×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mjekët me ‘dhimbje koke’, mutacioni i ri i Botsvanës është një makth!

Një “dhimbje koke” për shkencëtarët është shtuar si pasojë e zhvillimit të llojt i ri mutant të koronavirusit SARS-CoV-2 V.1.1.529 i identifikuar në Afrikën e Jugut, dhe është bërë i njohur si “Mutacioni i Botsvanës”.

A është më agresiv?

Numri i madh i mutacioneve bën të mundur që virusi të ketë karakteristika të ndryshme dhe aktualisht nuk ka prova të mjaftueshme shkencore që këto karakteristika mund të ndikojnë në aftësinë e një mutacioni të ri për t’u transmetuar midis njerëzve nëse ai kontribuon në sëmundje / vdekje më të rënda dhe si shumë mbulohet nga vaksinat ekzistuese.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e ka klasifikuar llojin B.1.1.529 si “nën mbikëqyrje” (Varianti nën monitorim), i cili është rrezik më i ulët i “interesit” (variantet e interesit) dhe “me interes” (variantet e shqetësim), me mutacionin Delta që bie në kategorinë e fundit.

Në cilat shtete ndodhet

Klasifikimi i OBSH-së i B.1.1.529 aktualisht konsiderohet i pritur pasi janë identifikuar vetëm 10 raste të konfirmuara në mbarë botën: tre në Botsvanë, gjashtë në Afrikën e Jugut dhe një në Hong Kong për një udhëtar që viziton Afrikën e Jugut.

Flasin ekspertët

Virologu i Kolegjit Londër, Tom Pickcock vlerëson se “aktualisht ka pak raste të mutacioneve në rajonin afrikan që janë testuar. “Por ato duhet të analizohen me shumë kujdes për shkak të profilit të variantit ‘të frikshëm’ të profilit të proteinës së majës, për shkak të 32 mutacione që janë përfshirë atje”.

Ravi Gupta, profesor i mikrobiologjisë në Institutin e Imunologjisë Terapeutike dhe Sëmundjeve Infektive të Kembrixhit, konsideron nga ana tjetër se ky lloj i ri mund të jetë në gjendje të shmangë imunitetin. “Kjo është shqetësuese! Unë nuk kam thënë asgjë të tillë që nga zbulimi i mutacionit Delta”, tha ai në një koment në Twitter.

Dhe ai u bën thirrje të gjithëve “ju lutemi të vaksinoheni dhe të mbani maskë pasi mutacionet në këtë lloj të ri të koronavirusit ka të ngjarë ta ndihmojnë atë të shpëtojë nga antitrupat neutralizues”.

Frika nga mutacionet rezistente ndaj imunitetit

Një variant imun-rezistent i koronavirusit mund të jetë më i aftë të anashkalojë sistemin imunitar të njerëzve që ose e kanë kontraktuar virusin një herë ose janë vaksinuar kundër Covid-19.

Greg Dor, specialist i sëmundjeve infektive në Spitalin St Vincent në Australi, postoi në Twitter se lloji B.1.1.529 “ka mutacione të lidhura me efikasitetin e reduktuar të vaksinës” dhe shtoi se kjo mund ta bëjë atë “Jo” shumë ngjitëse”.

Sipas Dr. Dor, është koha për ta studiuar dhe jo për panik.

Francois Baloo, Profesor i Biologjisë Kompjuterike dhe drejtor i Institutit të Gjenetikës UCL thotë se mutacionet e llojit të Botsvanës janë në “një konstelacion të pazakontë” që “dukshëm u grumbullua pas një shpërthimi”. Ai shpjegon se kjo tregon se mund të jetë zhvilluar gjatë një “infeksioni kronik të një personi me imunitet të kompromentuar, ndoshta në një pacient të patrajtuar HIV/AIDS”.

Sipas Profesor Ballou: “Unë do të prisja patjetër që të njihej pak nga antitrupat neutralizues në lidhje me mutacionet ‘Alfa’ dhe ‘Delta’. Është e vështirë të parashikohet se sa ngjitëse mund të jetë në këtë fazë. Deri më tani, katër mutacione janë identifikuar në një zonë e Afrikës Sub-Sahariane. Mund të gjendet në pjesë të tjera të Afrikës. Për momentin, duhet ta monitorojmë dhe ta analizojmë tërësisht, por nuk ka arsye për t’u shqetësuar shumë, përveç nëse prania e tij fillon të rritet në frekuencë në të ardhmen e afërt”.

Dr. Mira Chad, Zyrtare në Agjencinë e Sigurimeve Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar kujton se, “Meqenëse është në natyrën e viruseve që të ndryshojnë shpesh dhe në mënyrë të rastësishme, nuk është e pazakontë që një numër i vogël rastesh të ndodhin me mutacione të reja. Çdo variant që tregojnë shenja përhapjeje vlerësohen shpejt”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Festa e Pavarësisë, Presidenti i SHBA-ve letër Metës: Shqipëria një vend mik i ngushtë, luftoni korrupsionin për një klimë të qetë dhe të paqtë!

Festa e Pavarësisë, Presidenti i SHBA-ve letër Metës: Shqipëria një vend mik i ngushtë, luftoni korrupsionin për një klimë të qetë dhe të paqtë!

