×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Me shpejtësi skëterrë në Tiranë, policia arreston dhe ju bllokon patentat drejtuesve të automjeteve

Policia ka vijuar kontrollet e rrepta në rrugët e Tiranës, fokusuar në aksin Sauk-TEG, që cilësohet si një nga më problematikët për mosrespektimin e rregullave të qarkullimit. Mbrëmjen e djeshme policia ka bllokuar 19 patenta dhe ka vendosur në pranga 2 drejtues automjeti për drejtimin e makinës me shpejtësi tej normave të lejuara dhe nën efektin e pijeve alkoolike.

Policia ka bërë të ditur në një njoftim se radarët kanë kapur drejtues automjetesh duke ecur me shpejtësi gati 200 km/h në një rrugë ku shpejtësia maksimale e lejuar është 90 km/h. Përveçse janë bllokuar patentat, policia ka vendosur 5 gjoba maksimale, me nga 30 mijë lekë të reja secila për abuzim me shpejtësinë për drejtues mjetesh rezident në një nga vendet e BE-së. Në një njoftimin e policisë thuhet se kjo është papërgjegjshmëri dhe guxim i tepruar nga drejtuesit e automjeteve, sepse ata rrezikojnë jo vetëm veten, por edhe jetën e përdoruesve të tjerë të rrugës.

Njoftimi i policisë:

Kontrolle edhe në të gjitha rrugët e Tiranës me dragera për të parandaluar ngjarjet rrugore që vijnë si pasojë e drejtimit të mjeteve nën efektin e alkoolit.

📹 rregjistron 198 km/h, në një rrugë ku shpejtesia maksimale e lejuar është 90 km/h, shpejtësi per 🛫, por kurrsesi për të udhetuar i sigurtë për veten dhe të tjerët në rrugë.

📟 shënon 1.11 mg/l dhe 0.99 mg/l alkool në frymemarrjen e një drejtuesi mjeti pune! Papërgjshmëri dhe guxim i tepruar, pasojat e të cilës mund të jenë fatale 🚑, për jeten e përdorueseve të tjerë të rrugës.

Edhe pse kontrollet me radar dhe alkooltestues, janë shumëfishuar jo vetëm në Tiranë por në gjithë rrugët urbane dhe ato interurbane te Shqiperise, pavarësisht se në fundjavë kontrollet janë edhe me te përqëndruara, fushatat sensibilizuese gjithashtu më të shumta, përsëri ka akoma shumë drejtues mjetesh qe abuzojnë duke përdorur mjetin në shkelje të rregullave të qarkullimit rrugore, si “vrasës” të sigurisë në rrugë.

Prej orës 20:00 e deri në këto momente, janë ✍👮🏻♀ 12 leje drejtimi, për shpejtësi që varionjnë nga 132 deri në 198 km/h. Dhe 7 Leje Drejtimi për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit që varionin nga 0.29mg/l deri në 1.11 mg/l.

Dy drejtues mjetesh në pranga për drejtim mjetin në gjendje të dehur që varionin nga 0.78mg/l deri në 0.99 mg/l, sasi që sipas testeve të verifikuara vinte në rrijtje.

Gjithashtu janë vendosur 5 gjoba maksimale, me nga 30 mijë lekë të reja secila për abuzim me shpejtësinë për drejtues mjetesh rezident në nje nga vendet e BE-së.

Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve, mos abuzoni me shpejtësinë dhe alkoolin në timon, kujdesuni për jetën tuaj dhe të përdoruesvë te tjetër të rrugës. Të fluturosh në rrugë gati me 200 km/h apo në gjendje të dehur ke cënuar rëndë sigurinë e jetës në rrugë. Policia Rrugore me radarë e dragera është prezente kudo, jo për të shtuar numrin e gjobave por për të parandaluar kërcënimin e jetës në rrugë nga këta drejtues mjetësh që abuzojnë me rregullin dhe normat e sjelljes në rrugë.

#StopAlkoolitNeTimon

#StopShpejtesiseSeLarte

#ShpetoJeteDukeNgadalsuar

#ShpetoJeteDukeRespektuar.

