×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Merret vendim, nga e hëna hiqet aplikacionin Tik Tok në Amerikë

Tik Tok do të hiqet nga dyqanet e aplikacioneve amerikane nga e diela ndërsa Uashingtoni lëviz për të zbatuar urdhra ekzekutivë nga Presidenti Donald Trump që do të synojë gjithashtu WeChat, një aplikacion kinez i mediave sociale, sipas një personi të informuar për planet qeveritare.

Departamenti i Tregtisë i SH.B.A.-së, i cili do të lëshojë porositë, ndaloi së detyruari Apple dhe Google të hiqnin versionet kineze të TikTok dhe We Chat nga dyqanet e tyre të aplikacioneve në Kinë.

Largimet vijnë ndërsa Oracle dhe ByteDance, pronari i TikTok, vazhdojnë bisedimet me administratën Trump se si të zgjidhin shqetësimet e saj rreth aplikacionit. Çdo marrëveshje gjithashtu do të duhet të miratohet nga Pekini.

Oracle dhe ByteDance kanë paraqitur një propozim që do të shihte biznesin global të TikTok të zhvendosur në një kompani të veçantë amerikane, me një bord krejt amerikan dhe një komitet të sigurisë të kryesuar nga një person me lejet e sigurisë qeveritare. Kompania e re fillimisht do të ishte në pronësi të shumicës nga ByteDance, por do të kërkonte të renditej publikisht në SHBA.

Trump tashmë ka ngritur shqetësime në lidhje me pronësinë e vazhdueshme kineze të aplikacionit, ndërsa disa senatorë amerikanë janë ankuar se marrëveshja do të lejojë Byte Dance të mbajë kontrollin e algoritmit që zgjedh cilat video t’i shfaqen secilit përdorues.

Heqja e TikTok dhe WeChat nga dyqanet e aplikacioneve në SHBA janë dy urdhrat e parë ekzekutivë të lëshuar nga Z. Trump, i cili tha se kompanitë amerikane do të ndalohen të merren me aplikacionet nga 20 shtatori. Masa e fundit zbaton ato porosi. Presidenti më vonë lëshoi një urdhër të tretë që i dha Byte Dance deri më 12 nëntor të zhvendosë interesat e saj në TikTok në SH.B.A.

Një person i njohur me situatën tha që përdoruesit ekzistues do të jenë në gjendje të mbajnë aplikacionet në telefonët e tyre tani për tani. Por ai shtoi se ËeChat shpejt do të bëhej e papërdorshme, sepse azhurnimet e softuerit nuk do të ishin në dispozicion përmes dyqaneve të aplikacioneve.

Njerëzit me Tik Tok në telefonët e tyre gjithashtu do të jenë në gjendje të vazhdojnë të përdorin aplikacionin, por personi tha që aplikacioni gjatë dy muajve të ardhshëm do të jetë i papërdorshëm nëse një marrëveshje nuk miratohet nga Z. Trump.

Beteja mbi Tik Tok është shembulli i fundit i qëndrimit shumë më të ashpër që zoti Trump ka mbajtur kundër Kinës në muajt e fundit. Disa kritikë pyesin pse ai po synon një aplikacion të tillë si Tik Tok që përdoret kryesisht nga adoleshentët, por ekspertët thanë se të dhënat që aplikacioni mbledh për përdoruesit e saj kërcënojnë sigurinë e SHBA.

“Të dhënat e mëdha janë thelbi i inteligjencës tani”, tha James Leëis, një ekspert kibernetik në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare. “Kjo është fushata më e dendur e spiunazhit kundër SHBA që nga administrata e Reagan. Ne jemi të përfshirë në një konkurs spiunazhi intensiv – një luftë spiune – me Kinën. ”

Trump muajin e kaluar tha se TikTok paraqiste një kërcënim të sigurisë duke “lejuar Kinë potencialisht të gjurmon vendet e punonjësve federalë. . . ndërtimi i dosjeve të informacionit personal për shantazh dhe kryerja e spiunazhit të korporatave ”.

Por Evan Medeiros, një profesor i Georgetoën i cili ishte këshilltari i Shtëpisë së Bardhë në Azi i Barack Obama, tha se administrata nuk kishte “artikuluar kurrë arsyetimin e sigurisë kombëtare për ndalimin e TikTok”.

“Ata thjesht thonë se potenciali për të mbledhur të dhënat e amerikanëve është një rrezik i sigurisë kombëtare, por nuk japin asnjë provë,” shtoi ai.

Ai tha se kishte “shqetësime të shumta dhe legjitime në lidhje me tregtinë e teknologjisë me Kinën’.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WhatsApp së shpejti do të ketë një opsion të shumëkërkuar

WhatsApp së shpejti do të ketë një opsion të shumëkërkuar

Publikuar më 28.10.2020
Së shpejti do të mund të përdorni llogarinë e WhatsApp në më...

