×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Me dy standarde/ Mbyllet fundjava, Rama iu mohon të drejtën besimtarëve të falen për Bajram

Vendimi për mbylljen e vendit edhe këtë fundjavë e cila përkon me festën Bajramit ka sjell reagime të besimtarëve duke e konsideruar të padrejtë arë. Teksa një javë më parë, me dhjetëra forca policie u ndeshën me qëndrestarët e teatrit, për shembjen e tij, ku distanca fizike nuk u mbajt si pasojë e konfrontimeve, kjo nuk i bëri përshtypje autoriteteve.

Një ngjarje e tillë, u konsiderua normale dhe rregulli për distancim fizik, nuk ishte problem për asnjë palë. Ndërkohë një javë më vonë, ku besimtarët myslimanë kremtojnë një nga festat më të rëndësishme të vitit, kryeministri Rama vendosi të izoloi sërish vendin, duke i mohuar të drejtën këtij komuniteti të falë Bajramin mëngjesin e së dielës.

Edhe pse më herët u projektua që këtë vit falja mos të ndodhë në shesh si çdo vit, por në xhami me një numër të reduktuar, duket se as kjo mundësi nuk do të jetë më për shkak të izolimit. Myftiu i Tiranës njoftoi se në xhami nuk do të lejoheshin fëmijët nën 12 vjeç dhe të moshuarit mbi 65 vjeç.

Kujtojmë që edhe vet kryeministri Rama premtoi se do të rinisë hapja e kishave dhe xhamive për të gjithë besimtarët, pasi rreziku nga Covid -19 është minimizuar ndjeshëm. Referuar edhe shifrave të fundit, në 3 javët e fundit nuk kemi asnjë humbje jete dhe rastet e reja që janë shfaqur i përkasin kontaktit, duke shtuar zonat e gjelbra dhe duke ulur rreziqet e infektimit.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Silva Bino e infektuar me koronavirus, ministrja Manastirliu flet për gjendjen e saj shëndetësore

Silva Bino e infektuar me koronavirus, ministrja Manastirliu flet për gjendjen e saj shëndetësore

Publikuar më 28.09.2020
Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë në Institutin e Sh...

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino është infektuar me koronavirus dhe ndodhet e shtruar në spitalin Infektiv, ku po merr trajtim mjekësor. Një gjë të tillë e ka konfirmuar edhe vetë ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, e cila përmes një postimi në llogarinë e saj “Facebook” […]

Lexo më shumë

“Pandemia ka rënduar familjet tona”, studentët kërkesë Ministrisë: Përgjysmoni tarifat e ‘Masterit’

“Pandemia ka rënduar familjet tona”, studentët kërkesë Ministrisë: Përgjysmoni tarifat e ‘Masterit’

Publikuar më 28.09.2020
Studentët e nivelit ‘Master’ në Fakultetin e Drejtësisë, Tir...

Studentët e nivelit ‘Master’ në Fakultetin e Drejtësisë, Tiranë kanë depozituar kërkesën për përgjysmimin e tarifave. Sipas tyre, pandemia ka rënduar edhe më shumë gjendjen  ekonomike të familjeve të tyre dhe e kanë gati të pamundur që të përballojnë një shpenzim të tillë. Elvis Gjini, student i ciklit “Master” në këtë fakultet shprehet se shumica […]

Lexo më shumë

Raporti i KiE për korrupsionin, Kokëdhima:  T’i sjell zorrët në grykë

Raporti i KiE për korrupsionin, Kokëdhima:  T’i sjell zorrët në grykë

Publikuar më 28.09.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, reagoi me ind...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, reagoi me indinjatë pas përfundimeve të raportit të Organizmit të Këshillit të Europës Kundër Korrupsionit (GRECO) se Shqipëria ka zbatuar në mënyrë të kënaqshme rekomandimet për parandalimin e korrupsionit, duke u shprehur se Shqipëria është vendi më i korruptuar në Europë dhe se të mbrosh kastën drejtuese në Shqipëri […]

Lexo më shumë

Lajmi i fundit/ Silva Bino infektohet me Covid, shtrohet në Infektiv

Lajmi i fundit/ Silva Bino infektohet me Covid, shtrohet në Infektiv

Publikuar më 28.09.2020
Silva Bino është konfirmuar me koronavirus. Shefja e Epidemi...

