Mitsotaqis: Nuk ka negociata për Shqipërinë, diskriminon minoritetin grek

Kryeministri grek, Kyiriakos Mitsotaqis ka dalë hapur kundër çeljes së negociatave për Shqipërinë. Gjatë një konference me gazetarë në Selanik, Mitsotaqis e bëri të qartë se për Athinën, Qeveria shqiptare duhet të respektojë të drejtat e minoritetit grek që të ecë më tej në rrugën e integrimit

Erjon Dervishi

Qeveria e re greke me në krye Kyriakos Mitsotaqis me ardhjen në pushtet po përdor një qasje ndryshe në marrëdhëniet ndërkombëtare. Veçanërisht me fqinjët e saj, Greqia ka ndjekur një politikë më të rezervuar dhe më kundërshtuese, në krahasim me atë të paraardhësit të tij Alexis Tsipras. Dje, gjatë prezantimit të ecurisë së ekonomisë greke, Kryeministri Grek ka folur për zhvillimin e ekonomisë. Gjatë fjalimit përpara gazetarëve Kryeministri i Greqisë, preku edhe çështjen shqiptare. Mitsotaqis tha se: “Nuk jemi ende atje dhe nuk kemi parë ende një progres të qenësishëm në këtë drejtim”, u shpreh ai, duke sqaruar se negociata me Shqipërinë nuk ka, për sa kohë sjellja e qeverisë shqiptare nuk ndryshon. Kryeministri grek nuk e shtjelloi më gjatë këtë vendim të qeverisë së tij, por në të shkuarën ai ka paralajmëruar se Greqia do të kushtëzojë rrugën e integrimit të Shqipërisë me respektimin e të drejtave të minoritetit grek. Lajmin për këtë citim të Kryeministrit të Greqisë e ka bërë me dije edhe media e njohur greke, ‘Ekathimerini’. Pika më shqetësuese që ka ngritur Athina është çështja e pronësisë. Sipas Qeverisë së re greke, minoriteti grek po diskriminohet nga Qeveria shqiptare. Mitsotaqis tha se këtë shqetësim e kishte ngritur edhe në kancelaritë kryesore të Bashkimit Evropian përfshirë Parisin dhe Berlinin, në turin e fundit të vizitave që ndërmori. “Jam plotësisht i vendosur në këtë çështje dhe ja kam njoftuar edhe Presidentit Macron, edhe kryeministrit holandez Route, edhe kancelares Merkel”, u shpreh ai. Kryeministri i ri grek paralajmëroi kushtet e reja për hapjen e negociatave me vendin tonë në një letër të drejtpërdrejtë për organizatën OMONIA. Kyriakos Mitsotakis ka deklaruar se respektimi i të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri përbën kusht paraprak për çeljen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Sipas kësaj organizate letra është me një rëndësi të veçante politike jo vetëm në aspektin e komunikimit zyrtar dhe përmbajtjes së ngrohtë, por edhe në referimin e problemeve dhe rolin politik që luan OMONIA. “Shqetësimi kryesor i qeverisë greke dhe i imi personal është mbrojtja me efikasitet i të drejtave minoritare dhe të pronës të minoritetit kombëtar grek në Shqipëri, çka edhe përbën kusht paraprak për hapjen e negociatave të integrimin të Shqipërisë në Bashkimin Evropian”, shkruan kryeministri i Greqisë.

