Mbreti i ardhshëm i Arabisë Saudite blen shtëpinë më të shtrenjtë në botë (FOTO)

Foto 1 nga 3 Pas Para

Mohammed bin Salman, njeriu i ri i fortë i Arabisë Saudite që kërkon të jetë imazhi i antikorrupsionit, është blerësi i mistershëm i kështjellës luksoze “Château Louis XIV”, pranë Parisit. Banesa private më e shtrenjtë në botë është shitur për 275 milionë euro, shkruan “New York Times”.
Prona luksoze u shit në shtator 2015 nga shoqëria franceze e specializuar në sektorin e pasurive të patundshme të luksit “Daniel Féau”, anëtare e rrjetit “Christie’s”. Në atë kohë asnjë informacion nuk kishte dalë për pronarin e ri, përveç se ishte nga Lindja e Mesme.
Kjo pronë, e ndërtuar në vitin 2011 në perëndim të Parisit, u quajt “Château Louis XIV”, duke iu referuar të famshmit “mbreti Diell”, që mbretëroi në Francë në shekullin XVII dhe XVIII.
Me dëshirën për të qenë një kopje në miniaturë e kështjellës fantastike të Versajës, që është aty pranë, në këtë godinë bashkohen arkitektura e shekullit XVII me teknologjitë moderne, me shatërvanë që mund t’i kontrollosh me iPhone, një sallë kinemaje, një akuarium gjigant dhe shumë të tjera. “Me një sipërfaqe të banueshme prej 5 000 metrash katrorë, ajo premton festat e Versajës nën revolucionin high-tech”, thuhet në faqen internet të promovuesit të saj, “Cogemad”.
“New York Times” pohon se pronari aktual është princi i ri trashëgimtar, Mohammed ben Salmane i cili kërkon të luftojë korrupsionin duke promovuar masa shtrënguese.

Të tjera

Abissnet