Silva Bino është konfirmuar me koronavirus. Shefja e Epidemiologjisë në ISHP dhe anëtarja e Komitetit të Ekspertëve për Pandeminë është shtruar të premten tek Infektivi me temperaturë 39 gradë. Vijon../

Lexo më shumë

Ardhja e vjeshtës sjell shpërthimin e viruseve stinore, Tritan Kalo na tregon dallimin mes gripit dhe Covid-19

Ardhja e vjeshtës sjell shpërthimin e viruseve stinore, Tritan Kalo na tregon dallimin mes gripit dhe Covid-19

Publikuar më 28.09.2020
Përmes një postimi në llogarinë e tij në “Facebook”, mjeku T...

Përmes një postimi në llogarinë e tij në “Facebook”, mjeku Tritan Kalo, na ka treguar se si ndryshon gripi stinor nga koronavirusi i rrezikshëm. “KOHË KOVIDIANE…..28.09.2020 e në vijim…..KUJTESË sidomos për rastet me PCR/Teste negative përgjatë sfidës me “flamën mbarëbotërore”…..VJESHTA që sapo ka trokitur si duhet në dyert tona, bart me vete jo vetëm një […]

Lexo më shumë

Kakavijë/ Taksisti me Covid-19 tenton të kalojë dy pasagjerë drejt Greqisë, gjobitet me 700 mijë lekë

Kakavijë/ Taksisti me Covid-19 tenton të kalojë dy pasagjerë drejt Greqisë, gjobitet me 700 mijë lekë

Publikuar më 28.09.2020
Është ndaluar në pikën kufitare të Kakavijës një taksist 60-...

Është ndaluar në pikën kufitare të Kakavijës një taksist 60-vjeçar nga Saranda, teksa kërkonte të kalonte në Greqi me dy persona të tjerë. Raportohet se shtetasi me inicialet S.C, ishte me PCR test pozitiv ndërsa kërkonte të kalonte kufirin për të çuar pasagjerët drejt Athinës. Policia e ka shoqëruar atë drejt Sarandës për izolim shtëpiak. […]

Lexo më shumë

“Ndihem me turp që u shpjegoj nxënësve gënjeshtrat e kryebashkiakut”, mësuesja liston mashtrimet e Veliajt

“Ndihem me turp që u shpjegoj nxënësve gënjeshtrat e kryebashkiakut”, mësuesja liston mashtrimet e Veliajt

Publikuar më 28.09.2020
Brunilda Çerraga, mësuese prej mëse çerek shekulli në shkoll...

Brunilda Çerraga, mësuese prej mëse çerek shekulli në shkollën 9-vjeçare “Jeronim de Rada”, në Tiranë, ka akuzuar sërish kryetarin e bashkisë së Tiranës për sulme të ulëta, duke rrëmuar simpatitë politike të familjarëve dhe të afërmve të saj, si shenjë hakmarrje për letrën e hapur që publikoi ditën e parë të nisjes së shkollës, më […]

Lexo më shumë

Vettingu në polici, shkarkohet shefi i Sektorit të Sigurisë së SHÇBA

Vettingu në polici, shkarkohet shefi i Sektorit të Sigurisë së SHÇBA

Publikuar më 28.09.2020
Po vijon procesi i vettingut në radhët e policisë. Komisioni...

Po vijon procesi i vettingut në radhët e policisë. Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka shkarkuar nga detyra sot Edmond Papën. Papa është shef i sektorit të Sigurisë së Personelit në Drejtorinë e Analizës dhe Kartotekës, SHÇBA. Papa është zyrtar i dyti që shkarkohet në radhët e policisë. Më herët Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit […]

Lexo më shumë