×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mitsotakis ka të drejtë/ Komisioni Europian gati të miratojë Certifikatën e Vaksinimit

Komisioni Evropian do t’u rekomandojë zyrtarisht 27 vendeve anëtare që ata të synojnë të vaksinojnë 70% të popullsisë së tyre deri në verë, sipas një drafti për të cilin u informua Bloomberg.

Sipas rrjetit amerikan, Komisioni do të angazhohet gjithashtu për një marrëveshje me vendet anëtare deri në fund të janarit për një protokoll të vetëm për certifikatat e vaksinimit.

Protokolli do të sigurojë që certifikata e vaksinimit do të njihet nga sistemet shëndetësore në të gjitha vendet anëtare, si dhe globalisht, përmes koordinimit me Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Kjo çertifikatë mund të zëvendësojë karantinën dhe masat e testit negativ për udhëtarët.

Drafti është ende subjekt i ndryshimit dhe pritet të miratohet zyrtarisht të martën. Udhëheqësit e BE do të kërkojnë telekonferenca të enjten për të gjetur mënyra për të shpejtuar luftën kundër pandemisë së koronavirusit.

Propozimi për certifikatën e vaksinimit, formuluar nga Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, pritet të jetë në qendër të diskutimit.

Skepticizmi në lidhje me çertifikatën duket se shprehet nga vende të tilla si Franca, pasi ata besojnë se do të krijojë përshtypjen se vaksinimi është i detyrueshëm.

Në lidhje me caqet e vaksinimit, Komisioni përcakton caqe që shtetet anëtare të kenë vaksinuar të paktën 80% të punonjësve të kujdesit shëndetësor, si dhe qytetarë mbi 80 vjeç.

Është shtuar se qëllimi duhet të jetë që 70% e popullatës së rritur të vaksinohen deri në verë.

Komisioni gjithashtu do të rekomandojë zgjerimin e përdorimit të testeve të shpejta, zëvendësimin e ndalimeve të përgjithshme të udhëtimit me masa më të synuara dhe shmangien e çdo udhëtimi të panevojshëm derisa të përmirësohet situata epidemiologjike.

Çfarë është çertifikata?

Siç sqaroi zëdhënësi i qeverisë Christos Tarantilis, “çertifikata e vaksinimit nuk është një pasaportë. Unë e them këtë sepse është dëgjuar se do të jetë e nevojshme të zhvendoset nga një vend në tjetrin. Jo, nuk do të imponohet”.

“Ajo që ne kemi propozuar do të jetë thjesht kodimi në një mënyrë të tillë, për të gjithë Evropën, në mënyrë që kur dikush lëviz nga një vend në tjetrin, në vend që të ketë bërë një test kovid, ata të tregojnë certifikatën dhe mund të qetë dhe me më pak burokraci ne e kemi kërkuar këtë dhe besojmë se si zgjidhje mund të promovohet dhe të përbëjë një kodifikim të përbashkët për të gjitha vendet e Evropës”.

Certifikata Digjitale

Tashmë, një koalicion organizatash përfshirë Microsoft dhe Oracle kanë formuar Nismën e Çertifikatës së Vaksinimit që synon të vendosë standarde për të verifikuar nëse një individ është vaksinuar.

Koalicioni i korporatave mbështetet në punën e bërë nga një prej anëtarëve të saj, Projekti Commons, për të zhvilluar një certifikatë dixhitale të pranuar ndërkombëtarisht për të provuar se udhëtarët janë diagnostikuar me Covid-19.

Disa kompani ajrore, si United Airlines dhe JetBlue, tashmë po testojnë CommonPass, një aplikim për pasaportë shëndetësore të Projektit Commons.

Aplikacioni lejon pasagjerët të marrin rezultatet e testit të koronavirusit dhe më pas u jep atyre një kod konfirmimi që u lejon atyre të hipin në fluturime ndërkombëtare. Sistemi i certifikimit të vaksinimit do të funksionojë në një mënyrë të ngjashme.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Koronovirusi në Gjermani/ Bllokimi i vendit pritet të vazhdojë deri në mes të qershorit

Koronovirusi në Gjermani/ Bllokimi i vendit pritet të vazhdojë deri në mes të qershorit

Publikuar më 12.04.2021
Mundësia e qëndrimit të Gjermanisë në një bllokim deri në me...

Mundësia e qëndrimit të Gjermanisë në një bllokim deri në mes të qershorit u diskutua me zyrtarët e qeverisë shtetërore nga Kancelari Helge Brown, sipas informacionit të cituar nga gazeta “Tagesspiegel”. Qeveria pret që situata epidemiologjike të përkeqësohet, duke u zgjatur të paktën katër deri në gjashtë javë. Brown u tha qeverive të shtetit se […]

Lexo më shumë

Shefi i OLAF: 1.1 miliardë doza të rreme vaksinash dhe testesh të shpejta ndodhen aktualisht në treg, ato ju vijnë tek dera a shtëpisë

Shefi i OLAF: 1.1 miliardë doza të rreme vaksinash dhe testesh të shpejta ndodhen aktualisht në treg, ato ju vijnë tek dera a shtëpisë

Publikuar më 12.04.2021
Ofertat e rreme të 1.1 miliardë dozave të vaksinave COVID-19...

