×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mijëra qytetarë europianë rrezikojnë përjashtimin nga Anglia pas Brexit

Mijëra evropianë që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar rrezikojnë të humbin afatin e fundit për të aplikuar për statusin e vendosur në Britani sepse nuk janë në dijeni të skemës së re të zgjidhjes ose nuk kanë aftësi dixhitale për të përfunduar aplikimin, sipas studimit të ri.

Pas qershorit 2021 qytetarëve të BE-së që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar do t’u kërkohet ligjërisht të provojnë statusin e tyre dhe qeveria e Britanisë filloi skemën e zgjidhjes së BE në 2019.

Sidoqoftë, sistemi i aplikimit është vetëm dixhital dhe qeveria e Mbretërisë së Bashkuar planifikon t’u japë qytetarëve të BE-së një kod dixhital vetëm për të provuar qëndrimin e tyre.

Raporti nga grupi i fushatës Evropia e Re, bazuar në përgjigjet e një sondazhi nga mbi 260 individë – të kryer në anglisht, italisht, rumanisht dhe polonisht – zbuloi se 38% e të anketuarve duhej të kishin informacion në një gjuhë tjetër përveç anglishtes për të bërë aplikimin e tyre dhe të kuptojnë statusin e tyre.

“Shumica e të anketuarve tanë e dinin se një skemë e tillë ekziston, por nuk kishin detaje të mëtejshme”, theksoi raporti.

Ai gjithashtu thekson që megjithëse pandemia e COVID-19 ka ndërprerë shërbimet e komunikimit dhe këshillimit që mbështesin evropianët për të aplikuar në EUSS, afati i qershorit 2021 për të aplikuar nuk është zgjatur.

Raporti rekomandon që formularët e aplikimit në letër të prezantohen për të “siguruar që të gjithë kanë qasje të drejtë dhe të barabartë në proces”, dhe se një dokument fizik që vërteton statusin e tyre do të siguronte që mbajtësit e statusit të paracaktuar të mos humbin datën e skadimit dhe azhurnimin për të zgjidhur statusin.

Një raport i botuar nga grupi i fushatës, 3 milion në fillim të këtij viti zbuloi se 89% e qytetarëve të BE janë të pakënaqur për mungesën e një dokumenti fizik për të provuar statusin e tyre.

Ligjvënësit britanikë në Dhomën e Komuneve, ku qeveria Konservatore ka një shumicë prej 80 vendesh, hodhën poshtë një ndryshim në legjislacionin e imigracionit i cili do t’u jepte qytetarëve të BE prova fizike të statusit të tyre të ri të imigracionit.

Pavarësisht kësaj, dy komisione parlamentare e kanë bërë këtë, me një paralajmërim se duke mos ofruar dokumente të kopjuara në skemë, Zgjidhja e Skemës kishte “paralele të qarta me Windrush”, një referencë ndaj skandalit që pa dhjetëra britanikë të dëbuar padrejtësisht nga Ministria e Brendshme.

Home Office argumenton se “kalimi në një status dixhital është një hap përpara në trajtimin e atyre që kërkojnë të kontrollojnë të tjerët”.

Sidoqoftë, sondazhi zbuloi se meqenëse shumë banorë të BE-së të cilët janë të moshuar ose nga grupe të cenueshme shoqërore u mungojnë “aftësitë dhe teknologjia e nevojshme për angazhimin dhe përdorimin dixhital”, EUSS rrezikon krijimin e “situatave të varësisë”.

Skema e Zgjidhjes së BE-së tani ka marrë më shumë se 4.2 milion kërkesa, nga të cilat 55% të aplikacioneve të përfunduara u është dhënë statusi i zgjidhur dhe 42% janë dhënë statusi i para-vendosur.

22,400, ekuivalente me 0,6% të aplikacioneve, u refuzuan.

Qeveria e Britanisë thotë se Skema e Zgjidhjes është më bujare sesa ajo që u ofrohet Britanikëve nga shumë shtete anëtare të BE.

Skema lejon qytetarët e BE-së dhe anëtarët e familjes së tyre që kanë qenë rezidentë në Mbretërinë e Bashkuar të aplikojnë për statusin e vendosur ose të para-vendosur, duke u mundësuar atyre që të qëndrojnë rezidentë në Mbretërinë e Bashkuar dhe të mbajnë të njëjtat të drejta që aktualisht kanë përtej 30 Qershorit 2021.

Sidoqoftë, mungesa e qartësisë mbi saktësisht se sa shtetas të BE-së jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar – numri i aplikantëve është tashmë më shumë se vlerësimi i ndikimit i Ministrisë së Brendshme në Mars 2019 i cili dha një vlerësim midis 3.5 milion dhe 4.1 milion banorëve.

Në përgjigjen e tij drejtuar deputetëve, Home Office deklaroi se “një pakicë shumë e vogël e aplikantëve kanë provuar disa çështje me aplikimin e tyre [dhe] ne jemi të kënaqur që proceset tona për menaxhimin e këtyre çështjeve kanë funksionuar mirë”. Euractive. 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

“Ky është një Apartedi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

“Ky është një Apartedi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

Publikuar më 26.01.2021
Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata t...

Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata të furishme për të siguruar që nuk do të ketë ulje të furnizimit të tyre me vaksinë koronavirus, vendet më pak të pasura po ankohen. Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa të martën bëri thirrje për vendet e pasura që kanë siguruar “deri në katër […]

Lexo më shumë

“Është e vështirë të llogaritësh trishtimin”/ Anglia regjistron 100,000 vdekje nga koronavirusi

“Është e vështirë të llogaritësh trishtimin”/ Anglia regjistron 100,000 vdekje nga koronavirusi

Publikuar më 26.01.2021
Boris Johnson ofroi “ngushëllimet e tij më të thella&#...

