×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mjekja e Infektivit përlotet live në tv: Vendimi për të intubuar një pacient, jo i lehtë

Mjekja infeksioniste Entela Kolovani, e cila prej muajsh qëndron në vijën e parë të frontit të luftës përballë koronaivirusit, sjell rrëfime që i përjeton çdo ditë nga brenda spitalit COVID1.

Mes emocionesh dhe e prekur nga beteja e përditshme, Kolovani në një intervistë përballë gazetares Nisida Tufa në ‘Kjo javë’ në ‘News24’ tregoi se si është situata në këtë spital.

Ajo tha se ka raste që pacientët presin për disa orë jashtë në autoambulanca, ndërsa shtoi se bëhet një vlerësim nga mjeku nëse mund të qëndrojnë në pritje apo jo. Mes lotësh ajo tha se është e lehtë të gjykohet nga divani dhe të bësh kritika, ndërsa i bëri thirrje kolegëve të saj që të ofrojnë ndihmë për pacientët. Po ashtu ajo theksoi se momenti më i vështirë është vendimi për të futur në intubim pacientin, mushkëria e të cilit është dëmtuar rëndë nga COVID-19.
 Si e latë sot pavonin?

Familjarët kërkojnë që të dinë më shumë dhe telefonojnë pa fund. Kjo bisede me ju në studio do të ishte hapje zemre e jona që nuk ndodh shpesh. Jo se ne jemi negativist për lidhjet dhe daljet tona në media, por është situata e tillë. Situata është me shumë ngarkesë, qoftë sa i përket punës dhe komunikimet që kemi me familjarët e të sëmurëve që janë të shtuar tek ne. Ne punojmë në drejtim të organizmit të punëve brenda pavioneve dhje spitalit tonë dhe të spitaleve të tjera që kemi lidhje. Me spitalin COVID3. Arsyeja është që t’i krijojmë mundësi urgjencave që vinë vazhdimisht që mos të mbingarkohen dhe të kemi organizim të punëve dhe ekuilibër të pacientëve që shtrohen apo ata që shërohen. Kemi një situatë ku gjatë gjithë kohës përpiqemi që ta mbajmë në balancë, sidomos ata që vijnë në gjendje më të rënduar. COVID lë një sindromë të zgjatur të lodhjes pasi ka dalë nga spitali, për ta rikuperuar.

Dua t’ju pyes për autoambulancatt që presin para Infektivit. Për sa kohë mund të presin në oborr dhe që nuk shkakton problem për ta?
Ka pasur raste kur pacientët kanë pritur jashtë me autoambulancë. Ne përpiqemi shumë që të realizojmë atë qe thash më parë lirimin e shtretërëve. Çdo ditë krijon një kapacitet pacientësh që janë gati për mjekët e rojës, Nëse ndodh që pacientët të presin disa orë në ambulancë, aty do të presë një pacient që është vlerësuar nga mjeku se mund të pres dhe është në kushte që vazhdon të oksigjenohet. Ne pranë këtyre autoambulancave kemi vendosur një numër të bombolave të oksigjenit, në mënyrë që mos ti ndërpritet ky oksigjen. Nëse pacienti që ka ardhur dhe është me saturim të oksigjenit 60-70, atëherë nuk mund të pres aty. Familjarët janë shumë të ndjeshëm dhe kërkojnë ndihmë mjekësore në shumë mjekë. Pasi ka dhe skeptikë që nuk guxojnë ta sjellin në spital familjarin. Nuk mund të vlerësosh t’i gjendjen e pacientit.

