Ministrat e jashtëm të Ballkanit, në Varshavë për “Procesin e Berlinit”

Ministrat e jashtëm nga vendet e Ballkanit Perëndimor dhe tetë vende anëtare të Bashkimit Evropian diskutuan bashkëpunimin rajonal dhe çështjet aktuale në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor në ditën e dytë të takimit ministror të Procesit të Berlinit në kryeqytetin polak

Erjon Dervishi

Ministri i jashtëm polak Jacek Czaputowicz përshëndeti krerët e delegacioneve që merrnin pjesë në takimin mbi ecurinë e “Procesit të Berlinit”, në Varshavë. “Ne duhet të zgjidhim çështjet e hapura bilaterale në rajon përpara se të mund të zbatojmë plotësisht bashkëpunimin ekonomik dhe infrastrukturor”, theksoi ai. Czaputowicz nënvizoi se Polonia e kupton shumë mirë se me çfarë po përballet Ballkani Perëndimor sot. “Unë do të doja të përgëzoj partnerët tanë të Ballkanit Perëndimor për sukseset e tyre në zhvillimin e bashkëpunimit rajonal dhe zgjidhjen e çështjeve dypalëshe”, tha Ministri i Jashtëm polak, duke përmendur marrëveshjen rajonale mbi uljen e tarifave të roamingut dhe marrëveshjen e Prespës midis Maqedonisë Veriore dhe Greqisë. Planet dhe synimet në lidhje me Samitin e ardhshëm të Procesit të Berlinit, që do të mbahet në Poznan më 5 korrik, u prezantua nga pritësi gjatë drekës së punës, ku ministrat e punëve të jashtme shprehën pritshmëritë e tyre për sfidat dhe mundësitë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Punëve të Jashtme të Maqedonisë Veriore.

Dimitrov: Rajoni i Ballkanit ka treguar se di se si të sillet në një mënyrë evropiane

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë Veriore Nikola Dimitrov dha një fjalim hyrës në mbledhjen e Varshavës, ku iu referua dy marrëveshjeve kyçe përmes të cilave Republika e Maqedonisë Veriore mbylli të gjitha çështjet dypalëshe me fqinjët e saj, duke nënvizuar Traktatin për Fqinjësi të Mirë dhe Bashkëpunim me Bullgarinë dhe Marrëveshja e Prespës me Greqinë si momentet historike në lidhje me marrëdhëniet dypalëshe në rajon. “Rajoni i Ballkanit Perëndimor ka treguar se di se si të sillet në një mënyrë evropiane dhe të krijojë një të ardhme”, theksoi Dimitrov. Ministri i Jashtëm shqiptar Gent Çakaj tha se Shqipëria mbështet Procesin e Berlinit si një mekanizëm fuqizimi. “Procesi i Berlinit nxit bashkëpunimin ekonomik rajonal dhe lidhjen dhe shtyn përpara procesin e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE”, tha Cakaj. Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç mbërriti në ditën e dytë të takimit ministror të Procesit të Berlinit. “Serbia do të vazhdojë të marrë pjesë në të gjitha aktivitetet që lidhen me Procesin e Berlinit, i cili nxit integrimin evropian dhe sjell stabilitet në të gjithë rajonin”.

Hahn: Ballkani Perëndimor tani ka një dritare reale të mundësive

Bashkimi Evropian ka kohë që është angazhuar fuqimisht në rajon dhe ka mbështetur të ardhmen e saj si pjesë integrale e BE, thotë komisioneri evropian Johannes Hah. “Është në interesin tonë të angazhohemi me rajonin, pasi kjo do ta bëjë Unionin më të fortë. Viti i kaluar ishte thelbësor, sepse u morën vendime historike mbi të ardhmen e Ballkanit Perëndimor. Strategjia e Ballkanit Perëndimor u miratua nga Komisioni Evropian. Strategjia ripohon një perspektivë të qartë evropiane të rajonit”, shpjegon Hahn në artikullin e tij për revistën “Parlamenti”. Ai nënvizon se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë një shembull i mirë se “si angazhimi i BE-së me Ballkanin Perëndimor po ndihmon rajonin të ndërtojë një të ardhme më të mirë”. Duke folur për marrëveshjen e Prespës midis Maqedonisë Veriore dhe Greqisë, ai është i bindur se Shtetet Anëtare të Bashkimit Evropian do të pranojnë përparimin e dukshëm të Maqedonisë së Veriut, duke hapur negociatat e pranimit me të para verës. Shqipëria është një tjetër shembull pozitiv edhe në rajon. “Ballkani Perëndimor tani ka një dritare reale të mundësive. Megjithatë, pranimi në Bashkimin Evropian është një sfidë, që kërkon përpjekje të forta të përbashkëta. Mbetet ende shumë për t’u bërë. Anëtarët e ardhshëm duhet të respektojnë vlerat e BE-së dhe të punojnë në pajtimin dhe bashkëpunimin rajonal. Përveç kësaj, shtetet anëtare të BE-së duhet të përmbushin angazhimet e tyre në të cilat ata gjithmonë kanë rënë dakord në mënyrë të pahijshme”, përfundon Hahn.

