×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mëngjesi vakti më i rëndësishëm, ja arsyet përse nuk duhet ta anashkaloni

Nxitimi për të kapur orarin e punës apo shkollës në mëngjes, shpesh nuk na jep mundësi që të konsumojmë vaktin.

Por a e dinit se vakti i mëngjesit është një nga më të rëndësishmit?

Hulumtuesit kanë treguar disa nga arsyet se  pse konsumimi i vaktit të mëngjesit është shumë i rëndësishëm për shëndetin tonë.

Mëngjesi ju ndihmon të humbni peshë:

Nga shumë hulumtime tregohet që personat që nuk hanë mëngjes kanë rreth 50% më shumë gjasa për shtim në peshë.

Përmirëson performancën tuaj intelektuale:

Konsumimi i mëngjesit rrit koncentrimin dhe përmirëson kujtesën.

Ngrënja e mëngjesit riaktivizon metabolizmin:

Në mënyrë që sistemi juaj i metabolizmit të funksionojë sa më mirë, patjetër duhet të hani një mëngjes me shumë vitamina.

Redukton ankthin:

Nëse keni ngrënë një mëngjes të mirë, ju nuk do të keni shumë uri dhe kjo do të reduktojë ngrënjen e tepërt në drekë.

Përmirëson performancën tuaj atletike:

Mëngjesi përmban vitamina e nutrient, si rezultat ju keni shumë energji dhe jeni të gatshëm për ushtrime.

Parandalon rrezikun për disa sëmundje:

Konsumimi i rregullt i kësaj shujte ndihmon në parandalimin e diabetit dhe hipertensionit.

Përmirëson disponimin tuaj:

Është fakt, edhe pse mund të tingëllojë çuditshëm, konsumimi i rregullt i një mëngjesi me nutrient e vitamina përmirëson disponimin.

Ndihmon në përmirësimin e shëndetit të zemrës:

Ngrënja e shëndetshme përmirëson nivelin e kolesterolit në gjak.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ju duket i drejtë vendimi i qeverisë që e cilëson vrasjen e Klodian Rashës si aksidentale dhe i jep 8 pensione sociale familjes?

Loading ... Loading ...

“Mos kaloni pa zinxhirë”, dëbora zbardh vendin, ARRSH tregon akset më problematike

“Mos kaloni pa zinxhirë”, dëbora zbardh vendin, ARRSH tregon akset më problematike

Publikuar më 16.01.2021
Moti i acartë dhe dëbora e dendur e ditëve të fundit ka shka...

Moti i acartë dhe dëbora e dendur e ditëve të fundit ka shkaktuar probleme në disa akse kryesore të rrugëve në vend. Autoriteti Rrugor Shqiptar iu bën thirrje drejtuesve të mjeteve të përdorin zinxhirët dhe të kenë kujdes me shpejtësinë. Sipas ARRSH, gjatë natës ka pasur reshje me intensitet të ulët bore në veri, në […]

Lexo më shumë

Zbardhen emrat, këta janë 4 viktimat e aksidentit tragjik në Rrugën e Kombit

Zbardhen emrat, këta janë 4 viktimat e aksidentit tragjik në Rrugën e Kombit

Publikuar më 14.01.2021
Një aksident i rëndë ka ndodhur në Rubik mbrëmjen e sotme. N...

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Rubik mbrëmjen e sotme. Në këtë aksident kanë mbetur viktima 4 persona dhe një i plagosur. Mësohet se viktimat janë anëtarë të së njëjtës familje që po udhëtonin nga Kosova. Paraprakisht raportohet se kanë ndërruar jetë dy prindërit dhe dy fëmijët e së njëjtës familje, ndërsa ka mbetur […]

Lexo më shumë

Ishte në kërkim/ Ish-kryetari i Qarkut Kukës, Abedin Oruçi nxjerr armën dhe dëmton 5 policë

Ishte në kërkim/ Ish-kryetari i Qarkut Kukës, Abedin Oruçi nxjerr armën dhe dëmton 5 policë

Publikuar më 12.01.2021
Në kërkim nga policia për veprat penale “Kundërshtimi i puno...

