe emigrantëve. Ministrja Denaj shpjegon se ende nuk ka një llogaritje se sa të ardhura do të amnistohen, por synimi është që jashtë nismës të mbeten paratë e krimit. “Në çdo përpjekje për […]

Lexo më shumë

Kompensim në taksën vjetore të mjeteve të përdorura, kategoritë që përfitojnë

Kompensim në taksën vjetore të mjeteve të përdorura, kategoritë që përfitojnë

Publikuar më 08.07.2020
Blendi Gonxhja, Kreu i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbim...

Blendi Gonxhja, Kreu i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor, ka njoftuar kompensimin e Taksës Vjetore të Mjeteve të Përdorura për vitin 2020 në vlerën 100% për një kategori të caktuar automjetesh. Përmes një postimi në rrjetin e tij social, ai ka bërë me dije se paketa e solidaritetit kap vlerën e 1.4 […]

Lexo më shumë