×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Merr fund greva e urisë, gratë naftëtare presin për takim kryeministrin Rama

Pas 26 ditë grevë urie, gratë naftërate kanë vendosur ta ndërpresin atë dhe të takojnë pasditen e kësaj të hëne kryeministrin Rama.

Ata shpresojnë që kreu i qeverisë ti jap zgjidhje kërkesave të tyre. Po ashtu ato paralajmërojnë se nëse problemi i tyre nuk merr zgjidhje nga qeveria, do të rikthen sërish në grevë.

“Zgjidhje shpresojmë se do të ketë. Se ne nuk kemi bukë për fëmijët tanë. Siç e besuam duam edhe zgjidhje. Shpresoj që ky takim të jetë pozitiv. Ne kërkojmë rifillimin e punës dhe pagat. Sakrifikuam 26 ditë për pagat tona.”- u shpreh njëra prej tyre.

“Ne nënat tuaja, motrat tuaja sakrifikuam 26 ditë për të drejtën tonë kauzën tonë që ishte e pastër si drita e diellit. Sot dalim për një epokë të re me një bashkëbisedim me kryeministrin. Kërkoj bukën e gojës së fëmijëve. Kërkoj bukën e naftërarëve që sot shpresojnë t’i çojnë bukë fëmijëve të tyre.

Mendoj që për naftëtarët do fillojë një epokë e re. Zgjidhje mendoj se do ketë. Shpresoj për zgjidhje. Shoqet po thonë që do jemi në takim. Do të jem pjesë e këtij takimi dhe mendoj që ky takim të jetë pozitiv për naftëtarët që nuk kanë bukë për fëmijët e tyre”, – tha një tjetër.

Sakaq, takimi pritet që të zhvillohet në qytetin e Fierit rreth orës 18:00.  Naftatërt do të kenë një përfaqësi të tyren, dhe mbetet për tu parë nëse do të jepet një zgjidhje e kënaqshme për të dyja palët.

Kujtojmë që naftëtarët protestojnë për pagat. Ata janë shprehur vazhdimisht se duan pagat dhe librezat që më pas të nisin punën.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komiteti Teknik merr vendimin: Masat anti-COVID do të vazhdojnë pa afat

Komiteti Teknik merr vendimin: Masat anti-COVID do të vazhdojnë pa afat

Publikuar më 02.12.2020
Komiteti Teknik i Ekspertëve për COVID-19 në vendin tonë, në...

Komiteti Teknik i Ekspertëve për COVID-19 në vendin tonë, në një deklaratë për mediat bëri me dije se të gjitha masat e marra deri me tani kundër pandemisë do të vijojnë pa afat. Zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka paralajmëruat se nëse situata do të përkeqësohet do të ashpërsohen masat kufizuese. Zv. ministrja përjashtoi […]

Lexo më shumë

Përfundon sot ora policore, çfarë pritet të ndodhë nga kjo e mërkurë me masat kufizuese

Përfundon sot ora policore, çfarë pritet të ndodhë nga kjo e mërkurë me masat kufizuese

Publikuar më 02.12.2020
Kjo e mërkurë 2 dhjetor është dita e fundit orës policore, e...

Kjo e mërkurë 2 dhjetor është dita e fundit orës policore, e cila ndalon lëvizjen e njerëzve dhe qarkullimin e automjeteve pas orës 22:00 deri në 06:00 të mëngjesit. Masat u morën nga Komiteti Teknik i Ekspertëve në 11 nëntor për tre javët në vazhdim. “Këto masa do të hyjnë në fuqi ditën e mërkurë […]

Lexo më shumë

Shkon në 798 numri i viktimave nga COVID-19 në vendin tonë, zbulohen 835 raste të reja në 24 orët e fundit

Shkon në 798 numri i viktimave nga COVID-19 në vendin tonë, zbulohen 835 raste të reja në 24 orët e fundit

Publikuar më 29.11.2020
Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 11 persona nga COVID-1...

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 11 persona nga COVID-19, duke e çuar totalin në 798 nga fillimi i epidemisë. 5 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Shkodra të moshave nga 59 vjeç […]

Lexo më shumë

E rëndë/ Sapo kishte kaluar koronavirusin, ndahet nga jeta mjeku i njohur nga Kavaja

E rëndë/ Sapo kishte kaluar koronavirusin, ndahet nga jeta mjeku i njohur nga Kavaja

Publikuar më 29.11.2020
Ka ndërruar sot jetë në moshën 67-vjeçare si pasojë e C...

Ka ndërruar sot jetë në moshën 67-vjeçare si pasojë e Covid-19 mjeku pediatër nga Kavaja Hidajet Deda. Mësohet se mjeku e kishte kaluar Covid-19, por sëmundja kishte lënë pasoja pulmonare. Pasi kishte kaluar Covid-19 mjeku ishte negativizuar, por prej 3 javësh ndodhej në spital ku oksigjenohej në periudhën post Covid 19. Sipas të afërmve, mjeku […]

Lexo më shumë

Zbardhet udhëzimi, kjo është lista e barnave që do të jepet falas në farmaci për te prekurit me COVID-19

Zbardhet udhëzimi, kjo është lista e barnave që do të jepet falas në farmaci për te prekurit me COVID-19

Publikuar më 26.11.2020
Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor ka ...

Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor ka publikuar listën e barnave që trajtojnë COVID-19, e cila do të rimburësohet nga shteti. Sipas udhëzuesit, kostoja nuk do të jetë më shumë se 1650 lekë, ndërsa për skemën e moderuar të trajtimit do të jetë 10.900 lekë. Kjo paktë ka një kohëzgjatje  maksimale jo më […]

Lexo më shumë

Covid-19/ Vaksina e Oksfordit, prodhon përgjigje të fuqishme imunitare tek të moshuarit

Covid-19/ Vaksina e Oksfordit, prodhon përgjigje të fuqishme imunitare tek të moshuarit

Publikuar më 23.11.2020
Rezultatet e testeve të fundit, sugjerojnë se vaksina e koro...

Rezultatet e testeve të fundit, sugjerojnë se vaksina e koronavirusit e Universitetit të Oksfordit, prodhon një përgjigje të fortë imunitare tek të rriturit e moshuar. Universiteti pritet të bëjë publike të dhëna mbi efektivitetin e vaksinës në javët në vijim. Vaksina ChAdOx1 nCov-2019, është treguar se shkakton një reagim të fortë imunitar tek të rriturit e shëndetshëm të moshës 56-69 vjeç, dhe tek njerëzit […]

Lexo më shumë

“Ndërrojmë bombolat e oksigjenit në makinë”, denoncimi i fortë i mjekut: Pacientët rrinë në autoambulancë me orë të tëra

“Ndërrojmë bombolat e oksigjenit në makinë”, denoncimi i fortë i mjekut: Pacientët rrinë në autoambulancë me orë të tëra

Publikuar më 22.11.2020
Mjeku Dritan Koçiaj nëpërmjet një postimi në rrjetin social ...

Mjeku Dritan Koçiaj nëpërmjet një postimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka denoncuar situatën në të cilën ndodhen spitalet Covid në vend. Ai i bën thirrje kryeministrit Edi Rama, Komitetit të Ekspertëve, Ministres Ogerta Manastirliu, që të reagojnë sa më shpejtë, pasi situata ka dal jashtë kontrollit. Koçiaj thotë se në spitalin COVID 2, janë 6 […]

Lexo më shumë

Manastirliu publikon shifrat/ Tregon javën më numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19, çfarë po ndodh në spitale

Manastirliu publikon shifrat/ Tregon javën më numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19, çfarë po ndodh në spitale

Publikuar më 19.11.2020
Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në një deklarat...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në një deklaratë për mediat, ka treguar shifrat e rasteve aktive me Covid-19 në vendin tonë. Sipas ministres Manastirliu, kemi të konfirmuara me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë, mbi 29 mijë raste duke prodhuar një incidencë, me 1042 raste për 100 mijë banorë. Ministrja bëri me dije se aktualisht […]

Lexo më shumë