Juncker do të takojë liderët e Ballkanit Perëndimor në Berlin

Takimi mes krerëve të Ballkanit Perëndimor me nismën e Francës dhe Gjermanisë, përveç presidentëve dhe kryeministrave të Serbisë dhe Shqipërisë, Aleksandar Vuçiç, Ana Brnabiç, Edi Rama dhe Ilir Meta, do të marrin pjesë Presidenti dhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj. Përfaqësuesja e Lartë Federica Mogherini gjithashtu do të marrë pjesë në takim. “Ky takim është mundësi për të diskutuar sfidat dhe theksimin e rëndësinë e pajtimit, bashkëpunimit të ngushtë dhe bashkëpunimit rajonal”, tha zëdhënësja e Komisionit Evropian Maja Koçijançiç. Kryeministrja e Republikës së Serbisë Ana Brnabiç nuk ka asnjë shpresë nga takimi i Berlinit, por shtoi se Serbia do të tregojë se është një partnere e sigurt, e qëndrueshme dhe e parashikueshme. Sipas kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, takimi përfaqëson një shans për të ecur përpara me liberalizimin e vizave. Takimi i krerëve të Ballkanit Perëndimor, i planifikuar për datën 29 prill, është një përpjekje për rivendosjen e Dialogut Beograd-Prishtinë, i cili ka qenë për disa muaj në rrugën e vdekur, mendon Bodo Ëeber nga Këshilli i Berlinit për demokratizim politik. Kryeministrat e Maqedonisë Veriore, Kroacisë, Sllovenisë dhe Malit të Zi, si dhe Kryetarin e Këshillit të Ministrave të Bosnje-Hercegovinës janë ftuar në takim. Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker konfirmoi mbërritjen e tij. Ky do të jetë takimi i parë midis presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi pasi Kosova impononte taksat për mallrat serbe në nëntor të vitit të kaluar.

Gjermania: Ballkani është detyrë e Evropës

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron kanë ftuar liderët e Ballkanit të marrin pjesë në Berlin në një konferencë. Në takimin e datës 29 prill do të priten të vijnë përfaqësues të nivelit të lartë të vendeve të Ballkanit Perëndimor, Kroacisë, Sllovenisë dhe Komisionit të BE-së. Duke shpjeguar arsyen e ftesës së kancelares Merkel dhe presidentit Macron, zëdhnësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert, tha se ata dëshirojnë të flasin me “bashkëbiseduesit e tyre për sfidat e veçanta në rajon dhe në radhë të parë për stadin e dialogut Serbi-Kosovë”. Seibert nuk pranoi të thoshte asgjë për pritshmërinë ndaj kësaj konference. “Programi nuk është ende gati”, tha ai duke shtuar se ky takim “është fryt i mëtejshëm i interesimit të thellë që kemi ne për zhvillimin pozitiv të Ballkanit Perëndimor”.

Interesimi i madh për rajonin

Si shprehje të këtij interesimi, Seibert kujtoi edhe procesin e Berlinit, në kuadër të të cilit dje u zhvillua edhe një takim i ministrave të jashtëm në Varshavë. Aty merr pjesë edhe ministri gjerman i punëve të jashtme, Heiko Maas. Polonia do të jetë organizatore e takimit të ardhshëm në kuadër të procesit të Berlinit, që do të mbahet më 5 korrik. Procesi i Berlinit synon me nisma në sektorin e Ekonomisë, Transportit dhe Rinisë, që të luajë një rol të rëndësishëm në përmirësimin e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në takimin në fund të prillit në Berlin nuk do të ketë përfaqësues as nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës e as nga Rusia, tha Seibert duke iu përgjigjur kështu pyetjes së Deutsche Ëelle-s. I pyetur nga DË nëse është biseduar më pare edhe me Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës për pjesëmarrje eventuale, Seibert përgjigjet: “Parimisht, gjendja në Ballkanin Perëndimor është herë pas here temë në bisedat tona me qeverinë amerikane. Por ne e ndiejmë si një detyrë në radhë të pare evropiane që ta çojmë këtë pjesë të Evropës në një të ardhme të qëndrueshme, demokratike dhe me perspektivë evropiane”.

Kufijtë janë të (pa)prekshëm

Procesi i dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovë, i cili është një nga kushtet e anëtarësimit të Serbisë në BE, konsiderohet i ngecur në vend, që nga vera e vitit të kaluar, kur presidentët e Serbisë dhe Kosovës, Vuçiç dhe Thaçi, nisën të përhapin idenë e ndryshimit të kufijve. Ndërsa në SHBA ka mendime që nuk e përjashtojnë marrëveshjen për ndryshimin e kufijve, qeveria gjermane e konsideron atë tabu. Një qëndrim që e kanë thuajse të gjitha partitë gjermane të përfaqësuara në Bundestag.  Edhe eksperti i të Gjelbërve për Ballkanin, Emanuel Sarrazin, u shpreh në një deklaratë për shtyp, me rastin e anoncimit të konferencës së Ballkanit Perëndimor më 29 prill në Berlin, se “kufijtë në Ballkanin Perëndimor duhet të jenë të paprekshëm”. Sarrazin pret që Konferenca e Ballkanit Perëndimor të mos “humbasë në retorikë”, por të dërgojë “mesazhe të qarta”. Përveç mos ndryshimit të kufijve në Ballkan, Sarrazin kërkoi edhe çeljen e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Zëdhënësi i qeverisë Seibert, i pyetur në konferencë për këto dy vende tha se kjo është kompetencë e Bashkimit Evropian dhe kjo varet nga plotësimi i kushteve të parapara. Në rastin e Shqipërisë ai tha se këtu hyn “funksionimi i institucioneve demokratike dhe i punës parlamentare”. Ai tha se vendimi për çeljen e negociatave do të varet nga progres raporti i Komisionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Edhe unë

Koço Kokëdhima Nisma #Edheunë, e frymëzuar nga deklarata e mjeshtrit të mirënjohur Bujar Kapexhiu për të bojkotuar 30 qershorin, prej ditësh…

Abissnet