×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mjedisorët, kundër urbanizimit të Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta

Nga Ivana Dervishi

Një grup organizatash mjedisore nga Shqipëria dhe rajoni, bashkuan zërin me aktivistët në një forum mjedisor i cili i bëri apel qeverisë që parku kombëtar Divjakë-Karavasta të qëndrojë zonë natyrore

Komuniteti shkencor dhe shoqëria civile në Tiranë organizuan të hënën forumin e tretë në mbrojtje të parkut kombëtar Divjakë-Karavasta, i cili kërcënohet nga planet për urbanizim përmes një resorti turistik që do të prekë një pjesë të madhe të zonës së mbrojtur nga ligji shqiptar dhe konventat ndërkombëtare. Forumi “Nevoja për Veprime Sinergjike në Mbrojtjen e Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta nga Urbanizimi” bëri bashkë mjedisorë nga Shqipëria dhe rajoni, si dhe profesorë e aktivistë të angazhuar, të cilët i bënë thirrje qeverisë shqiptare të kundërshtojë propozimet për urbanizim nga kompania Mabetex për ta lënë parkun kombëtar në gjendje natyrore. Koalicioni mjedisor, që përbëhet nga grupimi i organizatave AOS, EcoAlbania, Lex Ferenda dhe PSEDA Iliria argumentoi se plani i urbanizimit të Mabetex me 2400 apartamente dhe facilitete të tjera do të shkatërronte zonat dhe habitatet kritike për qindra-mijëra shpendët të cilët folezojnë në Divjakë-Karavasta.

“Divjaka gjatë këtyre viteve ka arritur të jetë një zonjë tërheqëse për turistët përmes vëzhgimit të shpendëve. Më parë as që bëhej fjalë të kishte vizitorë veç aktiviteteve ilegale,” tha Sajmir Hoxha, nga organizata mjedisore Noe Conservation. “Numri i vizitorëve është tashmë në rritje dhe ne duam të promovojmë turizmin pa dëmtuar habitatin. Ky plan urbanizimi është shkatërrimtar dhe do të zhdukë vlerat natyrore,” tha Hoxha. Orintologu Taulant Bino u shpreh se koalicioni mjedisor është i vendosur të kundërshtojë deri në fund planet për megaresortin dhe çdo plan urbanizimi të Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta. Sipas Binos, koha 15-vjeçare e ndërtimeve në park do të shkatërrojë plotësisht biodiversitetin dhe ndryshe nga besimi fillestar i komunitetit se megaresorti do t’i sjellë përfitime, ai do të jetë një dëm i pashlyeshëm si për shpendët dhe për njeriun.

“Jemi të vendosur të ndjekim të gjitha hallkat e ankimimit kombëtar dhe ndërkombëtar,” tha Bino, duke iu referuar projektit zhvillimor i cili nuk është miratuar ende nga qeveria. Po ashtu, organizatat mjedisore vërejnë se plani shkel ligjin 8906/2002 “Për Zonat e Mbrojtura”, që ndalon ndërtimin në park kombëtar, si dhe Konventën e Bern, Konventën Ramsar, Rrjetin Emerald  dhe parimet e mbrojtjes së natyrës nga Bashkimi Europian (Natura 2000). Specialistët thonë se urbanizimi i Divjakë-Karavasta do të pakësonte ndjeshëm popullatën e 250 speciesh shpendësh dhe dhjetëra specie gjitarësh, zvarranikësh dhe peshqish dhe pasojat e dëmtimit të parkut kombëtar në Shqipëri do të zgjateshin në biodiversitetin europian. Forumit iu bashkua edhe Catherine Bohne, një aktiviste e zëshme e fushatës kundër HEC-eve në Valbonë, e cila ndau me aktivistët e tjerë përpjekjet e komunitetit të Tropojës për të shpëtuar luginën e Valbonës nga shkatërrimi i hidrocentraleve. “Duhet të mblidhemi dhe të protestojmë… Njerëzit duhet ta kuptojnë që një park kombëtar është pronë e jona dhe e askujt tjetër”, tha Bohne duke shtuar se pavarësisht kërcënimeve aktivistët nuk duhet të tremben. Përgjatë Ballkanit, mjedisorët bien dakord se kanë sfida të ngjashme me zona natyrore të një rëndësie të lartë, të cilat shpesh politika i sakrifikon për përfitimet e veta ose një grupi të vogël biznesmenësh.

