×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Miliona të tjerë mund të vdisnin nga një valë e dytë e mundshme e koronavirusit, paralajmëron zyrtari i OBSH-së

Miliona njerëz mund të vdisnin nëse pandemia e koronavirusit prek një valë të dytë të infeksioneve, paralajmëroi një zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetit të premten, duke shtuar se shpërthimi vdekjeprurës deri më tani është shpalosur ashtu si e kishin parashikuar zyrtarët në OBSH.

“Krahasimi është me Gripin Spanjoll, i cili u soll ashtu si Covid: ai filloi në verë dhe rifilloi ashpër në shtator dhe tetor, duke shkaktuar 50 milion vdekje gjatë valës së dytë”, tha Dr. Ranieri Guerra, ndihmësi i drejtorit të përgjithshëm të OBSH për nismat strategjike për Rai TV të Italisë.

Vërejtjet e Guerra vijnë pasi disa vende në Europë – dhe në të gjithë globin – fillojnë të qetësojnë masat e kufizimit kombëtar, të paraqitura fillimisht për të kufizuar përhapjen e koronavirusit. Zyrtarët e BE sot janë vendosur të vendosin se cilat vende do t’i nënshtrohen kufizimeve të udhëtimit pasi vendet të rihapin kufijtë e tyre në udhëtimet ndërkombëtare.

Me ritme të larta të infeksionit dhe vdekshmërisë që ende regjistrohen në SHBA dhe pjesë të Amerikës së Jugut, pritet që vizitorët nga rajoni ende mund t’i nënshtrohen kufizimeve të udhëtimit në Europë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trump kundër aplikacionit kinez, pritet të ndalojë përdoruesit

Trump kundër aplikacionit kinez, pritet të ndalojë përdoruesit

Publikuar më 13.07.2020
Këshilltari për tregti në Shtëpinë e Bardhë, Peter Navarro, ...

Këshilltari për tregti në Shtëpinë e Bardhë, Peter Navarro, tha se ai pret që presidenti amerikan, Donald Trump, të veprojë kundër aplikacioneve kineze TikTok dhe WeChat, në mes të një rritjeje të tensioneve midis Uashingtonit dhe Pekinit. Trump javën e kaluar kishte thënë se ai po mendon të ndalojë aplikacionin e popullarizuar TikTok. Në një […]

Lexo më shumë

Iamzhe të papublikuara/ Fotografitë kapin pasionin dhe shqetësimin e të rinjve të Gjermanisë Lindore

Iamzhe të papublikuara/ Fotografitë kapin pasionin dhe shqetësimin e të rinjve të Gjermanisë Lindore

Publikuar më 12.07.2020
Fotografia nga Republika Demokratike Gjermane, apo Gjermania...

Fotografia nga Republika Demokratike Gjermane, apo Gjermania Lindore, ka marrë ekspozim të kufizuar në botën e artit – jo vetëm për shkak të kufizimeve të rrepta të vendosura nga ish-shteti autoritar. Një koleksion i ri imazhesh, i shfaqur për herë të parë në festivalin e fotografisë Rencontres d’Arles 2019 në jug të Francës nga kuratori […]

Lexo më shumë

Këngëtarja e prekur me COVID fotografohet në rrugë! Kryeinfermierja e Pulmologjisë: Të burgoset, theu karantinën. Më pas ajo kërkon falje

Këngëtarja e prekur me COVID fotografohet në rrugë! Kryeinfermierja e Pulmologjisë: Të burgoset, theu karantinën. Më pas ajo kërkon falje

Publikuar më 12.07.2020
Deputetja e Parlamentit të Kosovës, Eliza Hoxha, njëherazi d...

