×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ministria e Arsimit godet studentët ekselentë, ja çfarë vendimi ka marrë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, ka publikuar vendimin e Ministrisë së Arsimit, ku përjashtohen nga fondit i ekselencës studentët e bachelorit.
Sipas saj, ata që do të vendosin dhe zgjedhin studentët më të mirë është Ministria e Arsimit dhe katër anëtarë të emëruar po nga kjo ministri.
“Një trupë politike ka gjasa të përzgjedhë militantë dhe madje këtë qëllim ka, se përndryshe nuk do të ishte politik grupi por akademike”, shkruan ajo.
Ndër të tjera Duma thotë se arsimi i politizuar është rrënimi i të sotmes dhe të ardhmes.

Reagimi i plotë:
Shqipëria vuan e rrënohet së pari e mbi të gjitha sepse qeveria godet më të mirët!
I godet kudo! Kur e pyeten Saint Simon, nëse do duhej të zgjidhje të kishe qindra milionë në monedha apo njëqind më të aftët për të zhvilluar vendin, u tha: … padyshim më të aftët!
Qeveria sot i ka dhënë goditjen tjetër më të aftëve! Vendimi i Ministrisë së Arsimit për studentët ekselentë, i ka përjashtuar studentët e bachelorit nga fondet e ekselencës.
Ajo çka është më e rëndë dhe katastrofike është që i ka përjashtuar vetë ekselentët nga fondet e ekselencës, sepse ata që do të vendosin e përzgjedhin studentët më të mirë është Ministria e Arsimit -kryetare dhe katër anëtarë me gradën Doktor i Shkencave, (pra katër të cilët lehtësisht sipas vendimit mund t’i zgjedhë po vetë Ministria).
Një trupë politike ka gjasa të përzgjedhë militanë dhe madje këtë qëllim ka, se përndryshe nuk do të ishte politik grupi por akademike.
Arsimi i politizuar jo vetëm shkretoj Shqipërinë por rrënoj shqiptarët që të gjithë po i largojnë fëmijët të studiojnë jashtë duke marrë borxh, ndërsa më të aftët në Shqipëri, Ministria e Arsimit po i godet për ti përdorur fondet për militantë e fushata!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shansi i fundit për maturantët e vjetër, si të bëheni pjesë e garës për në universitete

Shansi i fundit për maturantët e vjetër, si të bëheni pjesë e garës për në universitete

Publikuar më 05.08.2020
Të gjithë maturantët e vjetër, të cilët ende nuk kanë apliku...

Të gjithë maturantët e vjetër, të cilët ende nuk kanë aplikuar për një degë në universitet e kanë tashmë këtë mundësi. Në ditën e mbylljes së portalit për aplikimet e Formularin A2, dikasteri i Ministrisë së Arsimit vendosi të hapë ato për plotësimin e formularit A1/ A1Z, duke u dhënë mundësi shumë të rinjve të […]

Lexo më shumë

Beteja për universitetet, studentët i dërgojnë letër Metës: Mos dekreto fituesit

Beteja për universitetet, studentët i dërgojnë letër Metës: Mos dekreto fituesit

Publikuar më 28.07.2020
30 korriku shënon zgjedhjet në universitet publike për rekto...

30 korriku shënon zgjedhjet në universitet publike për rektorë dhe dekanë. Edhe pse ka patur shumë qëndrime kundër, duket se situata në të cilën ndodhemi nuk arriti t’i pezullojë këto zgjedhje. Zëri që i ka kundërshtuar më fortë, është ai i studentëve. të rinjtë shprehen se nuk mund të ketë zgjedhje pa studentë. Për këtë […]

Lexo më shumë

Thellohet skandali i zgjedhjeve në universitete, Komisioni i Etikës nuk zbaton urdhrin e Ministrisë për vlerësimin e kandidatëve

Thellohet skandali i zgjedhjeve në universitete, Komisioni i Etikës nuk zbaton urdhrin e Ministrisë për vlerësimin e kandidatëve

Publikuar më 27.07.2020
Këshilli i Etikës nuk zbaton urdhrin e Ministrisë së Arsimit...

