×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Mbeta pa fjalë…”, studentja nga Durrësi që fitoi në konkursin e teknologjisë pa Wifi tregon mesazhin dhe dhuratën nga Bill Gates

Xhulia Kurti është 21-vjeçarja nga Shqipëria e cila studion shkencat Kompjuterike në Durrës. Aftësitë e saj sa i përket teknologjisë janë komentuar shumë.

Xhulia Kurti është studentja shqiptare që fitoi çmimin e dytë në Gjermani pasi paraqiti ide inovative për dërgimin e materialeve përmes ‘Smartfonëve’ edhe pa internet dhe pa paguar faturën. 21- vjeçarja u përzgjodh nga juria mes 26 finalistë. Xhulia vijon studimet në vitin e tretë në Universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës ndërsa është e para shqiptare që fiton një çmim të tillë në konkursin prestigjioz “IAA mobilitython”. Projekti i të resë shqiptare fokusohet tek teknologjia pa Wifi. Së shpejti ky projekt pritet që të prezantohet përballë sponsorëve të mëdhenj gjermanë dhe europianë.  “IAA mobilitython” këtë vit u zhvillua në Mynih, nën kujdesin e Ministrisë Gjermane të Teknolgjisë dhe Infrastrukturës. Së fundi, ajo ka marrë një mesazh përgëzimi nga Bill Gates. Po ashtu, asaj iu bë dhuratë edhe libri i tij ende pa u botuar. Për emisionin “#Gjesi” në T7 ajo është shprehur se nga gëzimi ka ngelur pa fjalë.

Prononcimin e saj mund ta dëgjoni në linkun më poshtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

OKB: Humbjet në arsim nga pandemia në botë dhe në Shqipëri janë më të larta se sa priteshin

OKB: Humbjet në arsim nga pandemia në botë dhe në Shqipëri janë më të larta se sa priteshin

Publikuar më 27.01.2022
Një studim global i Fondi të Emergjencës të Kombeve të Bashk...

Një studim global i Fondi të Emergjencës të Kombeve të Bashkuara për Fëmijet (UNICEF) zbuloi së fundmi se humbjet që pandemia Covid-19 ka shkaktuar në arsim ishim më të mëdha sesa u parashikuan. Në vendet me të ardhura të mesme, ku bën pjesë edhe Shqipëria, UNICEF thotë se, aftësitë arsimore në lexim dhe matematikë janë […]

Lexo më shumë

Zbardhet vendimi i qeverisë, 3 ditë pushim për prindin me fëmijë të mitur: Mund të punojë nga shtëpia

Zbardhet vendimi i qeverisë, 3 ditë pushim për prindin me fëmijë të mitur: Mund të punojë nga shtëpia

Publikuar më 24.01.2022
Temperaturat e ulëta në të gjithë vendin kanë detyruar insti...

Temperaturat e ulëta në të gjithë vendin kanë detyruar institucionet shtetërore që të mbyllin shkollat e ciklit të ulët, të mesëm si dhe kopshtet e çerdhet në datat 24, 25 dhe 26 janar. Po ashtu, me anë të një VKM-je është vendosur që pushim të kenë njëri prej prindërve me fëmijë të mitur të cilët […]

Lexo më shumë

Mungesa e ngrohjes në shkolla, aktivistët protestojnë para Ministrisë së Arsimit dhe dhurojnë ngrohëse

Mungesa e ngrohjes në shkolla, aktivistët protestojnë para Ministrisë së Arsimit dhe dhurojnë ngrohëse

Publikuar më 24.01.2022
Në ditën kombëtare të Arsimit, shkollat janë të mbyllura për...