Publikuar më 28.11.2021
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, k...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka uruar presidentin shqiptar, Ilir Meta, me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë. Në letrën drejtuar Metës, Biden shkruan se dy vendet kanë një miqësi të mbështetur në lidhjet e familjes dhe historisë, si dhe vlerat demokratike. Ai shton më tej se ato që ka […]

Lexo më shumë

Vetëm 6 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, asnjë vdekje brenda 24 orëve të fundit

Vetëm 6 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, asnjë vdekje brenda 24 orëve të fundit

Publikuar më 28.11.2021
Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kom...

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka informuar se nga 1.514 testime, 6 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Sot janë shëruar 5 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 157.763. Në total […]

Lexo më shumë

Mutacioni i Omicron – Holandë/ 13 pasagjerë nga Afrika e Jugut rezultuan pozitivë

Mutacioni i Omicron – Holandë/ 13 pasagjerë nga Afrika e Jugut rezultuan pozitivë

Publikuar më 28.11.2021
Mutacioni i ri Omicron i koronavirusit u zbulua te 13 person...

Mutacioni i ri Omicron i koronavirusit u zbulua te 13 persona që mbërritën në Amsterdam të Holandës me dy fluturime nga Afrika e Jugut. Pozitivët në variantin e ri janë mes 61 pasagjerëve që u konstatuan pozitivë për koronavirusin dhe u vendosën në karantinë. Holanda ka vendosur kufizime më të ashpra mes një numri rekord […]

Lexo më shumë

Përcillen për në banesën e fundit dy nxënësit që u vranë, qindra njerëz u japin lamtumirën

Përcillen për në banesën e fundit dy nxënësit që u vranë, qindra njerëz u japin lamtumirën

Publikuar më 28.11.2021
Janë përcjellë për në banesë të fundit në Gllogjan të Deçani...

Janë përcjellë për në banesë të fundit në Gllogjan të Deçanit dy nxënësit e shkollës së mesme të cilët u vranë të premten në autobusin që po i dërgonte në shtëpi. I vdekur mbeti edhe shoferi. Qindra qytetarë u qëndruan afër familjarëve të dy të rinjve në ceremoninë e përbashkët të varrimit. I pranishëm ishte […]

Lexo më shumë

Fotot nudo në internet kanë lënë një traumë mendore të pashlyeshme, thotë aktorja e njohur Jennifer Lawrence

Fotot nudo në internet kanë lënë një traumë mendore të pashlyeshme, thotë aktorja e njohur Jennifer Lawrence

Publikuar më 28.11.2021
Aktorja amerikane Jennifer Lawrence ka dhënë një intervistë ...

Aktorja amerikane Jennifer Lawrence ka dhënë një intervistë për revistën ‘Vanity Fair’ për numrin e dhjetorit. Deklaratat e saj janë bërë virale. Më e sinqertë se kurrë, pa hezituar të flasë për dobësitë e saj dhe çfarë e shqetëson, ylli i Hollivudit shpjegon pse vendosi të largohej nga aktrimi për dy vjet. Njëkohësisht ajo i […]

Lexo më shumë

Vrasja e trefishtë në Deçan, qeveria e Kosovës ofron 20 mijë euro shpërblim për ata që mundësojnë arrestimin e autorit

Vrasja e trefishtë në Deçan, qeveria e Kosovës ofron 20 mijë euro shpërblim për ata që mundësojnë arrestimin e autorit

Publikuar më 28.11.2021
Qeveria e Kosovës ka ofruar shpërblim prej 20 mijë euro për ...

Qeveria e Kosovës ka ofruar shpërblim prej 20 mijë euro për ata të cilët mundësojnë arrestimin e autorit të vrasjes së trefishtë në Gllogjan të Deçanit, ku u sulmua me armë autobusi i nxënësve. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi për media të lëshuar nga Zyra e Kryeministrit. “Lidhur me rastin e vrasjes […]

Lexo më shumë

Aksident i rëndë në Itali, 3 shqiptarë përfundojnë në spital, dy në gjendje kritike për jetën

Aksident i rëndë në Itali, 3 shqiptarë përfundojnë në spital, dy në gjendje kritike për jetën

Publikuar më 28.11.2021
Një aksident i rëndë me 3 shqiptarë ka ndodhur pasditen e dj...

Një aksident i rëndë me 3 shqiptarë ka ndodhur pasditen e djeshme në Manduria të Italisë. Një fugon “Ford” është përplasur dhunshëm me një pemë, duke lënë të plagosur 3 shqiptarët që ndodheshin brenda mjetit. Makina ka dalë nga rruga me shpejtësi dhe është përplasur me ullirin, disa metra brenda një lëndine. Të tre shqiptarët […]

Lexo më shumë

VIDEO/ Gazetarja s*ksi po raportonte pas ndeshjes, tifozët e prekin nga të pasmet

VIDEO/ Gazetarja s*ksi po raportonte pas ndeshjes, tifozët e prekin nga të pasmet

Publikuar më 28.11.2021
Episodi i tmerrshëm ka  ndodhur ditën e djeshme, jashtë stad...

Episodi i tmerrshëm ka  ndodhur ditën e djeshme, jashtë stadiumit Castellani, në ndeshjen  Empoli- Fiorentina e cila përfundoi 2-1. Gazetarja Greta Beccaglia është fyer dhe ngacmuar teksa ishte  drejtpërdrejt në televizion, dhe po përpiqej të intervistonte disa fansa. Për ngjarjen në fjalë ka reaguar edhe Urdhri i Gazetarëve të Toskanës: Urdhri i Gazetarëve të Toskanës […]

Lexo më shumë