Këshilli i Etikës nuk zbaton urdhrin e Ministrisë së Arsimit për vlerësimin e kandidatëve në universitete mbi punimet shkencore. Studenti Çeldo Brahimaj thotë se kandidatët nuk kanë marrë vlerësim në lidhje me gradët shkencore. Procesi është zëvendësuar me një vetëdeklarim të thjeshtë. Të pyetur nga “Shekulli”, universitetet nuk kanë dhënë përgjigje Enida Vërça Kanë mbetur […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet e 30 korrikut, studenti: Debatet janë politike, nuk përfaqësojnë problemet tona reale

Zgjedhjet e 30 korrikut, studenti: Debatet janë politike, nuk përfaqësojnë problemet tona reale

Publikuar më 24.07.2020
Agred Tafaj vjen nga radhët e studentëve me kandidaturën për...

Agred Tafaj vjen nga radhët e studentëve me kandidaturën për t’i përfaqësuar ata në Senatin Akademik në Fakultetin e Drejtësisë. Studenti ndan me “Shekulli”-n platformën dhe objektivat. I riu thotë se debati për zgjedhjet është politizuar dhe nuk është në interes të studentëve Enida Vërça Agred Tafaj vjen nga radhët e studentëve me kandidaturën për […]

Lexo më shumë

“Ka pedagogë dhe studentë të infektuar me Covid”, Shahini: Zgjedhjet do të zhvillohen në 30 korrik

“Ka pedagogë dhe studentë të infektuar me Covid”, Shahini: Zgjedhjet do të zhvillohen në 30 korrik

Publikuar më 23.07.2020
Edhe pse ndodhemi në kushtet e pandemisë, ku nuk lejohen gru...

Edhe pse ndodhemi në kushtet e pandemisë, ku nuk lejohen grumbullimet, për ministren e Arsimit, Besa Shahini ky fakt nuk do të ndikojë në zhvillimin e zgjedhjeve për universitetet në datën 30 korrik. Duke folur nga foltorja e Kuvendit në interpelancë e deputeten Fatjona Dhimitri, Shahini u shpreh se tashmë të gjithë studentët mund të […]

Lexo më shumë

Nuk ndalen studentët, depozitojnë kërkesën për rritjen e peshës së votës me 30%

Nuk ndalen studentët, depozitojnë kërkesën për rritjen e peshës së votës me 30%

Publikuar më 22.07.2020
Studentët kanë depozituar paraditen e kësaj të mërkure nismë...

Studentët kanë depozituar paraditen e kësaj të mërkure nismën ligjore për peshën e votës, me 30 % në universitet, nga 10 % që është aktualisht. Përfaqësuesi i ligjor i tyre, Marash Logu në një deklaratë për mediet u shpreh se vetëm nëpërmjet rritjes së peshës së votës mund të përfaqësohet të drejtat e të rinjve. […]

Lexo më shumë

Përse duhet të shqetësohemi për zgjedhjet në universitete?

Përse duhet të shqetësohemi për zgjedhjet në universitete?

Publikuar më 21.07.2020
Nga Agred Tafaj Që në krye të herës e kam shprehur dhe po e ...

Nga Agred Tafaj Që në krye të herës e kam shprehur dhe po e rishpreh shqetësimin tim të thellë për zgjedhjet në Universitetin  e Tiranës, e mesa duket një situatë e këtillë qenkësh e pranishme edhe ne universitetet e tjera. Dy vite më parë ne studentët shpërthyem në një protestë të fuqishme ku në një mënyrë ose në një tjetër, thelbi i shqetësimit ishte ligji, autonomia universitare dhe liria […]

Lexo më shumë

Rektorët dhe dekanët kandidojnë me veten, shkeljet flagrante në zgjedhjet e 30 korrikut për universitetet

Rektorët dhe dekanët kandidojnë me veten, shkeljet flagrante në zgjedhjet e 30 korrikut për universitetet

Publikuar më 16.07.2020
Beteja për zgjedhjet në universitet/ Marash Logu thotë për “...

Beteja për zgjedhjet në universitet/ Marash Logu thotë për “Shekulli”-n se 60 % e të rinjve nuk marrin dot pjesë në zgjedhjet e 30 korrikut. Ai tregon të gjitha shkeljet e këtij procesi, teksa shton se disa universitete në rrethe kanë vetëm një kandidat. Javën e ardhshme pritet interpelancë me ministren e Arsimit Enida Vërça […]

Lexo më shumë