Në ditën kombëtare të Arsimit, shkollat janë të mbyllura për shkak të mungesës së sistemit të ngrohjes, e kjo ka ngritur në protestë disa aktivistë. Protesta është zhvilluar përpara Ministrisë së Arsimit e përveç deklaratave të bëra, nuk kanë munguar simbolikat. Ato i kanë dhuruar Ministrisë disa ngrohëse, e ndërsa nuk i kanë kursyer edhe […]

Lexo më shumë

Ndërprerja e mësimit nga i ftohti, Ministria e Arsimit: Një nga prindërit mund të qëndrojë me fëmijët, s’ka penalitet në punë

Ndërprerja e mësimit nga i ftohti, Ministria e Arsimit: Një nga prindërit mund të qëndrojë me fëmijët, s’ka penalitet në punë

Publikuar më 23.01.2022
Ministria e Arsimit njofton se njëri nga prindërit mund të q...

Ministria e Arsimit njofton se njëri nga prindërit mund të qëndrojë në shtëpi me fëmijët, ndërkohë që mësimi do të jetë i pezulluar nga data 24 – 26 janar për shkak të kushteve të vështira atmosferike. Me anë të një njoftimi ministria bën me dije se me vendim të Këshillit të Ministrave njëri nga prindërit […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Emergjencat natyrore e bëjnë të dukshme keqqeverisjen dhe abuzimin me fondet publike

Kokëdhima: Emergjencat natyrore e bëjnë të dukshme keqqeverisjen dhe abuzimin me fondet publike

Publikuar më 21.01.2022
Kryetari i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, duke iu refer...

Kryetari i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, duke iu referuar mbylljes së shkollave dhe të disa rrugëve kombëtare në zonat malore, pas reshjeve të dëborës, deklaroi se paralizimi i mësimit dhe i qarkullimit të qytetarëve e të mallrave, nuk mund t’i faturohet natyrës, por keqqeverisjes, ndërsa emergjencat natyrore vetëm e bëjnë të dukshme këtë plagë të […]

Lexo më shumë

Kyçja e frigo-shkollave, asnjë fajtor

Kyçja e frigo-shkollave, asnjë fajtor

Publikuar më 20.01.2022
Arben Rrozhani Sikur të mos mjaftonin orët e munguara mësimo...

Arben Rrozhani Sikur të mos mjaftonin orët e munguara mësimore pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, muajt e mësimit online pas shpalljes së pandemisë së COVID-19, mungesave të qindra-mijëra nxënësve dhe mësuesve në javët e fundit, prej përphapjes masive të mutacioneve të virusit, ministrja e Arsimit, Evis Kushi, me një vendim gati personal, vendosi sot […]

Lexo më shumë

Temperaturat deri në -17 gradë, Kushi mbyll shkollat tre ditë

Temperaturat deri në -17 gradë, Kushi mbyll shkollat tre ditë

Publikuar më 20.01.2022
Ministrja e Arsimit dhe Sportit ka njoftuar se dita e hënë, ...

Ministrja e Arsimit dhe Sportit ka njoftuar se dita e hënë, e martë dhe e mërkurë (24-26 janar 2022) do të jetë pushim, për shkak të temperaturave mjaft të ulëta që pritet të ketë javën e ardhshme. Njoftimi i Kushit Të dashur nxënës, mësues dhe prindër! Dua t’ju njoftoj se sot në MAS kemi marrë një […]

Lexo më shumë

Iu bë atentat te Liqeni i Thatë, Lulëzim Masha kërkon mbrojtje: Prej një jave më ndiqnin dhe më vëzhgonin

Iu bë atentat te Liqeni i Thatë, Lulëzim Masha kërkon mbrojtje: Prej një jave më ndiqnin dhe më vëzhgonin

Publikuar më 20.01.2022
Administratori i shkollës “Wilson”, Lulzim Masha...

Administratori i shkollës “Wilson”, Lulzim Masha, i cili disa ditë më parë i shpëtoi një atentati në liqenin Artificial, ka kërkuar mbrojtje nga shteti. Ndërkohë ndryshe nga deshmia paraprake, por edhe në disa media biznesmeni fillimisht mohoi të ishte objektiv i ndonjë atentati gjatë marrjes në pyetje nga hetuesit ai ka pranuar se një person […]

Lexo më shumë