Boris Johnson ofroi “ngushëllimet e tij më të thella”, ndërsa Britania e Madhe arriti një histori të zymtë prej 100,000 vdekjesh nga koronavirusi, citon Politico.eu.  Shifrat e fundit nga qeveria treguan se numri i të vdekurve ka arritur të paktën 100,162 vdekje brenda 28 ditëve të një prove pozitive. Numri i rasteve ka filluar të […]

Lexo më shumë

Merkel hedh sinjalin e parë kundër Biden: Të shmanget ndërtimi i blloqeve, unë pajtohem me fjalimin e Presidentit të Kinës

Merkel hedh sinjalin e parë kundër Biden: Të shmanget ndërtimi i blloqeve, unë pajtohem me fjalimin e Presidentit të Kinës

Publikuar më 26.01.2021
Kancelarja gjermane Angela Merkel, të martën hodhi poshtë th...

Kancelarja gjermane Angela Merkel, të martën hodhi poshtë thirrjet për Evropën për të zgjedhur partnereët midis SHBA dhe Kinës, në një shkelje syri të bërë nga presidenti kinez Xi Jinping një ditë më parë. Ndërsa administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden po kërkon të grupojë së bashku demokracitë për të përmbajtur Kinën, Merkel ishte […]

Lexo më shumë

Skenaret/ Çfarë ndodh më tej për Italinë pas dorëheqjes së Kryeministrit Conte?

Skenaret/ Çfarë ndodh më tej për Italinë pas dorëheqjes së Kryeministrit Conte?

Publikuar më 26.01.2021
Kryeministri italian, Giuseppe Conte ka dhënë dorëheqjen të ...

Kryeministri italian, Giuseppe Conte ka dhënë dorëheqjen të martën (26 janar) me shpresën e formimit të një qeverie të re pas javësh trazirash në koalicionin e tij qeverisës, duke e lënë Italinë pa timon ndërsa lufton pandeminë vdekjeprurëse të koronavirusit. Politika italiane po hyn përsëri në ujëra të paeksploruar, por këtë herë në mes të […]

Lexo më shumë

Rusi: Vaksina Sputnik-V do të aprovohet në 25 vende në dy javët e ardhshme

Rusi: Vaksina Sputnik-V do të aprovohet në 25 vende në dy javët e ardhshme

Publikuar më 26.01.2021
Kreu i Fondit Rus të Investimeve Direkte (RDIF), Kirill Dmit...

Kreu i Fondit Rus të Investimeve Direkte (RDIF), Kirill Dmitriev, tha sot se vaksina ruse kundër koronavirusit të ri Sputnik-V pritet të miratohet në më shumë se 25 vende në javët e ardhshme. “Vaksina jonë Sputnik V aktualisht është e licencuar në 14 vende. Ai pritet të aprovohet në më shumë se 25 vende në […]

Lexo më shumë

Pas “luftës” AstraZeneca “ofroi” të përshpejtojë dërgesat e vaksinës në BE

Pas “luftës” AstraZeneca “ofroi” të përshpejtojë dërgesat e vaksinës në BE

Publikuar më 26.01.2021
AstraZeneca është duke bërë një lëvizje për të qetësuar reag...

AstraZeneca është duke bërë një lëvizje për të qetësuar reagimet, pas “luftës” që shpërtheu me Bashkimin Evropian mbi shpërndarjen e vaksinave. Prodhuesi i barnave ofroi të shpejtonte furnizimet e caktuara të vaksinës Covid-19 në Bashkimin Evropian dhe Brukseli kërkoi të drejtojë grupe të dozave nga Mbretëria e Bashkuar për të korrigjuar deficitin e furnizimit, siç […]

Lexo më shumë

Kryeministri italian Gisueppe Conte jep dorëheqjen zyrtarisht

Kryeministri italian Gisueppe Conte jep dorëheqjen zyrtarisht

Publikuar më 26.01.2021
Kryeministri italian Gisueppe Conte në një mbledhje të qever...

Kryeministri italian Gisueppe Conte në një mbledhje të qeverisë të zhvilluar mëngjesin e kësaj të marte, ka komunikuar para ministrave të kabinetit  dorëheqjen nga drejtimi i qeverisë Conte 2. Sakaq, pritet që në minutat në vazhdim të zyrtarizojë këtë kërkesë pranë Presidentit të Republikës Sergio Mattarella. Kryetarët e grupimeve politike të mazhorancës qeverisës, Ministri Alfonso […]

Lexo më shumë

“Lironi shtretërit”, zbulohet mesazhi që i mbërriti mjekut që akuzohet për vrasjen e dy pacientëve

“Lironi shtretërit”, zbulohet mesazhi që i mbërriti mjekut që akuzohet për vrasjen e dy pacientëve

Publikuar më 26.01.2021
Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në një spital në Brescia ...

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në një spital në Brescia të Italisë, ku shefi i urgjencës është akuzuar se ka injektuar barna me efekt vdekjeprurës ndaj pacientëve të infektuar me koronavirus me qëllimin që të lironte krevatet. “Lironi shtretër për pacientët e tjerë”, është një prej mesazheve të Whatsapp të shefit Carlo Mosca me […]

Lexo më shumë