×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Merret vendimi/ Shqiptarët do të udhëtojnë për në Greqi nga data 15 qershor

Udhëtarët nga 29 vende do të kenë të drejtë të udhëtojnë në Greqi për qëllime jo thelbësore nga 15 qershori, pasi autoritetet helene vendosën të hapin kufijtë për disa vende të BE dhe jo anëtarë të Bashkimit Europian në të cilat shkalla e infeksioneve është ulur.

Ministria Greke e Turizmit njoftoi vendimin më 29 maj, duke përmendur se në mes të qershorit fluturimet për në dhe nga Athina dhe Selaniku do të rifillojnë me shumicën e këtyre 29 vendeve.

“Lista e 29 vendeve u formua pas një studimi të profilit epidemiologjik të vendeve të origjinës së turistëve dhe pas marrjes në konsideratë të njoftimeve të djeshme të Agjencisë Evropiane të Sigurisë së Aviacionit (EASA), si dhe rekomandimin përkatës të Sëmundjeve Infektive Komisioni”, shpjegon një njoftim i Ministrisë që njofton vendimin.

Shtetasit e vendeve të mëposhtme do të kenë të drejtë të udhëtojnë në Greqi që nga 15 qershori janë: Shqipëria, Australia, Austria, Maqedonia Veriore, Bullgaria, Gjermania, Danimarka, Zvicra, Estonia, Japonia, Izraeil, Kina, Kroacia, Qipro, Letonia, Libani, Lituania, Malta, Mali i Zi, Rumania, Zelanda e Re, Norvegjia, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Republika eke, Finlanda.

Në të njëjtën kohë, Ministria thekson se lista do të zgjerohet deri më 1 korrik, dhe vendet e reja përfituese do të shpallen me kohë. Ndërsa, që nga 1 korriku, linjat ajrore do të lejohen të rifillojnë fluturimet ndërkombëtare drejtpërdrejt në ishujt Grekë, duke përfshirë fluturime si Frankfurti për në Mykonos, Cyrih në Santorini, Londër në Korfuz, etj. Në një deklaratë të përbashkët, Ministri Grek i Turizmit, Haris Theocharis dhe Zëvendës Ministri Manos Konsolas, sqarojnë se rihapja e kufijve do të ndodhë gradualisht gjatë monitorimit të situatës epidemiologjike në Greqi, dhe në vendet që përfitojnë nga heqja e kufijve të kufijve.

Në këtë deklaratë, ata shënojnë se rivendosja e turizmit Grek bazohet në katër shtylla, të cilat janë: zgjedhja e kujdesshme e vendeve të origjinës së turistëve me kritere shëndetësore, testet e marrjes së mostrave që do të lejojnë ekspertët të vlerësojnë vazhdimisht situatën, protokollet shëndetësore të shpallura që sigurojnë uljen e përhapjes së sëmundjes dhe mbrojtja shëndetësore e secilit destinacion në mënyrë që as banorët e përhershëm dhe as vizitorët të mos ekspozohen ndaj rrezikut.

Ministria beson se me unitet, plan dhe shumë punë nga të gjithë, Greqia do të kapërcejë “këtë aventurë të paparë, ekzogjene”. Marsin e kaluar, mes shpërthimit të Koronavirusit në Evropë, Greqia vendosi një bllokim mbarëkombëtar, duke mbajtur kështu numrin e personave të infektuar nën 3000. Megjithatë, pasi ekonomia e Republikës Greke mbështetet shumë në turizëm, masat e çuan sektorin e biznesit dhe turizmit në një ngërç virtual. Vetëm vitin e kaluar, Greqia gjeneroi të ardhura prej 19 miliardë eurosh nga turizmi.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Manastirliu: Ja pse nuk u bëhet tamponi të gjithë atyre që paraqiten në spital

Manastirliu: Ja pse nuk u bëhet tamponi të gjithë atyre që paraqiten në spital

Publikuar më 09.07.2020
Duke folur për situatën aktuale të krizës së koronavirusit n...

Duke folur për situatën aktuale të krizës së koronavirusit në vend, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tregoi në “Mbrëmje në Abc” se nuk testohen për koronavirusin të gjithë personat që shfaqen në qendrat shëndetësore si të dyshuar. Manastirliu deklaroi se ka disa teori që po shqyrtohen ndërsa shtoi se do merren parasysh ato që bëjnë […]

Lexo më shumë

Maskat me detyrim në Shqipëri?! Përgjigjet Mira Rakacolli

Maskat me detyrim në Shqipëri?! Përgjigjet Mira Rakacolli

Publikuar më 09.07.2020
Zëvendës ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli, deklaroi k...