Është krijuar ideja se kush hyn në intubim, një përqindje e vogël mund të ekstubohet..
Në fakt doja të kapja disa pika në lidhje me pyetjen tuaj. Ne jemi të organizuar me pavione, një prej të cilëve është një shërbim sub-intensiv dhe reanimacionin e shërbimit ku ndiqen pacientët që janë rëndë. Në ndjekje të këtyre pacientëve, në vijën e parë të luftës, janë jo vetëm mjekët, infektologë, por një armatë e tërë mjekësh reanimatorë. Këtë periudhë kanë dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm, pasi bashkë me ta. Kanë qenë jo shumë të bërë mediatikë, të rojeve të shumta që bëjnë apo shërbim të zgjatur para pacientëve. Do sillja në vëmendje një video një intervistë të një mjeku që e pashë ditët e fundit. E kishte nxjerrë BBC në lidhje me momentin e intubimit të një pacienti, i cili kishte shprehur pesimizmin e tij se nuk do t’i shihte më familjarët e tij.
Për të gjithë ata që flasin nga divani i shtëpisë, do të doja që të preknin me dorë këtë situatë. Të na ndihmonin nëse kanë ide më të mira. Janë të mirëpritur. Kemi nevojë dhe për njerëz që do donin që t’i jepnin një pikë ujë, apo ti ndërronin, apo t’i prisnin sekrecionet. Intubimi është një procedurë që e kemi konsideruar si moment ekstrem të këtyre pacientëve. Një pacient me COVID, nëse futet në intubim, do të ishte ndërhyrja ekstreme për ta shpëtuar. Kjo është një procedurë që është shpresë, por rezultatet i ka të ulëta.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Shpërthen bombola e gazit në shkollën “Ndre Mjeda” në Shkodër

Shpërthen bombola e gazit në shkollën “Ndre Mjeda” në Shkodër

Publikuar më 27.01.2021
Një bombol gazi ka shpërthyer ditën e sotme në një shkollë 9...

Një bombol gazi ka shpërthyer ditën e sotme në një shkollë 9-vjeçare “Ndre Mjeda” në Shkodër. Mësohet se nga shpërthimi i bombolës së gazit nuk ka pasur persona të lënduar, por ajo ka vënë në rrezik jetën e nxënësve dhe mësuesve të shkollës “Ndre Mjeda”. Si duket bombola përdorej për ngrohje nga stafi apo nxënësit […]

Lexo më shumë

“Tokën e kemi mbjellë vetë, Xhelali të heqi dorë”/ Rakip Suli çon në SPAK Xhelal Mziun për ndërtimin e thertores

“Tokën e kemi mbjellë vetë, Xhelali të heqi dorë”/ Rakip Suli çon në SPAK Xhelal Mziun për ndërtimin e thertores

Publikuar më 27.01.2021
Rakip Suli, kryebashkiak i Kamzës ka paditur në SPAK për shp...

Rakip Suli, kryebashkiak i Kamzës ka paditur në SPAK për shpërdorim detyre, Xhelal Mziun. Suli ka ngritur akuza ndaj Mziut për një leje të pretenduar që ky i fundit e ka dhënë gjatë kohës që ishte në detyre, për ndërtimin e një thertoreje në Laknas. Për shkak të bojkotit të zgjedhjeve nga ana e PD, […]

Lexo më shumë

“Kur merr të dyja dozat je i mbrojtur”, drejtoresha e ISHP flet për infektimin e Piperos pas vaksinimit: Antitrupat krijohen pas 12 ditësh

“Kur merr të dyja dozat je i mbrojtur”, drejtoresha e ISHP flet për infektimin e Piperos pas vaksinimit: Antitrupat krijohen pas 12 ditësh

Publikuar më 27.01.2021
Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, f...

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, foli në një lidhje me “Skype” për “News24” mbi infektimit me koronavirus të mjekut infeksionist, Pëllumb Piperi, pasi ka marrë dozën e parë të vaksinës anti-Covid. Fico u shpreh se njeriu është i mbrojtur nga koronavirusi, kur i ka marrë të dyja dozat e vaksinës anti-Covid. Sipas […]

Lexo më shumë

E infektuar me Covid, 28-vjeçarja lindi foshnjën dhe dërgohet sërish te “Shefqet Ndroqi”

E infektuar me Covid, 28-vjeçarja lindi foshnjën dhe dërgohet sërish te “Shefqet Ndroqi”

Publikuar më 27.01.2021
Një 28 vjeçare e infektuar me Covid 19, në muajin e fundit t...

