×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Meta ngre alarmin: S’ka transparencë me vaksinat, vendi drejt katastrofës kombëtare

Në një komunikim me gazetarët nga presidenca, kreu i shteti Ilir Meta deklaroi se vendi po shkon drejt një katastrofe nga pandemia COVID-19.

Në fjalën e tij, Meta tha se që nga fillimi i epidemisë deri në këto çaste nuk ka një plan të qartë mbi sigurimin e vaksinës anti-Covid. ““Që nga fillimi i pandemisë nuk ka një plan të qartë për furnizimin e vendit me vaksina duke rrezikuar një katastrofë pandemike. Plane të ndryshueshme dhe jo transparente për vaksinën nuk mund të jenë alibi për qytetarët, e infektuar dhe për ato që po humbin jetën.

Duhet të zbatohen vetëm kriteret e moshës së vendosura ndërkombëtarisht dhe jo klasifikim klasash politike dhe autoritetesh për të marrë vaksina pasi kjo është diktaturë. Nuk mund të lihen me institucionet pa pajisjet e domosdoshme dhe barnat e domosdoshme për të luftuar këtë pandemi. Nuk mund të lihen qytetarët të përballen me çmimet marramendëse të testeve dhe për kurën e sëmundjes”,- tha ai.

Sakaq, presidenti deklaroi se qytetarët nuk mund të lihen në mëshirë të fatit dhe se duhet me patjetër një reagim konkret për këtë situatë që është krijuar. Meta apeloi për rishikim të të buxhetit të hartuar për përballimin e epidemisë.

“Nuk mund të lihen qytetarët në mëshirë të fatit. Është koha për të rishikuar buxhetin e shëtit në mbështetje të sektorit të shëndetësisë dhe duke investuar në mënyrë konkrete tek përparësitë. Është për të ardhur keq që për një vit janë injoruar kërkesat e presidentit dhe këshillit të sigurisë, por janë injoruar çdo kërkesë dhe sugjerim duke i politizuar.

Nuk mund të fajësohet qeveria për pandeminë, por disa standarde mund ti kishim në nivel me vendet e rajonit. Mbështetja më e madhe përveç shëndetësinë duhet të shkonte për bizneset që janë dëmtuar dhe jo në mbështetje të koncesioneve. Tunelet imagjinare presin por jo shëndeti i qyteteve”, nënvizoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komente

  1. Trimi says:

    A do thush ndonji fjal te mir ndonjer

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Mesazhi i Bashës për qytetarët: Jeni ju të parët, mos hiqni dorë nga Shqipëria

Mesazhi i Bashës për qytetarët: Jeni ju të parët, mos hiqni dorë nga Shqipëria

Publikuar më 07.03.2021
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e nis këtë të diel...

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e nis këtë të dielë me një video-mesazh për shqiptarët. Basha i kërkon qytetarëve që të ngrihen për të ndryshuar këtë realitet. “A e di cili është i pari? A e di cili merr vendime për ty? Jo, ky, as ky, as ky dhe as ky. Je ti! Ti […]

Lexo më shumë

Arben Malaj: Pse nuk do të jem pjesë e listave për deputetë në zgjedhjet e 25 prillit

Arben Malaj: Pse nuk do të jem pjesë e listave për deputetë në zgjedhjet e 25 prillit

Publikuar më 06.03.2021
Eksperti i ekonomisë dhe i financave, Arben Malaj, ka konfir...

Eksperti i ekonomisë dhe i financave, Arben Malaj, ka konfirmuar se nuk do të jetë pjesë e listave për deputetë në zgjedhjet e 25 prillit. Përmes një letre të bërë publike, ai sqaron se pse nuk do të garojë në këto zgjedhje, ndërsa shton se të japësh kontribut për vendin nuk do të thotë që […]

Lexo më shumë

Tjetër largim nga PS/ Sadi Vorpsi nuk kandidon në zgjedhjet e 25 prillit: Kam vendosur t’ia kaloj stafetën prurjeve të reja

Tjetër largim nga PS/ Sadi Vorpsi nuk kandidon në zgjedhjet e 25 prillit: Kam vendosur t’ia kaloj stafetën prurjeve të reja

Publikuar më 06.03.2021
Një tjetër deputet i Partisë Socialiste ka komunikuar faktin...