“Prej disa vitesh tashmë ende po luftojmë për të shpëtuar Salinën, kriporen unike të Malit të Zi nga planet ndërtimore të kryeministrit Djukanoviç,” tha Jovana Januseviç, nga Qendra për Mbrojtje dhe Studime për Shpendët CZIP në Malin e Zi. “Mos e humbni shpresën, edhe për ju beteja sapo ka filluar”, inkurajoi Januseviç aktivistët shqiptarë. Aktualisht, Shqipëria po përballet me tre pika të nxehta të dëmit natyror. Parku kombëtar i luginës së Valbonës është i rrezikuar nga ndërtimi i hidrocentraleve, të cilat banorët pretendojnë se kanë marrë leje pa u konsultuar me ta dhe se dëmtojnë planet afatgjata të tyre për turizëm. Ata e çuan çështjen e tyre në gjykatë, por Gjykata e Rrethit në Tiranë e hodhi poshtë padinë e tyre duke lejuar vazhdimin e punimeve. Lumi i fundit i egër i Europës, Vjosa, kërcënohet gjithashtu nga planet e hidrocentraleve, prej të cilave qeveria shqiptare nuk ka hequr dorë pavarësisht thirrjeve nga aktivistë shqiptarë dhe ndërkombëtarë. Ata e kanë cilësuar zonën me rëndësi të veçantë për biodiversitetin, por edhe një pikë të rëndësishme turizmi. Një investigim i BIRN zbuloi se investimet ‘strategjike’ kërcënojnë lagunën e Karavastasë dhe Nartës, zona të pasura dhe të rëndësishme për biodiversitetin.

“Divjakë-Karavasta”, zonë e mbrojtur

Parku Kombëtar “Divjakë-Karavasta” është shpallur zonë e mbrojtur në vitin 1964. Ai zë një sipërfaqe prej më shumë se 22 mijë hektarësh dhe përbën një ekosistem unik, i përbërë nga laguna, duna ranore dhe pyje bregdetare me florë dhe faunë të pasur. Në këtë zonë ndodhen pyje me pisha 400-vjeçare, të cilat shërbejnë si një zonë qendrimi për miliona shpendë shtegtarë. Në jug të lagunës së Karavastasë shtrihet laguna e Nartës,  e cila është një nga më të mëdhatë në Shqipëri, me një sipërfaqe prej gati 20 mijë hektarë. Sipas Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura, Narta është laguna e dytë në vend pas Karavastasë për nga rëndësia për shpendët e ujit, ndërsa përreth lagunës gjendet një florë dhe faunë e pasur tipike e ligatinave mesdhetare. Prej vitit 2004, kjo lagunë gëzon statusin e ‘peisazhit të mbrojtur.” Projekti i kompanisë “Mabetex” në Divjakë përfshin ndërtimin e mbi 2,300 apartamenteve, disa hoteleve, rreth 370 vilave si dhe objekte ndihmëse si një fushë golfi me 12 vrima e pista për ulje-ngritjen e helikopterëve.  Ndërkohë në Nartë, kompania BFI invest ka shprehur interesin për të ndërtuar një resort turistik dhe SPA me 1,2,3 dhe 4 kate dhe 1 kat nëntokë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Shënohet numri më i lartë i infektimeve nga Covidi në Shqipëri prej fillimit të epidemisë

Shënohet numri më i lartë i infektimeve nga Covidi në Shqipëri prej fillimit të epidemisë

Publikuar më 13.08.2020
Kjo e enjte, 13 gusht 2020, shënoi një tjetër numër rekordes...

Kjo e enjte, 13 gusht 2020, shënoi një tjetër numër rekordesh të rasteve të reja me Covid-19 në vendin tonë. Nga kryerja e 643 testime  145 rezultuan pozitivë. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 84 raste në Tiranë, nga 10 raste në Durrës, Elbasan, 8 në Shkodër, 7 në Kukës, nga 5 […]

Lexo më shumë

Rritja alarmante e të infektuarve, Bino flet për rikthimin e masave kufizuese

Rritja alarmante e të infektuarve, Bino flet për rikthimin e masave kufizuese

Publikuar më 13.08.2020
Silva Bino, shefja për sëmundjet infektive në Institutin e S...

Silva Bino, shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik, deklaron se shifrat çdo ditë e më shumë po bëhen shqetësuese. Në një intervistë për mediet, Bino ka bërë me dije se këtë javë janë zbuluar raste infektimi edhe qarkun e Kukësit, në Tropojë dhe Has. Të ndodhur në këto kushte, ajo ka artikuluar […]

Lexo më shumë

“Nuk mungon asnjë medikament”, Spitali “Shefqet Ndroqi” i përgjigjet akuzave të PD-së: Na lini të bëjmë punën tonë!