Sauk-Teg- Vijon kontrolli me Radar 📸, për të parandaluar aksidentet rrugore që vijnë si pasojë e shpejtësisë mbi normat e lejuara.Kontrolle edhe në të gjitha rrugët e Tiranës me dragera për të parandaluar ngjarjet rrugore që vijnë si pasojë e drejtimit të mjeteve nën efektin e 🥃.📹 rregjistron 198 km/h, në një rrugë ku shpejtesia maksimale e lejuar është 90 km/h, shpejtësi per 🛫, por kurrsesi për të udhetuar i sigurtë për veten dhe të tjerët në rrugë.📟 shënon 1.11 mg/l dhe 0.99 mg/l alkool në frymemarrjen e një drejtuesi mjeti pune! Papërgjshmëri dhe guxim i tepruar, pasojat e të cilës mund të jenë fatale 🚑, për jeten e përdorueseve të tjerë të rrugës.Edhe pse kontrollet me radar dhe alkooltestues, janë shumëfishuar jo vetëm në Tiranë por në gjithë rrugët urbane dhe ato interurbane te Shqiperise, pavarësisht se në fundjavë kontrollet janë edhe me te përqëndruara, fushatat sensibilizuese gjithashtu më të shumta, përsëri ka akoma shumë drejtues mjetesh qe abuzojnë duke përdorur mjetin në shkelje të rregullave të qarkullimit rrugore, si “vrasës” të sigurisë në rrugë.Prej orës 20:00 e deri në këto momente, janë ✍👮🏻♀ 12 leje drejtimi, për shpejtësi që varionjnë nga 132 deri në 198 km/h. Dhe 7 Leje Drejtimi për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit që varionin nga 0.29mg/l deri në 1.11 mg/l.Dy drejtues mjetesh në pranga për drejtim mjetin në gjendje të dehur që varionin nga 0.78mg/l deri në 0.99 mg/l, sasi që sipas testeve të verifikuara vinte në rrijtje.Gjithashtu janë vendosur 5 gjoba maksimale, me nga 30 mijë lekë të reja secila për abuzim me shpejtësinë për drejtues mjetesh rezident në nje nga vendet e BE-së.Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve, mos abuzoni me shpejtësinë dhe alkoolin në timon, kujdesuni për jetën tuaj dhe të përdoruesvë te tjetër të rrugës. Të fluturosh në rrugë gati me 200 km/h apo në gjendje të dehur ke cënuar rëndë sigurinë e jetës në rrugë. Policia Rrugore me radarë e dragera është prezente kudo, jo për të shtuar numrin e gjobave por për të parandaluar kërcënimin e jetës në rrugë nga këta drejtues mjetësh që abuzojnë me rregullin dhe normat e sjelljes në rrugë.#StopAlkoolitNeTimon#StopShpejtesiseSeLarte#ShpetoJeteDukeNgadalsuar#ShpetoJeteDukeRespektuar

Posted by Policia e Shtetit on Saturday, August 1, 2020

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Po kthehej nga Brukseli, arrestohet në kufi shqiptari me dy emra që kërkohet në Itali (Emrat)

Po kthehej nga Brukseli, arrestohet në kufi shqiptari me dy emra që kërkohet në Itali (Emrat)

Publikuar më 13.08.2020
Policia Kufitare kap dhe vë në pranga një të kërkuar për llo...

Policia Kufitare kap dhe vë në pranga një të kërkuar për llogari të drejtësisë italiane. Nga shkëmbimi i informacionit mes Policisë Kufitare, Interpol Tiranës dhe DVP Shkodër u vu në pranga 44-vjeçari i dënuar me 11 vite burg për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve. Shërbimet e Policisë Kufitare të PKK Muriqan, si rezultat i […]

Lexo më shumë

Digjet fabrika e paleteve në Fushë-Krujë, dyshimet e para

Digjet fabrika e paleteve në Fushë-Krujë, dyshimet e para

Publikuar më 13.08.2020
Mëngjesin e sotëm, rreth orës 4:00, është përfshirë në flakë...

Mëngjesin e sotëm, rreth orës 4:00, është përfshirë në flakë një fabrikë e prodhimit të paletave. Ngjarja ka ndodhur pranë urës së Gjolës, në Fushë-Krujë. Mësohet se në fabrikën që ishte në pronësi të Afrim Çelës, janë djegur dhjetra m3 lëndë drusore. Ndërsa dyshohet se zjarri është venë qëllimisht, por motivet nuk dihen ende. Policia […]

Lexo më shumë

Shifrat/ Shqiptarët nuk po preferojnë të lindin, 3,2% më pak bebe në 6 mujor

Shifrat/ Shqiptarët nuk po preferojnë të lindin, 3,2% më pak bebe në 6 mujor

Publikuar më 13.08.2020
Qeveria dy vitet e fundit po aplikon stimuj në vlera monetar...