Një 28 vjeçare e infektuar me Covid 19, në muajin e fundit të shtatzënisë ka sjellë në jetë foshnjën e saj dhe për shkak të komplikacioneve nga Covid u dërgua sërish tek spitali Covid 2. Pasi lind në maternitetin  “Kocco Glozheni”, e reja është rikthyer në spitalin “Shefqet Ndroqi”, për kurim të mëtejshëm ndërsa foshnja […]

Lexo më shumë

Sherr mes të rinjve në Dibër/ Një bëhet për spital, një arrestohet dhe 5 të tjerë procedohen

Sherr mes të rinjve në Dibër/ Një bëhet për spital, një arrestohet dhe 5 të tjerë procedohen

Publikuar më 27.01.2021
Një sherr masiv ka ndodhur në lagjen “Treg”, në Peshkopi, ku...

Një sherr masiv ka ndodhur në lagjen “Treg”, në Peshkopi, ku një grup të rinjsh pas një konflikti për motive të dobëta kanë përshkallëzuar sherrin duke përdorur edhe mjete prerëse. Uniformat blu informojnë se gjatë një konflikt fizik mes disa të rinjve, falë ndërhyrjes së menjëhershme të Policisë, është bërë e mundur parandalimi i përshkallëzimit […]

Lexo më shumë

“Ditët e para vaksina s’është në lojë” mjeku epidemiolog flet për infektimin pas vaksinimit: Ka raste të pashpjegueshme

“Ditët e para vaksina s’është në lojë” mjeku epidemiolog flet për infektimin pas vaksinimit: Ka raste të pashpjegueshme

Publikuar më 27.01.2021
Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti në një lidhje live për rub...

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti në një lidhje live për rubrikën ‘’Opinion’’ në “News24” ka deklaruar se edhe në rast se një person bën dy dozat e vaksinës ndaj COVID-19, prap ka mundësi të infektohet. Alimehmeti thotë se vaksina në 10-12 ditët e para nuk është në lojë, pra personi që i është injektuar mund të […]

Lexo më shumë

“Në Shqipëri po qarkullon një Covid ndryshe”, alarmon nëndrejtori i ISHP: Nuk jemi në gjendje të themi nga vjen

“Në Shqipëri po qarkullon një Covid ndryshe”, alarmon nëndrejtori i ISHP: Nuk jemi në gjendje të themi nga vjen

Publikuar më 27.01.2021
Nëndrejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinak...

Nëndrejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinaku e sheh me shqetësim situatën e pandemisë Covid-19 në Shqipëri dhe thotë se “ndoshta jemi në ditët më të këqija të këtij Covid-i”. Duke iu referuar shtimit të rasteve të infektimeve në vend ditët e fundit, Ulqinaku u shpreh në një intervistë për “Euronews Albania” se situata […]

Lexo më shumë

Tragjike/ Vdesin në një ditë nga COVID-19 nënë e bijë, në Librazhd

Tragjike/ Vdesin në një ditë nga COVID-19 nënë e bijë, në Librazhd

Publikuar më 27.01.2021
Kanë humbur jetën si pasojë Covid-19 nënë e bijë nga qyteti ...

Kanë humbur jetën si pasojë Covid-19 nënë e bijë nga qyteti i Librazhdit, të identifikuara si Safete Leka 93 vjeç dhe Vera Hysa 71 vjeç. Mamaja jetonte në shtëpi me vajzën e saj Verën dhe bashkëshortin e kësaj të fundit. Vera Hysa ka qënë specialiste në  ish-bazën e Bujqësisë Librazhd. Pas shenjave të Covidit është […]

Lexo më shumë