Në kërkim nga policia për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit që kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik”, ” Kanosja për shkak të detyrës” si dhe ndërtim pa leje, ish-kryetari i këshillit të Qarkut të Kukësit, Abedin Oruçi përplaset sërish me policinë. Ndërsa këta të fundit e kanë ndaluar sot, Oruçi raportohet të ketë […]

Lexo më shumë

Temperatura të ulëta dhe reshje shiu, si parashikohet moti për këtë të hënë

Temperatura të ulëta dhe reshje shiu, si parashikohet moti për këtë të hënë

Publikuar më 11.01.2021
Sipas MeteoAlb, dita nis me vranësira të dendura dhe reshje ...

Sipas MeteoAlb, dita nis me vranësira të dendura dhe reshje shiu mesatare për zonat Veriore dhe qendrore, por më pak reshje priten në jug të Shqipërisë. Mesdita sjellë pauzë të reshjeve në të gjithë vendin. Por sërish mbrëmja dhe nata ri-kthejnë reshjet mesatare në vendin tonë. Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke […]

Lexo më shumë

Mbledhja e jashtëzakonshme/ Parlamenti shkarkon Edi Ramën si Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme

Mbledhja e jashtëzakonshme/ Parlamenti shkarkon Edi Ramën si Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme

Publikuar më 04.01.2021
Kuvendi i Shqipërisë është mbledhur në një seancë të jashtëz...

Kuvendi i Shqipërisë është mbledhur në një seancë të jashtëzakonshme, e thirrur me kërkesë të kryeministrit Edi Rama. Rama zyrtarisht nga sot nuk do të jetë më në rolin e dytë si Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme, por vendin do e ketë Xhaçka që liron postin e Ministrit të Mbrojtjes. Në këtë të […]

Lexo më shumë

“Lindën 10 fëmijë me Përparimin dhe i kanë shitur në Selanik”, flet vëllai i motrave Metani që u vranë në Astir

“Lindën 10 fëmijë me Përparimin dhe i kanë shitur në Selanik”, flet vëllai i motrave Metani që u vranë në Astir

Publikuar më 04.01.2021
Bashkim Metani, vëllai i dy motrave që u ekzekutuan në zonën...

Bashkim Metani, vëllai i dy motrave që u ekzekutuan në zonën e Astirit në Tiranë, ka bërë një dëshmi tronditëse gjatë ditës së sotme, ku thotë se Përparim Ademi (Tela) ka shítur 10 fëmijë të tyre. Metani është shprehur në Tch, se motrat e tij mbeteshin shtatzënë në kohë të ndryshme, dhe fëmijët e lindur […]

Lexo më shumë

Shigjetari, Bricjapi, Ujori dhe Peshqit/ Si do të jetë 2021 për këto shenja në dashuri, karrierë, shëndet dhe financa

Shigjetari, Bricjapi, Ujori dhe Peshqit/ Si do të jetë 2021 për këto shenja në dashuri, karrierë, shëndet dhe financa

Publikuar më 31.12.2020
Shigjetari Viti 2021 do të jetë një vit i qetë dhe i begatë ...

Shigjetari Viti 2021 do të jetë një vit i qetë dhe i begatë . Zakonisht të lindurit në shenjën e shigjetarit, kanë një jetë të çmendur, por gjërat do të jenë shumë të qeta këtë vit. Sidoqoftë kjo nuk do të thotë që viti do të jetë i mërzitshëm. Dashuria Në vitet e kaluara ju […]

Lexo më shumë

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, psikiatrja: Shtohen tentimet për vetëvrasje te fëmijët

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, psikiatrja: Shtohen tentimet për vetëvrasje te fëmijët

Publikuar më 25.12.2020
Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë ...

Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë njerëz po mabifestohen me çrregullime të shëndetit mendor. Dy specialiste në këtë fushë të mjekësisë që jetojnë dhe punojnë në qytetin e Nju Jorkut thonë se fëmijët dhe adoleshentët janë kategoritë që paguajnë çmimin më të shtrenjtë emocional në këtë pandemi. Me psikiatren e fëmijëve […]

Lexo më shumë