Qeveria dy vitet e fundit po aplikon stimuj në vlera monetare për nxitjen e lindjeve duke dhënë subvencioneve direkte për çdo fëmijë të lindur, por kjo politikë nuk e ka përmirësuar situatën edhe pse shumë fëmijë të lindur jashtë vendit janë regjistruar në Shqipëri për të përfituar nga bonusi. Sipas INSTAT, në të gjithë vendin […]

Lexo më shumë

A do të rinis normalisht viti i ri shkollar në shtator? Profesorë dhe arsimtarë: Të hapen shkollat pavarësisht situatës

A do të rinis normalisht viti i ri shkollar në shtator? Profesorë dhe arsimtarë: Të hapen shkollat pavarësisht situatës

Publikuar më 12.08.2020
Gati një muaj para nisjes së vitit të ri akademik, mësuesit ...

Gati një muaj para nisjes së vitit të ri akademik, mësuesit dhe nxënësit në Shqipëri janë ende të paqartë nëse mësimi do të zhvillohet nëpër klasa apo në platformat online, si rrjedhojë e shifrave të larta të infektimeve me COVID-19 në Shqipëri. Përveç datës së nisjes më 14 shtator, edhe Ministria e Arsimit, Sportit dhe […]

Lexo më shumë

Kaos tek Sanatoriumi/ Qytetarët blejnë edhe aparatet për oksigjen

Kaos tek Sanatoriumi/ Qytetarët blejnë edhe aparatet për oksigjen

Publikuar më 12.08.2020
Situata pranë Spitalit Universitar “Shefqet Ndroqi” po shkon...

Situata pranë Spitalit Universitar “Shefqet Ndroqi” po shkon drejt një kaosi total shëndetësor. Qytetarët janë detyruar të sigurojnë ushqime, ilaçe madje dhe pajisje oksigjenimi për të mbajtur në jetë familjarët e tyre. Faktin tronditës e konfirmojnë këta dy qytetarë, teksa na tregojnë se një familjar i tyre po trajtohet në terapi intensive prej disa ditësh. […]

Lexo më shumë

Të rinjtë shqiptarë raportojnë problemet gjatë pandemisë, pa ndihmë nga shteti dhe të papunë

Të rinjtë shqiptarë raportojnë problemet gjatë pandemisë, pa ndihmë nga shteti dhe të papunë

Publikuar më 12.08.2020
Dita Ndërkombëtare e Rinisë, i gjen të rinjtë në Shqipëri, m...

Dita Ndërkombëtare e Rinisë, i gjen të rinjtë në Shqipëri, më të varfër, më të dhunuar dhe në gjendje ekonomike edhe më të mjerë se një vit më parë, sipas një raporti të publikuar sot nga Qendra e të Drejtave të Fëmijëve dhe Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë në Shqipëri. Ndërsa në botë, 12 gushti […]

Lexo më shumë

U infektua me COVID, del përgjigja e testit të dytë për Erjon Veliaj

U infektua me COVID, del përgjigja e testit të dytë për Erjon Veliaj

Publikuar më 12.08.2020
Mësohet se përgjigja e testit të dytë për Veliajn ka dalë dh...

Mësohet se përgjigja e testit të dytë për Veliajn ka dalë dhe u bë me dije se e ka kaluar betejën me virusin COVID. Testin e ka bërë edhe bashkëshortja e tij Ajola Xoxa, e cila po ashtu ka dalë negative. Këtë gjë e ka bërë me dije vetë Veliaj në rrjetin e tij social […]

Lexo më shumë

Bie numri i vdekjeve në 6 muajt e parë të vitit, 406 vdekje më pak

Bie numri i vdekjeve në 6 muajt e parë të vitit, 406 vdekje më pak

Publikuar më 12.08.2020
Sipas INSTAT, në 6 muajt e parë të vitit kanë humbur jetën n...

Sipas INSTAT, në 6 muajt e parë të vitit kanë humbur jetën në vend 11,104 persona ku mesatarisht në vend kanë vdekur 61 persona në ditë. Duke e krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, numri i vdekjeve ka rënë me 3.5%, pra në total janë 406 vdekje më pak. Numri më […]

Lexo më shumë