×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Me maska dhe të rreshtuar para supermarketëve, italianët nisin furnizimet para izolimit

Shpërthimi i Koronavirusit në Itali ka frikësuar pamasë qytetarët, të cilët duket se po përgatiten të izolohen nëpër banesat e tyre.

Së fundmi në mediat Italiane po qarkullojnë pamje nga radhët e gjata para supermarketeve, ku mesa duket qytetarët po vendosin të vetë-karantinohen në banesa për të shmangur infektimin dhe përhapjen e virusit vdekjeprurës.

Ashtu siç shihet edhe në videon e bërë publike në “La Repubblica”, njerëz me maska kanë dalë dhe mbajnë radhë për të bërë pazare.

Mësohet se kjo ka ndodhur në Casalpusterlengo, në një nga bashkitë e zonës së shpërthimit të Koronavirusit, ku shumë njerëz me maska në fytyrë, u radhitën para supermarketeve në pritje të hapjes së tyre.

Ndërsa, një punonjës policie ishte i pranishëm në një nga supermarketet ku pati dyndje të mëdha njerëzish. Ai i ndihmoi qytetarët për të ruajtur qetësinë dhe për të mos krijuar probleme.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Italia regjistron minimumin historik të lindjeve që prej bashkimit (1861)

Italia regjistron minimumin historik të lindjeve që prej bashkimit (1861)

Publikuar më 13.07.2020
Italia ka regjistruar minimumin historik të lindjeve që nga ...

Italia ka regjistruar minimumin historik të lindjeve që nga bashkimi i saj, në vitin 1861, si një rritje të lehtë të vdekjeve, sipas bilancit kombëtar demografik 2019, publikuar nga Istat, raporton ATSH. Ulja e lindjeve (-4,5%) është mbi 19 000 njësi në krahasim me vitin 2018. Në vitin 2019, 420 170 fëmijë janë regjistruar në […]

Lexo më shumë

Belgjika shton masat për të ndaluar futjen e udhëtarëve nga zona Shengen, mësoni cilat vende lejohen të hyjnë atje

Belgjika shton masat për të ndaluar futjen e udhëtarëve nga zona Shengen, mësoni cilat vende lejohen të hyjnë atje

Publikuar më 13.07.2020
Belgjika po merr një përqasje gjithnjë e më të kujdesshme nd...

Belgjika po merr një përqasje gjithnjë e më të kujdesshme ndaj koronavirusit. Vendi, së bashku me disa të tjerë në BE, rindërtuan hapjen e udhëtimit me pjesën tjetër të bllokut dhe zonën Shengen më 15 qershor pa kërkesa shtesë. Por ndërsa vendet e tjera kanë filluar të heqin kufizimet për udhëtarët belgë, Brukseli po mendon […]

Lexo më shumë

Zbulohet “makthi” i Macron/ Problemi i tij janë gratë, ja pse

Zbulohet “makthi” i Macron/ Problemi i tij janë gratë, ja pse

Publikuar më 12.07.2020
“Kjo qeveri është një turp”, tha në Twitter shoq...

“Kjo qeveri është një turp”, tha në Twitter shoqata feministe Osez le féminisme, duke iu referuar akuzave që kishin si synim Darmanin. Një grua akuzoi Darmanin për dhunimin e saj në vitin 2009 pasi ajo kërkoi ndihmën e tij në pastrimin e të dhënave kriminale të saj. Darmanin mohoi me forcë akuzat. Pasi akuzat u […]

Lexo më shumë

Politikat e reja/ Gjermanët duan politika të ashpra për azilantët, refugjatët të sillen drejtpërdrejt nga kampet

Politikat e reja/ Gjermanët duan politika të ashpra për azilantët, refugjatët të sillen drejtpërdrejt nga kampet

Publikuar më 12.07.2020
Një shumicë e gjermanëve duan që BE të ndalojë azilkërkuesit...

Një shumicë e gjermanëve duan që BE të ndalojë azilkërkuesit të hyjnë në bllok në një mënyrë të paautorizuar, por përkundrazi, refugjatët të sillen drejtpërdrejt nga kampet, sipas një studimi të publikuar nga Welt Am Sonntag. Pesëdhjetë e nëntë përqind e të anketuarve të anketës mbështesin rikonfigurimin e Sistemit të Përbashkët Europian të Azilit për […]

Lexo më shumë

Projekti i ri për udhëtimet/ Gati aplikimi për skemën e Shengen 2.0, cilat vende përfitojnë

Projekti i ri për udhëtimet/ Gati aplikimi për skemën e Shengen 2.0, cilat vende përfitojnë

Publikuar më 10.07.2020
Një zonë e vogël e Belgjikës po përpiqet t’i mbajë kuf...

Një zonë e vogël e Belgjikës po përpiqet t’i mbajë kufijtë e Europës hapur. Shumë vende europiane, përfshirë Belgjikën, mbyllën kufijtë e tyre këtë pranverë në përpjekje për të ndaluar koronavirusin që të mos hapej në territoret e tyre kur mbërriti në Kontinent – një qasje që Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve […]

Lexo më shumë

Italia drejt zgjatjes së gjendjes së jashtëzakonshme

Italia drejt zgjatjes së gjendjes së jashtëzakonshme

Publikuar më 10.07.2020
Kryeministri italian Giuseppe Conte ka deklaruar se gjendja ...

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka deklaruar se gjendja e emergjencës mund të zgjatet deri më 31 dhjetor, duke e konsideruar një vendim të arsyeshëm. “Gjendja e jashtëzakonshme shërben për të mbajtur nën kontroll virusin. Nuk është vendosur ende diçka zyrtare, por duke se gjërat po shkojnë në këtë drejtim.” Parashikimet e kryera nga Komitetit Shkencor […]

Lexo më shumë

‘Recesion më i thellë nga sa mendohej’, KE përditëson parashikimin: Europa e zhytur në krizë, ç’do ndodhë me ekonominë

‘Recesion më i thellë nga sa mendohej’, KE përditëson parashikimin: Europa e zhytur në krizë, ç’do ndodhë me ekonominë

Publikuar më 08.07.2020
Kriza e koronavirusit do ta zhysë Europën në një recesion më...

Kriza e koronavirusit do ta zhysë Europën në një recesion më të thellë nga sa mendohej fillimisht, tha Komisioni Europian. Por disa ekonomi pritet të jenë më mirë se të tjerat. Sipas një parashikimi ekonomik të përditësuar të Komisionit Evropian ekonomia e eurozonës do të bjerë  këtë vit në një recesion më të thellë nga […]

Lexo më shumë

Rikthimi i virusit/ Spanja fut në izolim 200.000 persona, askush nuk mund të largohet nga zona!

Rikthimi i virusit/ Spanja fut në izolim 200.000 persona, askush nuk mund të largohet nga zona!

Publikuar më 04.07.2020
Rajoni autonom i Katalonjës në Spanjë të shtunën riinstaloi ...

Rajoni autonom i Katalonjës në Spanjë të shtunën riinstaloi një bllokim për rreth 200,000 banorë afër qytetit të Lerida pas një rritje të mprehtë të rasteve të koronavirusit. “Ne kemi vendosur të kufizojmë zonën del Segria pas të dhënave që konfirmojnë një rritje të mprehtë të infeksioneve COVID-19”, u tha presidentit rajonal të Katalonjës Quim […]

Lexo më shumë