Zëvendës ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli, deklaroi këtë pasdite në emisionin “Rudina” në Televizionin Klan, se vendosja e maskave nga qytetarët shqiptarë në ambiente të mbyllura tashmë është e detyrueshme në të gjitha protokollet. Rakacolli tha se nëse një biznes gjendet pa maska pas inspektimeve, atëherë ai është objekt penaliteti. Ndërsa për sa i përket […]

Lexo më shumë

Rreziku i ri/ Ilaçet do të shiten në dyqanet e bukës dhe materialeve të ndërtimit, ja planet e reja në Shqipëri

Rreziku i ri/ Ilaçet do të shiten në dyqanet e bukës dhe materialeve të ndërtimit, ja planet e reja në Shqipëri

Publikuar më 09.07.2020
Para disa ditësh, Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë, me an...

Para disa ditësh, Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë, me anë të një denoncimi në faqen e saj zyrtare, shpjegonte se si një i mitur, një fëmijë që nuk dihej nëse kishte apo jo njohuritë për biznesin, po ofrohej për të dhënë shuma marramendëse për të blerë faramcitë ne Shqipëri. Me këtë rast aktualisht është duke […]

Lexo më shumë

“6 pacientë të intubuar, mes tyre edhe të rinj”, Manastirliu tregon gjendjen e të infektuarve: Po luftojnë për jetën (Foto)

“6 pacientë të intubuar, mes tyre edhe të rinj”, Manastirliu tregon gjendjen e të infektuarve: Po luftojnë për jetën (Foto)

Publikuar më 09.07.2020
Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook” ministrja e ...

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook” ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka treguar gjendjen të shtruarve në Spitalin Infektiv. Ministrja bën me dije se 6 nga pacientët, të cilët janë të intubuar po luftojmë për jetën. Manastirliu bën me dije se mes të intubuarve ka edhe pacientë të rinj në moshë. […]

Lexo më shumë

Shtrohen rastet me koronavirus në Bulqizë, u merren tamponat edhe 5 familjeve

Shtrohen rastet me koronavirus në Bulqizë, u merren tamponat edhe 5 familjeve

Publikuar më 09.07.2020
Gjatë 24 orëve të fundit në qytetin e Bulqizës janë konfirmu...

Gjatë 24 orëve të fundit në qytetin e Bulqizës janë konfirmuar 4 raste pozitive me Covid-19. Rastet e reja ishin familjarë të mjekut epidemiolog Afrim Sula, i cili rezultoi i infektuar me koronavirus 4 ditë më parë. Së fundmi, burime pranë Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor Bulqizë pohojnë që edhe 5 familje të tjera në […]

Lexo më shumë

Rritet numri i të infektuarve në Berat, preken nga COVID dy punonjës të DSHP-së dhe një infermiere

Rritet numri i të infektuarve në Berat, preken nga COVID dy punonjës të DSHP-së dhe një infermiere

Publikuar më 09.07.2020
Sa vijnë dhe rriten rastet e personave të prekur nga koronav...

Sa vijnë dhe rriten rastet e personave të prekur nga koronavirusi edhe në qytetin e Beratit, ku vetën në ditën e sotme janë regjistruar pozitive 4 raste të reja. Mësohet se dy nga rastet e sotme janë kontakte të rasteve të mëparshme të regjistruara brenda institucionit të DSHP-së Berat, ndërkohë që 2 rastet e tjera […]

Lexo më shumë

OSHEE kthehet në vatër shpërthimi të koronavirusit, arkëtarja e prekur infekton babain dhe djalin

OSHEE kthehet në vatër shpërthimi të koronavirusit, arkëtarja e prekur infekton babain dhe djalin

Publikuar më 09.07.2020
Koronavirusi tani më është futur në çdo institucion dhe së f...

Koronavirusi tani më është futur në çdo institucion dhe së fundmi është kthyer në problem në zyrat e OSHEE-së, ku janë infektuar dy arkëtare. Bëhet fjala për zyrat e OSHEE-së në Përmet, ku pak ditë më parë rezultoi pozitive një nga arkëtaret. Ndërsa sot mësohet të ketë dalë pozitive me COVID-19 një tjetër punonjëse, duke […]

Lexo më shumë

KPK-ja e konfirmoi në detyrë, Komisioneri Publik kërkon kthimin e vendimit për prokurorin Ludovik Dodaj

KPK-ja e konfirmoi në detyrë, Komisioneri Publik kërkon kthimin e vendimit për prokurorin Ludovik Dodaj

Publikuar më 09.07.2020
Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin për prokurorin e Ape...

Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin për prokurorin e Apelit të Durrësit, Ludovik Dodajt. Sipas Komisionerit Publik vendimi i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit është një vendim i cënueshëm në tërësi. Komisioneri ka kërkuar që të ndryshohet vendimi i marrë nga KPK-ja. Kujtojmë se prokurori i Apelit në Durrës Ludovik Dodaj, u konfirmua në detyrë nga […]

Lexo më shumë