Ofertat e rreme të 1.1 miliardë dozave të vaksinave COVID-19 nga ndërmjetës të supozuar për qeveritë e BE janë aktualisht në treg, tha Ville Itälä, Drejtori i Përgjithshëm i Zyrës Evropiane Kundër Mashtrimit (OLAF). Në një intervistë me revistën Greke ‘Ta Nea’, Itälä tha se vlera e këtyre ofertave të rreme është afërsisht 15 miliardë […]

Lexo më shumë

Fillon ‘era’ e re, të gjitha dyqanet në Angli do rihapen sot

Fillon ‘era’ e re, të gjitha dyqanet në Angli do rihapen sot

Publikuar më 12.04.2021
Anglia po rihap të gjitha dyqanet pas afër katër muajsh masa...

Anglia po rihap të gjitha dyqanet pas afër katër muajsh masash të rrepta bllokimi. Së bashku me dyqanet jo thelbësore, pubet dhe palestrat janë ndër bizneset që mund të hapen përsëri në Angli. Restorantet dhe pub-et do të jenë në gjendje të shërbejnë ushqim jashtë. Megjithëse bizneset po presin një rritje të madhe në shpenzimet […]

Lexo më shumë

Vjen reagimi/ Turqia pezullon kontratat për helikopterët italianë pas komenteve të Draghit për Erdogan

Vjen reagimi/ Turqia pezullon kontratat për helikopterët italianë pas komenteve të Draghit për Erdogan

Publikuar më 12.04.2021
Qeveria turke ka pezulluar kontratat nga kompanitë italiane ...

Qeveria turke ka pezulluar kontratat nga kompanitë italiane me qendër në Turqi në përgjigje të komenteve të bëra nga Kryeministri Italian Mario Draghi në një konferencë shtypi të premten, në lidhje me të ashtuquajturën çështje “divani”, duke e quajtur Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan “një diktator”. Kabineti turk, i cili po kërkon një falje zyrtare […]

Lexo më shumë

Von der Leyen u ul në divan/ Mijëra organizata nënshkruajnë peticion duke kërkuar dorëheqjen e Presidentit të KE-së Charles Michel

Von der Leyen u ul në divan/ Mijëra organizata nënshkruajnë peticion duke kërkuar dorëheqjen e Presidentit të KE-së Charles Michel

Publikuar më 12.04.2021
Një peticion që bën thirrje për dorëheqjen e Presidentit të ...

Një peticion që bën thirrje për dorëheqjen e Presidentit të Këshillit Europian, Charles Michel ka mbledhur mbi 5,000 nënshkrime që nga e hëna në mëngjes, duke argumentuar se presidenti i Këshillit Evropian dëmtoi diplomacinë e Unionit, si dhe të drejtat e grave gjatë incidentit në ‘Sofagate’, Turqi dhe faljen e tij të mëvonshme. Peticioni, i […]

Lexo më shumë

Të shtëna me armë zjarri  pranë spitalit, plagosen 2 persona në Paris

Të shtëna me armë zjarri  pranë spitalit, plagosen 2 persona në Paris

Publikuar më 12.04.2021
Të paktën 2 persona janë plagosur me armë zjarri pak minuta ...

Të paktën 2 persona janë plagosur me armë zjarri pak minuta më parë në Paris të Francës. Mediat franceze raportojnë se ngjarja ka ndodhur pranë spitalit Henry-Dunant. Mësohet se të plagosur kanë mbetur një burrë dhe një grua, identiteti i të cilit nuk bëhet me dije. Po ashtu nuk ka informacione për gjendjen e tyre […]

Lexo më shumë

Covid në Greqi/ Regjistrohen 1 718 raste të reja me koronavirus, 52 të vdekur dhe 780 të intubuar

Covid në Greqi/ Regjistrohen 1 718 raste të reja me koronavirus, 52 të vdekur dhe 780 të intubuar

Publikuar më 11.04.2021
Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik njoftoi  sot 1 718 r...

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik njoftoi  sot 1 718 raste të reja me Covid-19 në Greqi. Në të njëjtën kohë, sipas informacionit të shërbimeve shëndetësore greke, 780 pacientë janë të intubuar në ICU. Që nga fillimi i pandemisë, 1 859 pacientë janë larguar nga ICU.   Numri i përgjithshëm i rasteve arrin kështu në 295 […]

Lexo më shumë

Horror në Itali/ Burri vret gruan, djalin dhe pronarët e shtëpisë

Horror në Itali/ Burri vret gruan, djalin dhe pronarët e shtëpisë

Publikuar më 11.04.2021
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali ku një 83 vjeçar ka ...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali ku një 83 vjeçar ka vrarë bashkëshorten dhe djalin e tij me aftësi të kufizuara, gjithashtu ka vrarë dhe çiftin e bashkëshortëve pronarë të shtëpisë ku banonin. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja e rëndë ka ndodhur në Torino, ndërsa pas krimit autori Renzo Tarabella, 83 […]

Lexo më shumë