Ndryshimi i politikës greke kundrejt Shqipërisë

Pas ardhjes në pushtet se Kyriakos Mitsotakis, sinjalet nga Athina thonë se takimin e ardhshëm të Këshillit të BE-së në tetor, Greqia ka të ngjarë t’u bashkohet vendeve skeptike si Franca dhe Holanda, duke dalë kundër anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Vetëm pak pasi morën bekimin e Kryepeshkopit Jeronimos, ministrat e rinj dhe kryeministri grek deklaruan se mbeten të përkushtuar për të penguar hyrjen e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. “Po marr detyrën mes ndjeshmërisë në rritje për shkak të marrëveshjes së papranueshme të Prespës. Ne do të përdorim veton në Bashkimin Evropian për të reduktuar efektet e kësaj marrëveshjeve dhe për të shprehur kundërshtimin tonë ndaj këtij pakti”, deklaroi zv/ministri për Maqedoninë dhe Trakën, Theodoros Karaoglou. Të njëjtin paralajmërim mori dhe Shqipëria gjatë periudhës së fushatës, me vetë liderin e Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis që kërcënonte të ndalonte procesin e integrimin me vendosjen e vetos nëse Tirana nuk do të respektonte të drejtat e minoritetit grek. Megjithatë qeveria e re ende nuk ka një qëndrim zyrtar për këtë çështje, për të cilën duhet pritur muaji tetor. Për të zgjidhur mosmarrëveshjet dhe çështjet e mbetura pezull, Shqipëria do të negociojë me ministrin e jashtëm të ri grek, Nikos Dendias, i cili është deputet i zgjedhur në zonën e Korfuzit.

Reagimet në BE për ndryshimin e politikës greke

Por ardhja në pushtet e Demokracisë së Re ka shkaktuar mjaft shqetësime në Bruksel, Berlin dhe Uashington lidhur me ndryshimet në politikën e Greqisë ndaj fqinjëve të Ballkanit. Sigurisht, rreziku kryesor është fati i marrëveshjes historike të nënshkruar nga qeveria e Aleksis Cipras në qershor të vitit 2018 në Prespë, një ngjarje e cilësuar si lajmi më i mirë që vjen nga Ballkani i trazuar në vite. Megjithatë, sipas mediave evropiane, Greqia ka të ngjarë të kërcënojë me veto edhe Shqipërinë. “Euroactiv” shkruan se qeveria e re greke se është gati të bllokojë shpresat evropiane të Shqipërisë në tetor dhe ndoshta të favorizon ndarjen, në rast se vendet e tjera arrijnë unanimitetin për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë. “Fokusi i Greqisë do të vazhdojë të jetë në krizën aktuale politike në Shqipëri dhe në forcimin e luftës kundër sundimit të ligjit dhe korrupsionit. Por mbi të gjitha, shqetësimet kryesore kanë të bëjnë me mbrojtjen e të drejtave të minoritetit grek, një çështje mjaft shqetësuese për Demokracinë e Re”, shkruan “Euroactiv”. Ajo që e ndërlikon më shumë këtë çështje është se trajtimi i pakicës greke në Shqipëri është një çështje shumë emocionale, duke tërhequr tej mase vëmendje mediatike të qytetarëve shqiptarë dhe është po ashtu një çështje shumë e rëndësishme për votuesit e krahut të djathtë të Demokracisë së Re”, shkruan media europiane. Megjithatë, mbetet për t’u parë nëse qeveria e re do të vendosë kushte tepër të ngurta për anëtarësimin e Shqipërisë në BE dhe për caktimin e çështjeve dypalëshe. “Ka shumë të ngjarë Mitsotakis të kërkojë ndryshime duke zbatuar taktikën e zakonshme të ‘shkopit dhe karrot; në këtë rast, shkopi do të lidhej me të drejtat e minoritetit greke dhe karota do të ishin shanset e hyrjes së Shqipërisë në BE. Por një bllokim i mundshëm i hyrjes së Shqipërisë në BE nuk do të ishte në dobi të Greqisë, pasi do të minonte stabilitetin e Tiranës dhe do të dobësonte levën evropiane mbi politikën shqiptare. Për më tepër, Greqia do të ishte me siguri e shqetësuar nga lëvizjet drejt një bashkimi të Shqipërisë dhe Kosovës, të cilat sigurisht do të shtohen nëse shpresat e pranimit të BE shuhen në shtator”, thekson “Euroactiv” Sipas saj, përgjatë muajve të ardhëm Greqia do të përpiqet të arrijë një ekuilibër mes mbajtjes së presionit të fortë politik mbi Shqipërinë dhe mbajtjes së gjallë të perspektivës evropiane. Në këto kushte, ekspertët pyesin se nëse grekët do t’i rikthehen politikave të papërshtatshme kundrejt rajonit ,pasi vetë Mitsotakis ka mbajtur deri më tani një qëndrim mjaft nacionalist ndaj Tiranës dhe Shkupit, duke e quajtur marrëveshjen e emrit “të turpshme”. Në një farë mase, qëndrimi i tij është diktuar nga fakti se 80% e votuesve të Demokracisë së Re e kanë hedhur poshtë marrëveshjen. Megjithatë, shumë analistë në Athinë presin që Mitsotakis të mbajë një politikë të jashtme më të moderuar. Dendias, ministri i sapoemëruar i punëve të jashtme, konsiderohet gjithashtu një politikan i moderuar, edhe pse nuk ka përvojë të mëparshme në politikën e jashtme. Nga njëra anë zyrtarët e partisë kanë argumentuar në mënyrë të përsëritur që marrëveshja është ratifikuar nga të dyja anët dhe se çdo përpjekje që Greqia për ta anuluar do të ishte në dobi të Shkupit në vend të Athinës. Por kjo nuk do të thotë që qeveria e re do të aprovojë nisjen e bisedimeve me Shkupin. Në tetor, kur Këshilli Evropian do të thirret për të vendosur nëse do të japë një datë për bisedimet e pranimit për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, Greqia ka të ngjarë të rreshtohet në krahun e vendeve skeptike. “Ne do ta shohim situatën si do të zhvillet në atë kohë,” tha Mitsotakis, duke lënë të kuptohet se ai do të qëndrojë pas Francës, Holandës dhe pozitës së Danimarkës nëse ato vendsosin të bllokojnë hapjen e negociatave me Shkupin dhe Tiranën. Nëse arrihet një unanimet për nisjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut, ai ka paralajmëruar se qeveria e tij mund të bllokojë hyrjen e vendit fqinj në kapitujt negociues.