Një tjetër deputet i Partisë Socialiste ka komunikuar faktin se nuk do të kandidojë në zgjedhjet e 25 prillit. Sadi Vorpsi, përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ka thënë se ka vendosur t’ia kaloj safetën prurjeve të reja, për t’u fokusuar më shumë tek familja ime dhe në angazhime të tjera private. Ky vendim […]

Lexo më shumë

Parlamenti Europian ndryshon deklaratën për Shqipërinë, duhet të plotësohen kriteret e Këshillit Europian

Parlamenti Europian ndryshon deklaratën për Shqipërinë, duhet të plotësohen kriteret e Këshillit Europian

Publikuar më 05.03.2021
Parlamenti Europian sapo ka ndryshuar deklaratën e saj për S...

Parlamenti Europian sapo ka ndryshuar deklaratën e saj për Shqipërinë. Kjo për faktin se sot, në një deklaratë të sajën, Parlamentit Europian shtoi shpresat se Shqipëria do të ishte gati për të nisur rrugëtimin drejt Bashkimit Europian. Në njoftimin zyrtar të Brukselit thuhej se me miratimin e raporteve, duke marrë parasysh se janë përmbushur të […]

Lexo më shumë

Pas Vasilika Hysit, një tjetër deputet i PS-së njofton largimin nga politika: Për fat të keq edhe sot, politika fut hundët në familje dhe…

Pas Vasilika Hysit, një tjetër deputet i PS-së njofton largimin nga politika: Për fat të keq edhe sot, politika fut hundët në familje dhe…

Publikuar më 05.03.2021
Besnik Baraj largohet nga politika. Deputeti i PS-së tre dit...

Besnik Baraj largohet nga politika. Deputeti i PS-së tre ditë nga zyrtarizimi i listave të kandidatëve deklaron se ka vendosur që të mos e plotësojë formularin për të rikandiduar për deputet. Në një postim të gjatë në facebook, Baraj është shprehur se ka vendosur që të mos e plotësojë formularin për t’i krijuar hapësira të […]

Lexo më shumë

Të gjithë janë skeptik për Francën, ajo mbështet integrimin e Ballkanit, por kërkon të ruajë edhe gjendjen ekzistuese të Europës

Të gjithë janë skeptik për Francën, ajo mbështet integrimin e Ballkanit, por kërkon të ruajë edhe gjendjen ekzistuese të Europës

Publikuar më 05.03.2021
Franca është mbështetëse e fortë e integrimit në BE të Ballk...

Franca është mbështetëse e fortë e integrimit në BE të Ballkanit Perëndimor, por rajoni nuk është i bindur se do të bëjë shumë për të ndryshuar status quo-në në periudhën vijuese. Ky është konkluzioni i arritur në konferencën “Franca dhe Ballkani Perëndimor”, organizuar të premten nga Qendra e Beogradit për Politikën e Sigurisë. Me Francën […]

Lexo më shumë

Najada Çomo dhe Luljeta Bozo kandidate të PS-së, çfarë thotë Ilir Meta

Najada Çomo dhe Luljeta Bozo kandidate të PS-së, çfarë thotë Ilir Meta

Publikuar më 05.03.2021
Presidenti Ilir Meta u pyet pwr kandidimin e shefes së Infek...

Presidenti Ilir Meta u pyet pwr kandidimin e shefes së Infektivit Najada Çomo dhe inxhinieres së njohur Luljeta Bozo nën siglën e PS për zgjedhjet e 25 prillit. Meta tha se si President i Republikës nuk mund të komentojë zgjedhje të tilla, por theksoi se është e rëndësishme që partitë të zgjedhin kandidatë me sa më […]

Lexo më shumë

PE votoi raportin për Shqipërinë/ David Lega kthen vendimi: Ka një gabim faktik, deklarata do të rishikohet, nuk janë përmendur kushtet

PE votoi raportin për Shqipërinë/ David Lega kthen vendimi: Ka një gabim faktik, deklarata do të rishikohet, nuk janë përmendur kushtet

Publikuar më 05.03.2021
Eurodeputeti dhe Raporteri për Shqipërinë në PE, David Lega ...

Eurodeputeti dhe Raporteri për Shqipërinë në PE, David Lega përmes një statusi në ‘Twitter’ ka kërkuar që të korrigjohet deklarata e Parlamentit Europian. “Në njoftimin për shtyp të Parlamentit Europian në raportin për Shqipërinë thuhet se ne mbështesim mbledhjen e parë të KPGJ-së dhe fillimin e negociatave të pranimit pa vonesa të mëtejshme. POR harron […]

Lexo më shumë