Së shpejti do të mund të përdorni llogarinë e WhatsApp në më shumë se një pajisje njëherazi dhe tashmë kemi një ide të qartë sesi mund të funksionojë. Në qershor u raportua se mbështetja për disa pajisje njëherazi po vinte së shpejti dhe tani një imazh i një menuje të re të WhatsApp detajon sesi […]

Lexo më shumë

Samsung bën atë për të cilin Apple u kritikua

Samsung bën atë për të cilin Apple u kritikua

Publikuar më 27.10.2020
Raportime që prej muajit korrik thonin se Samsung nuk do të ...

Raportime që prej muajit korrik thonin se Samsung nuk do të përfshinte një karikues në kutinë e flagshipit të ardhshëm. Tani një raport i fundit nga shtëpia e vetë firmës pretendon se Galaxy S30 nuk do të vijë me aksesorët që shitej gjithnjë. Samsung do të ndjekë Apple duke eliminuar karikuesin por përfshirë kufjet. Seritë […]

Lexo më shumë

Çfarë fshehin në brendësi iPhone 12 dhe 12 Pro (FOTO/VIDEO)

Çfarë fshehin në brendësi iPhone 12 dhe 12 Pro (FOTO/VIDEO)

Publikuar më 26.10.2020
Në videon më të fundit të iFixit, në një çmontim të iPhone 1...

Në videon më të fundit të iFixit, në një çmontim të iPhone 12 dhe 12 Pro mësojmë se pajisjet janë shumë të ngjashme me njëra tjetrën. Ekranet mund të shkëmbehen mes tyre sipas iFixit po ashtu edhe bateritë 10.78W. mburoja e kamerës në iPhone 12 fsheh një ndarës prej plastike ku iPhone 12 Pro ka […]

Lexo më shumë

Instagram ju jep krijuesve një mënyrë të re për të bërë para

Instagram ju jep krijuesve një mënyrë të re për të bërë para

Publikuar më 21.10.2020
Krijuesit e Instagram tani kanë më shumë mënyra për të bërë ...

Krijuesit e Instagram tani kanë më shumë mënyra për të bërë para. Përmes platformës tani influencerët mund të shesin simbole gjatë transmetimeve live, një testim i cili po zgjerohet edhe tek reklamat IGTV. Instagram prezantoi herë të parë simbolet në një postim në blog në Maj të 2020-ës. Përdoruesve u jepet një opsion për të […]

Lexo më shumë

Bie dyqani online i Apple pak para se të fillojnë porositë për iPhone 12 dhe 12 Pro

Bie dyqani online i Apple pak para se të fillojnë porositë për iPhone 12 dhe 12 Pro

Publikuar më 16.10.2020
Dyqani online i Apple është jashtë funksioni përpara se poro...

Dyqani online i Apple është jashtë funksioni përpara se porositë të fillojnë për iPhone 12 dhe 12 Pro. Në dyqanin e Apple lexohet një mesazh “You’re… early.” iPhone 12 dhe 12 Pro debutojnë në mëse 30 vende të botës ditën e sotme. Modelet e reja të iPhone vinë me një ridizajnim të plotë të rrafshët […]

Lexo më shumë

Çfarë është skaneri LiDAR dhe çfarë funksioni kryen në iPhone 12?

Çfarë është skaneri LiDAR dhe çfarë funksioni kryen në iPhone 12?

Publikuar më 14.10.2020
Me kamerën e re të iPhone Apple premton tre gjëra: efekte fo...

Me kamerën e re të iPhone Apple premton tre gjëra: efekte foto dhe video, realitetin e shtuar dhe skanim objektesh dhe hapësirash. Dy të fundit shkojnë kryesisht për zhvilluesit dhe bizneset të cilët janë në kërkim të krijimit të hartave vizuale. Por një përdorues i zakonshëm do të mjaftohet me efektet foto dhe video. Çfarë […]

Lexo më shumë

Në 12 tetor vjen iPhone 12, zbulohen të gjitha detajet e modeleve të reja

Në 12 tetor vjen iPhone 12, zbulohen të gjitha detajet e modeleve të reja

Publikuar më 09.10.2020
Ekrani Super Retina XDR që ishte ekskluzivitet vetëm i iPhon...

Ekrani Super Retina XDR që ishte ekskluzivitet vetëm i iPhone 11 Pro, tani do të ofrohet për mbarë linjën. Të katërt vinë me standardin Dolby Vision HDR. Një raport i fundit zbulon detajet e plota të asaj çfarë pritet nga Apple më 13 Tetor. Në këtë aktivitet Apple do të prezantojë katër modele të reja […]

Lexo më shumë

Ngacmimi online, Instagrami do të fshehë automatikisht komentet fyese

Ngacmimi online, Instagrami do të fshehë automatikisht komentet fyese

Publikuar më 07.10.2020
Instagram do të fillojë të fshehë komentet fyese automatikis...

Instagram do të fillojë të fshehë komentet fyese automatikisht si pjesë e një tentative për të adresuar ngacmimin online. Kompania tha se komentet që cilat do të fshihen, do të jenë të ngjashme në përmbajtje me ato që janë raportuar nga përdoruesit në të kaluarën. Ende përdoruesit mund t’i shohin këto komente duke klikuar “View […]

Lexo më shumë