Mërziten tifozët/ Stadiumi legjendar i “San-Siro” do të prishet

Stadiumi i famshëem në Milano, San Siro do të zëvendësohet nga një stadium i ri pasi autoriteti i trashëgimisë së Italisë nuk ngriti vërejtje për prishjen e tij.

AC Milan dhe Inter Milan e përdorin këtë vend ku u ndërtua në vitin 1926. Vitin e kaluar klubet paraqitën një kërkesë për të ndërtuar së bashku një stadium të ri 60,000 vendësh pranë tokës ekzistuese. Megjithëse miratimi nga autoritetet e trashëgimisë nuk është vendimi përfundimtar, ai është një hap i rëndësishëm drejt zbatimit të planit.

Sipas një mendimi nga autoriteti për komunën e Milanos që zotëron vendin, arena nuk ka ndonjë domethënie arkitekturore që do të parandalonte prishjen e saj.

San Siro ka pësuar disa rizhvillime dhe mbetet vetëm një mbetje e vogël e pjesës më të vjetër të stadiumit.

Përfaqësuesit e qytetit, përfshirë kryetarin e bashkisë së Milanit Giuseppe Sala, kishin pyetur vazhdimisht planet për të shkatërruar plotësisht San Siro dhe klubet kanë modifikuar projektet fillestare të cilat do të kishin parë të shkatërrojë të gjithë stadiumin.

Planet në diskutim përfshijnë zëvendësimin e pjesës më të madhe të arenës së vjetër, por mbajtjen e një pjese të saj si një pikë referimi përreth së cilës klubet do të ndërtonin lehtësira të reja sportive në dispozicion të publikut.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet