×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mënyra e financimit të ndërtesave të shembura nga tërmeti

Elena Kocaqi

Për të ndërtuar mijëra shtëpi të dëmtuara, do të duhet një fond prej qindra milion dollar, që duhet te jetë një fond transparent për publikun, ku të gjithë donatorët do te jenë publik si dhe llogaridhënia për çdo shpenzim, duhet të jetë transparente. Organi që do të administroj këto ndihma duhet te jete me pjesëtar të politikes por edhe te shoqërisë civile, gazetar, intelektual si dhe nga grupet e interesuara.

Ky fond duhet të realizohet me të ardhurat që do të vijnë nga,

1- Ndërtuesit e këtyre apartamenteve, te cilët duhet te marrin përsipër shpenzimet por edhe shpërblimin e jetës për viktimat, si dhe duhet te ndiqen penalisht. Madje edhe ata qe ju kanë dhëne leje ndërtimi këtyre ndërtuesve, si dhe ata qe kane pasur përgjegjësinë për ndërtimin dhe kontrollin e ndërtimit duhet të ndiqen penalisht. Urgjent prokuroria duhet te bllokoj llogarite e tyre bankare si dhe tu vendosi sekuestro te përkohshme pronave te tyre. Demi i shkaktuar paguhet ne radh te parë nga ata qe e kanë shkaktuar.

2- Duhet të kërkohen ndihma nga institucionet ndërkombëtare si FMN, BB, BE.

3- Te kërkohen donacione bamirësie nga çdo shtet qe ka mundësi ndihme.

4- Nëse sërish nuk plotësohen nevojat, të mundësohet nga këto institucione një kredi pa interes apo me interes të ulet.

5- Te ardhurat qe po mblidhen nga fondacionet te përdoren për ushqim e veshmbathje dhe jo për ndërtime, pasi ato janë shumë të vogla, për te përballuar me mijëra banesa. Madje edhe të ardhurat qe janë mbledhur nga këto fondacione, duhet që në bazë të ligjit të kontrollohen, nëse ato janë shpenzuar për bamirësi, pasi ata që i kanë mbledhur shpesh i konsiderojne si “pronën” e tyre, por nuk e dinë qe ato hyjnë tek te ardhurat që janë për perdorim publik dhe janë rreptesisht të kontrollueshme nga ligji.

Ndërtimet në Durrësin e vjetër, duhet të ndalohen me ligj te posaçëm, se është zona e trashëgimisë botërore qe u betonizua me beton jashtë cilësisë, nga mafia e ndërtimit. Ndërtimet e reja duhet te largohen nga Durrësi i vjetër. Apartamentet qe janë shembur ne zonën e vjetër nuk duhet te ndërtohen me aty dhe ne këto zona duhet patjetër te ketë rrënoja arkeologjike qe duhen zbuluar dhe mbrojtur. Duhet ngritur një Durrës i ri larg zonës arkeologjike, larg rërës dhe larg kënetës. Ka kodra te bukura Durresi plot qe te perdoren per banim, madje dhe me pamje nga deti.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shqiptarët në krizë, qeveria në fushatë

Shqiptarët në krizë, qeveria në fushatë

Publikuar më 28.09.2020
Koço Kokëdhima Shifrat e INSTAT se gjatë tremujorit të dytë ...

Koço Kokëdhima Shifrat e INSTAT se gjatë tremujorit të dytë të vitit dolën të papunë mbi 33 mijë persona, tregojnë krizën e rëndë që ka rrënuar ekonominë dhe mijëra familje shqiptare. Qeveria i lau duart me pandeminë me dhënien e dy ‘pagave të luftës’ dhe dy paketave propagandistike të ndihmës. Ndryshe ndodh në vendet fqinje. […]

Lexo më shumë

Edhe për Fustanellën…në Gjykatën e Hagës

Edhe për Fustanellën…në Gjykatën e Hagës

Publikuar më 27.09.2020
Pirro Naçi Vitet e fundit Gjykata e Hagës ka dënuar kompanin...

Pirro Naçi Vitet e fundit Gjykata e Hagës ka dënuar kompaninë holandeze Van Haven për shitjen e modeleve të ngjajshme të këpucëve me shollë të kuqe, simbol i markës luksoze franceze Louboution. Madje do të paguaj edhe një shumë të madhe si dëmshpërblim… Mendime që më erdhën ndër mend të shtunën në darkë duke ndjekur […]

Lexo më shumë

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Publikuar më 24.09.2020
Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit ësh...

Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit është pa dyshim rikthimi i shpresës se Shqipëria bëhet e për tu bërë ka nevojë për pjesë më vitale, rininë. Shifrat pas 2013 për azilkërkues janë alarmante, shqiptarët qëndrojnë pothujse në një rënditje me afganët. Shqipëria bën pjesë në ato vende me absurditet, nga njëra […]

Lexo më shumë

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Publikuar më 23.09.2020
Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka b...

Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka bekuar Shqipërinë bëjnë pjesë, madje me peshë të madhe ekonomike e strategjike, edhe pasuritë e nëntokës siҫ janë: hidrokarburet dhe metalet. Janë sektorë të ekonomik me peshë, por për fat të keq ne kemi 30 vjet që nuk po ua shikojmë hajrin. Në këta sektorë […]

Lexo më shumë

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Publikuar më 20.09.2020
Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet ap...

Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet apo krimi. Disa janë të mendimit në shtrëngimet e kodit penal. Në fakt me këto lloj teorish janë kryesisht vendet me diktaturë dhe shteti policor. Shtrëngimet dhe dënimet e rënda përmes kodit penal nuk e parandalojnë krimin, por forcojnë pushtetit e politikës e rrisin […]

Lexo më shumë

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Publikuar më 20.09.2020
Aurora Pirraku dhe Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapj...

Aurora Pirraku dhe Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie të panjohur më parë e cila u përhapë sa hapë e mbyll sytë në cdo kënd të botës duke na gjetur të papërgatitur dhe duke marr jetë njerëzish në një numër të lartë. Si cdo gjë e re e mbi të gjitha […]

Lexo më shumë

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Publikuar më 20.09.2020
Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qyt...

Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qytetarë, kryesisht jetojnë në qytete të tjera apo jashtë shtetit, të flasin për “sukseset” e Bashkisë Tiranë. Nuk i kundërshtoj dhe nuk debatoj me ta sepse po ta shohësh Tiranën nga Facebook-u i kryetarit të Bashkisë apo mediat “dashamirëse” me siguri edhe unë ashtu […]

Lexo më shumë

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Publikuar më 16.09.2020
Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirj...

Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirje të gjithëve;- Të dashur shqipëtarë, ruhuni nga (gogoli) ‘’mardhëniet e shkëlqyera’’ me Greqinë ! Diplomati ‘’epidemiolog’’ mori shkas nga një publikim i Kryeministrit Shqiptar pas takimit me kolegun e tij Grek. Çfarë shkruante Edi Rama pas këtij takimi? – ‘’Mardhëniet e shkëlqyera mes dy […]

Lexo më shumë