Deputetja e Parlamentit të Kosovës, Eliza Hoxha, njëherazi dhe një këngëtare shumë e njohur është fotografuar në rrugë, teksa është e prekur me koronavirus. Ka qenë të shumta reagimet në rrjetet sociale të cilat kanë nxitur më pas edhe një kundërpërgjigje nga ana e asaj. “Ndërsa unë pres para hyrjes së banesës sime vëllaun tim […]

Lexo më shumë

Paralajmërimi i frikshëm: 12.000 njerëz në ditë do të vdesin nga kjo krizë e re që do prekë botën si pasojë e virusit

Paralajmërimi i frikshëm: 12.000 njerëz në ditë do të vdesin nga kjo krizë e re që do prekë botën si pasojë e virusit

Publikuar më 12.07.2020
Komunitetet e varfra në të gjithë botën po dërgojnë një mesa...

Komunitetet e varfra në të gjithë botën po dërgojnë një mesazh të qartë, urgjent dhe të përsëritur: “Uria mund të na vrasë para koronavirusit”. Kombinuar me konfliktet në vazhdim, pabarazinë në rritje dhe një krizë klimatike përshkallëzuese. Pandemia ka tronditur një sistem ushqimi tashmë të thyer në themelet e tij, duke lënë miliona në prag […]

Lexo më shumë

Si kurrë më parë/ Ish-deputeti kaubojs nuk njihet më, bën ndryshimin drastik

Si kurrë më parë/ Ish-deputeti kaubojs nuk njihet më, bën ndryshimin drastik

Publikuar më 12.07.2020
Ish-deputeti kaubojs Eduart Ndocaj ka bërë një ndryshim dras...

Ish-deputeti kaubojs Eduart Ndocaj ka bërë një ndryshim drastik në pamje. Në fotot e fundit të publikuara, Ndocaj shfaqet me më pak kile, elegant dhe shumë super formë. Nuk dihet nëse Ndocaj ka përdorur ndonjë medikament për rënien drastike nga pesha apo i është përmbajtur strikt ndonjë diete të veçantë.  

Lexo më shumë

Pasuria e Jeff Bezos thyen rekordet e historisë

Pasuria e Jeff Bezos thyen rekordet e historisë

Publikuar më 10.07.2020
Njeriu më i pasur në botë sapo është bërë më i pasur sesa ka...

Njeriu më i pasur në botë sapo është bërë më i pasur sesa ka qenë ndonjë tjetër në histori, vetëm një vit pasi dorëzoi një pjesë të pasurisë së tij në divorcin më të shtrenjtë në histori. Jeff Bezos, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Amazon, zotëron një vlerë neto që u rrit në 171.6 miliardë […]

Lexo më shumë

Vendimi zyrtar/ Kisha e Shën-Sofisë tashmë do të kthehet në xhami, së shpejti fillojnë lutjet

Vendimi zyrtar/ Kisha e Shën-Sofisë tashmë do të kthehet në xhami, së shpejti fillojnë lutjet

Publikuar më 10.07.2020
Gjykata vendosi që të kthejë në xhami ndërtesën e “Aya Sofia...

Gjykata vendosi që të kthejë në xhami ndërtesën e “Aya Sofias” në Stamboll pas më shumë se 80 vitesh që ajo mbahej hapur si muze. Dhoma e 10-të e Këshillit të Shtetit në Turqi anuloi vendimin e Këshillit të Ministrave të datës 24 nëntor 1934 për shndërrimin e Kishës së Shën-Sofias nga një xhami në […]

Lexo më shumë

Majmuni vë maskë për t’u mbrojtur nga Covid-19

Majmuni vë maskë për t’u mbrojtur nga Covid-19

Publikuar më 10.07.2020
Një majmun u kap në video duke u mbuluar me maskë, pasi vuri...

Një majmun u kap në video duke u mbuluar me maskë, pasi vuri re njerëzit duke e bërë këtë gjatë shpërthimit të koronavirusit. Një video tregon një majmun që mbulon fytyrën me një shall pasi që vëzhgojë njerëzit që bëjnë të njëjtën gjë për të mbrojtur kundër infeksionit të koronavirusit në Indi, transmeton lajmi.net. Me […]

Lexo më shumë