×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mot i keq në Greqi/ Humbin jetën 3 persona, mes tyre edhe një 8-vjeçar (Video)

Një stuhi i e fushime ka përfshirë Greqinë mëngjesin e kësj të diele, 9 gusht 2020, raporton “Patras Tims”. Si pasojë e motit të keq raportohet se 3 persona kanë humbur jetën. Viktimat janë dy të moshuar 85 vjeç që kanë gjetur vdekje tragjike ne shtëpinë e tyre për shkak të fenomeneve të tejskajshme të motit. Po ashtu mësohet se edhe një 8-vjeçar.

Reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar probleme dhe në Halkidha. Sipas grupeve të shpëtimit u gjetën te mbytur nga ujërat e rrëmbyera qe përmbyten disa fshatra. Në operacionin e shpëtimit qe ende vazhdon për banorët e tjerë marrin pjesë 72 zjarrfikës me 26 mjete , tre barka dhe një helikopter Super Puma.

Sipas kryebashkiakut të fshatit Vasiliko brenda disa orësh ujërat e lumit Lilas kanë dalë nga shtrati dhe kanë përmbytur disa fshatra.Banorët kanë kërkuar ndihmë pasi ka ende dhjetëra shtëpi ne te cilat uji ka mbuluar bodrumet apo katet e para.

Sipas vlerësimeve të para, veçanërisht në Psachna dhe Politika, shumica e shtëpive janë përmbytur dhe përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë, përmes ujit dhe baltës, ndërsa pas orës 8 të mëngjesit intensiteti i shiut dhe vala filluan të bien ngadalë. Në Politika dhe Psachna por edhe në zonën më të gjerë si fshatrat Steni, Pournos, Kampia etj. ka pasur dëme të mëdha si në shtëpi ashtu edhe në infrastrukturë si dhe në rrjetin rrugor. E vetmja shenjë pozitive është se tashmë shiu ka pushuar.

Makinat tokësore tashmë janë duke punuar në rrugën kryesore në Politika për të rikthyer stabilitetin në rrugët kryesore.

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

(Video) Personat që donin të zhduknin Alexei Navalny e futën helmin në një shishe me ujë

(Video) Personat që donin të zhduknin Alexei Navalny e futën helmin në një shishe me ujë

Publikuar më 17.09.2020
Alexei Navalny u helmua përmes një shishe uji në dhomën e ti...

Alexei Navalny u helmua përmes një shishe uji në dhomën e tij të hotelit në Siberi, sipas shoqëruesit të kritikut të Kremlinit. Pretendimi u bë përmes një postimi në Instagram në llogarinë e politikanit të enjten në mëngjes. Ekipi i politikanit thotë se ata gjetën gjurmët e agjentit nervor novichok në një shishe në dhomën […]

Lexo më shumë

COVID-19/ OBSH paralajmëron për një problem serioz në Europë!

COVID-19/ OBSH paralajmëron për një problem serioz në Europë!

Publikuar më 17.09.2020
Ne raportuam më herët paralajmërimin e Organizatës Botërore ...

Ne raportuam më herët paralajmërimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë se një “situatë shumë serioze” po shfaqet në Evropë. OBSH përsëriti gjithashtu që periudha 14-ditore e karantinës për cilindo që ekspozohet ndaj koronavirusit nuk duhet të ndryshohet. Rekomandimi bazohet në një kuptim shkencor të periudhës së inkubacionit dhe transmisionit të virusit, tha të enjten oficerja […]

Lexo më shumë

Erdogan: Franca po drejtohet nga “një i paaftë”

Erdogan: Franca po drejtohet nga “një i paaftë”

Publikuar më 17.09.2020
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se Fran...

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se Franca po drejtohet nga një president “i paaftë”. Erdogan dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron kanë shkëmbyer fyerje gjatë muajve të kaluar pasi kanë mosmarrëveshje për një sërë çështjesh, duke filluar nga Libia dhe pjesë të Lindjes së Mesme deri në mosmarrëveshjen detare të Turqisë me […]

Lexo më shumë

Hapen universitetet, ja kushtet që duhet të plotësojnë studentët

Hapen universitetet, ja kushtet që duhet të plotësojnë studentët

Publikuar më 17.09.2020
Shumica e universiteteve në Itali do të rihapen, konfirmoi M...

Shumica e universiteteve në Itali do të rihapen, konfirmoi Ministri i Universitetit dhe Kërkimit, Gaetano Manfredi. Gjysma e mësimeve do të mbahet personalisht, ndërsa tjetra do të mbahet në distancë. “Studentët e vitit të parë do të favorizohen kur bëhet fjalë për mësimdhënie personale sepse ata kanë nevojë për udhëzime më të forta”, tha ministri. […]

Lexo më shumë

Italia në rrezik/ Zjarri i madh shkatërron portin e qytetit të Anconës

Italia në rrezik/ Zjarri i madh shkatërron portin e qytetit të Anconës

Publikuar më 16.09.2020
Një zjarr me përmasa të mëdha shpërtheu në zonën e portit të...

Një zjarr me përmasa të mëdha shpërtheu në zonën e portit të Ankonës. Flakët filluan rreth orës 00:35 nga një rritje e mundshme. Disa ekipe të zjarrfikësve nga Ankona, Macerata dhe Pesaro ndërhynë në vend me kamionë tankesh dhe kamionë. U dëgjuan edhe gjëmime. Nuk ka viktima apo të lënduar. Nga zjarri, i cili u […]

Lexo më shumë

OSBE do të ketë një grua në drejtimin e saj, zbuloni emrin

OSBE do të ketë një grua në drejtimin e saj, zbuloni emrin

Publikuar më 16.09.2020
Helga Schmid, zëvendës shefja e politikës së jashtme të BE, ...

Helga Schmid, zëvendës shefja e politikës së jashtme të BE, është nominuar nga qeveria gjermane si një kandidate për t’u bërë sekretare e përgjithshme e Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE), në muajin dhjetor. Schmid, e cila që nga viti 2016 ka qenë sekretare e përgjithshme e Shërbimit Evropian të të Jashtëm (EEAS) […]

Lexo më shumë

Vendimi/ Tashmë baret dhe restorantet do të mbyllen që në orën 22:00 të mbrëmjes

Vendimi/ Tashmë baret dhe restorantet do të mbyllen që në orën 22:00 të mbrëmjes

Publikuar më 15.09.2020
Qeveria daneze njoftoi sot se do të zvogëlojë orët e hapjes ...

Qeveria daneze njoftoi sot se do të zvogëlojë orët e hapjes së restoranteve, bareve dhe kafeneve në Kopenhagë deri në orën 22:00, pas rritjes së rasteve të reja të koronavirusit. Indeksi riprodhues i COVID-19, i cili tregon se sa njerëz mund të infektohen me koronavirusin e ri nga një person i infektuar me të, tani […]

Lexo më shumë

Foto/ Shfaqet Alexei Navalny: Sot po marr frymë vetë

Foto/ Shfaqet Alexei Navalny: Sot po marr frymë vetë

Publikuar më 15.09.2020
Disidenti rus Alexei Navalny postoi një fotografi në llogari...

Disidenti rus Alexei Navalny postoi një fotografi në llogarinë e tij në Instagram ku ishte ulur në një shtrat i rrethuar nga gruaja dhe të afërmit e tij, bashkë me një mesazh që thoshte se ai tani mund të merrte frymë pa problem. “Përshëndetje, unë jam Navalny. Më mungojnë të gjithë. Ende nuk mund të […]

Lexo më shumë