“Nuk mungon asnjë medikament”, Spitali “Shefqet Ndroqi” i përgjigjet akuzave të PD-së: Na lini të bëjmë punën tonë!

Publikuar më 12.08.2020
Pas akuzave të Partisë Demokratike se në Spitalin Universita...

Pas akuzave të Partisë Demokratike se në Spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” i kthyer në ‘Covid2’, mungojnë medikamentet ka reaguar ky i fundit. Spitali informon qytetarët se nuk mungon asnjë medikament apo trajtim për pacientët e shtruar që përdoret në protokollet e përcaktuara të mjekimit në spitalin tonë. Më tej shton  se spitali Covid2 “Shefqet Ndroqi” […]

Lexo më shumë

Epidemiologu hedh dritë mbi shifrat e Covid-19: Vret më pak se gripi i zakonshëm

Epidemiologu hedh dritë mbi shifrat e Covid-19: Vret më pak se gripi i zakonshëm

Publikuar më 12.08.2020
Epidemiologu Ilir Alimehmeti, përmes një postimi në ‘Faceboo...

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, përmes një postimi në ‘Facebook’ komenton shifrat e vdekjeve të shkaktuara nga virusi i ri. Mjeku thotë se Covid-19 vret më pak se gripi i zakonshëm dhe këtë deklaratë e mbështet në të dhënat e publikuara nga Institutit i Shëndetit Publik “Carlos III” në Madrid. Ky studim paraqet përqindja e vdekshmërisë sipas […]

Lexo më shumë

Shifra rekord të infektuarish nga Covidi/ 5 humbje jete, 18 në terapi intensive dhe 4 të intubuar në vendin tonë

Shifra rekord të infektuarish nga Covidi/ 5 humbje jete, 18 në terapi intensive dhe 4 të intubuar në vendin tonë

Publikuar më 11.08.2020
Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 5 persona nga vir...

Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 5 persona nga virusi dhe janë shënuar 140 raste të reja. Nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, një 46 vjeçar nga Gjirokastra pa sëmundje të tjera, një 48 vjeçar nga Tirana pa sëmundje të tjera, një 70 […]

Lexo më shumë

Nga humbja e shikimit deri te humbja e jetës nga Covidi, historia e dhimbshme e profesor Kelment Qerimit

Nga humbja e shikimit deri te humbja e jetës nga Covidi, historia e dhimbshme e profesor Kelment Qerimit

Publikuar më 11.08.2020
Në një vit pedagogu humbi shtëpinë, shikimin dhe jetën. Në d...

Në një vit pedagogu humbi shtëpinë, shikimin dhe jetën. Në dhjetor të 2019, nëpërmjet “Shekulli”-t pedagogu bënte apel për ndihmë pasi kishte nevojë për një operacion, por institucionet nuk reaguan Enida Vërça Mbrëmjen e 10 gushtit ndërroi jetë nga Covidi-19 pedagogu i Universitetit Politeknik Tiranë, Kelment Qerimi. Qerimi u shua në moshën 47-vjeçare duke lënë […]

Lexo më shumë

Vazhdojnë viktimat, rritet numri i rasteve të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri

Vazhdojnë viktimat, rritet numri i rasteve të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 10.08.2020
Në 24 orët e fundit janë shënuar 125 raste të reja me Covid ...

Në 24 orët e fundit janë shënuar 125 raste të reja me Covid dhe 1 humbje jetë në vendin tonë. Fatkeqësisht, nuk e ka fituar dot betejën me sëmundjen, një 55 vjeçare nga Vlora. Sa i përket testeve janë kryer 506 për të dyshuar të prekur nga Covid 19, ndërsa 125 persona janë konfirmuar të […]

Lexo më shumë

“Do të shini pacientë me Covid në çdo ambient”, mjeku ngre alarmin: Evitoni këto vende

“Do të shini pacientë me Covid në çdo ambient”, mjeku ngre alarmin: Evitoni këto vende

Publikuar më 10.08.2020
Epidemiologu Taulant Muka, nëpërmjet një postimi në rrjetin ...

Epidemiologu Taulant Muka, nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”, paralajmëron për një situatë shumë shqetësuese në ditët e ardhshme. Mjeku shkruan se pritet që të ketë pacientë në çdo pavijon dhe poliklinikë. Për këtë arsye, ai u bën thirrje qytetarëve të evitojnë të gjithë grumbullimet. Të evitojnë takimet shoqërore dhe po ashtu spitalet, të […]

Lexo më shumë