Kyriakos Mitsotaqis

Kyriakos Mitsotaqis lindi më 4 Mars 1968. Ai është politikan Grek që shërben si Kryeministër i Greqisë që nga viti 2019. Anëtar i Demokracisë së Re, Mitsotaqis ka qenë Presidenti i saj që nga viti 2016. Mitsotaqis më parë ishte drejtues i opozitës nga 2016 deri në vitin 2019 dhe Ministri i Reformës Administrative nga viti 2013 deri në vitin 2015. Kyriakos Mitsotaqis u zgjodh për herë të parë në Parlamentin Helen për elektoratin e Athinës në vitin 2004. Pasi Demokracia e Re pësoi dy humbje zgjedhore në 2015, ai u zgjodh drejtues i partisë në janar 2016. Tre vjet më vonë, më 7 korrik 2019, ai e drejtoi partinë e tij në një shumicë në zgjedhjet e vitit 2019, e para e tyre që nga viti 2007. Mitsotaqis është djali i ish-kryeministrit Konstantinos Mitsotaqis. Lindur në Athinë, ai është djali i ish-kryeministrit të Greqisë dhe presidentit nderi i Demokracisë së Re, Konstantinos Mitsotaqis, dhe gruas së tij Marika. Në kohën e lindjes, familja e tij ishte vendosur në arrest shtëpiak nga junta ushtarake greke që e kishte deklaruar babanë e tij persona non grata dhe e kishte burgosur atë natën e grushtit të shtetit. Në vitin 1968, me ndihmën e Ministrit të atëhershëm të Jashtëm turk Turkishhsan Sabri Çağlayangil, familja shpëtoi në Turqi, kur Kyriakos Mitsotaqis ishte 1 vjeç, nga ku pas një kohe u transferua në Paris dhe mund të kthehej vetëm në Greqi në 1974, kur demokracia u rivendos. Më vonë në jetën e tij, Mitsotaqis i përshkroi gjashtë muajt e parë të jetës së tij si burgim politik. Në vitin 1986, ai u diplomua në Kolegjin e Athinës. Nga viti 1986 deri në 1990, ai ndoqi Universitetin e Harvardit dhe fitoi një diplomë bachelor në studime sociale, duke marrë çmimet Hoopes dhe Tocqueville. Nga 1992 deri në 1993 ai ndoqi Universitetin Stanford, duke fituar një Master Ford Dorsey në Politikën Ndërkombëtare. Nga 1993 deri në 1995, ai ndoqi Shkollën e Biznesit në Harvard ku fitoi një MBA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet