×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mashtroi me vdekjen në Shqipëri, Davide Pecorelli: Kam konsumuar disa vepra penale dhe nuk e bëra për siguracionin e jetës

Davide Pecorelli, biznesmeni 45-vjeçar italian iu përgjigj pyetjeve të magjistratëve të Peruxhias për gati 3 orë. Para gazetarëve ai pranoi se kishte kryer krime në Shqipëri, por nuk zbuloi arsyet e inskenimit të vrasjes së tij. “Nuk kisha asgjë për të fshehur. Unë shpjegova gjithçka. Prokurorët Cantone dhe Petrazzini morën shënim krimet e kryera në Itali dhe Shqipëri” – tha ai por nuk dha një arsye për makinën e djegur, biznesin dhe zhdukjen misterioze. “E vetmja gjë e sigurt që mund t’ju them është se nuk do ta ribëj më biznesmenin në Itali” – shtoi ai. Por çfarë ka bërë muajt e fundit?

“Unë isha në një komunitet fetar pranë Medjugorje (Bosnjë).

Por si përfundoi në ishullin Giglio fillimisht dhe më pas në shkëmbinjtë e Montecristo? Pecorelli nuk dha përgjigje, por nënvizoi se gjithçka e kishte bërë vetë duke shfajësuar çdo person pranë tij. “Kur më morën për të vdekur nuk kam kontaktuar me askënd. Familja ime nuk dinte asgjë. Ata më panë përsëri vetëm kur u ktheva nga Toskana. Nuk mund të them asgjë tjetër. Magjistratët do t’ju tregojnë detajet që janë gjithashtu tragjike, të paktën për pjesën e parë.

A e bëra për të fituar siguracionin? Unë kam qenë një sipërmarrës për 25 vjet, kam pasur gjithmonë një policë jete, nuk ka asnjë lidhje me këtë histori ” – tha ish-biznesmeni dhe u largua. “Arratisja” e Pecorelli zgjati gati 9 muaj dhe gjithçka filloi me një udhëtim në Shqipëri ku ai kishte kontakte për të shitur një makineri në sektorin e bukurisë. Më pas makina e tij u gjet e djegur në Pukë dhe misteri filloi.

Intervista

Davide Pecorelli: Nuk kisha asgjë për të fshehur, megjithatë kam bërë veprat penale që kam bërë i kanë mësuar si prokuror Petracini. E vetmja gjë që ju kërkoj është të bëni detyrën tuaj duke patur parasysh që kam 4 fëmijë, 3 prej tyre të mitur.

Gazetari: Përse u dogj makina? E keni djegur ju?

Davide Pecorelli: Shiko, unë i kam treguar gjithçka Petracinit që më pas do t’ia tregojë shtypit në detaje. Kam konsumuar gjithashtu disa vepra penale në Shqipëri…

Gazetari: Cilat janë?

Davide Pecorelli: Do ju a thotë të gjitha Petracini, kam qenë 3 orë në pyetje…

Gazetari: Kishit para me vete?

Davide Pecorelli: Më vjen keq, por do iki, mbrëmje të këndshme të gjithëve.

Gazateri: Çfarë do të beni tani? Do të ktheheni në shtëpi?

Davide Pecorelli: Do të shkoj te fëmijët e mi, e vetmja gjë e sigurt është që nuk do të bëj sërish sipërmarrësin në Itali, kjo është e vetmja gjë e sigurt.

Gazetari: Çfarë keni bërë këto 8 muaj?

Davide Pecorelli: Kam qenë në një komunitet me priftërinj.

Gazetari: Me kë keni ruajtur kontaktet në Itali kur ju dinin të vdekur?

Davide Pecorelli: Me asnjë!

Gazetari: Familjarët tuaj e dinin?

Davide Pecorelli: Absolutisht jo, me kanë riparë kur jam rikthyer nga ishulli Monte Cristo.

Gazetari: Për sigurimin çfarë thuhet?

Davide Pecorelli: Kam 30 vjet që jam sipërmarrës, kam sigurimin e jetes. Megjithatë do ja u thonë detajet, detaje që janë dhe tragjike në pjesën e parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

E reja nga Gjirokastra mbyll në çmendinë të ëmën për ti marrë shtëpinë!

E reja nga Gjirokastra mbyll në çmendinë të ëmën për ti marrë shtëpinë!

Publikuar më 25.10.2021
Emisioni “Stop” mbrëmjen e sotme ka publikuar historinë e Kr...

Emisioni “Stop” mbrëmjen e sotme ka publikuar historinë e Krisanthi Kore nga Gjirokastra. Krisanthi Kore, 76 vjeçe, denoncon se si është burgosur dhe dërguar në çmendinë nga vajza e saj me ndihmën e policisë, prokurorisë dhe gjykatës Gjirokastër, vetëm për t’i marrë pronën të moshuarës. E moshuara  tregon problemet nisë në vitin 2007 pasi i […]

Lexo më shumë

FOTO/ Pamje që na kishin munguar, tifozët “djegin” stadiumin sapo starton derbi

FOTO/ Pamje që na kishin munguar, tifozët “djegin” stadiumin sapo starton derbi

Publikuar më 25.10.2021
Tifozët e Tiranës dhe Partizanit kanë pritur që të startojë ...

Tifozët e Tiranës dhe Partizanit kanë pritur që të startojë sfida, për të treguar se sa i kishte munguar ky derbi qytetit. Menjëherë flakadanë kanë pushtuar fushën e blertë duke prodhur një atmosferë elektrizuese në stadium. Retë e tymit kanë mbuluar fushën dukë bërë që ndeshja të ndërpritet për disa minuta, por më pas nisi […]

Lexo më shumë

U vranë për tokën, si ndodhi krimi i dyfishtë në Vlorë, fqinjët të tronditur: Dëgjuam ulërima! Djali ishte i pamartuar, xhaxhai rrinte në qytet!

U vranë për tokën, si ndodhi krimi i dyfishtë në Vlorë, fqinjët të tronditur: Dëgjuam ulërima! Djali ishte i pamartuar, xhaxhai rrinte në qytet!

Publikuar më 25.10.2021
Të tjera detaje dalin në dritë nga krimi i dyfishtë brenda f...

Të tjera detaje dalin në dritë nga krimi i dyfishtë brenda familjes në Vlorë, ku nipi 39-vjeçar Genci Koreta ka vrarë xhaxhanë e tij, Jorgji Koreta, 64-vjeç. “Nuk di gjë fare çfarë ka ndodhur, në televizor po e dëgjojmë. I njohim të dy, më vjen keq për djalin, i pamartuar, është gati 40 vjeç”, u […]

Lexo më shumë

Aksident në Lezhë, makina del nga rruga dhe përfundon në kanal, plagosen dy persona

Aksident në Lezhë, makina del nga rruga dhe përfundon në kanal, plagosen dy persona

Publikuar më 25.10.2021
Dy persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti...

Dy persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidentit. Ngjarja ndodhi në rrugën Lezhë-Shkodër, në lagjen e ish frutores dhe sipas informacioneve paraprake makina doli nga rruga. Të plagosurit ndodhen ne spitalin rajonal të Lezhës. Ndërsa policia ka nisur hetimet për zbardhjen e shkaqeve te këtij aksidenti.

Lexo më shumë

Krim brenda familjes në Vlorë, nipi vret xhaxhanë dhe më pas veten

Krim brenda familjes në Vlorë, nipi vret xhaxhanë dhe më pas veten

Publikuar më 25.10.2021
Të shtëna me armë janë regjistruar mbrëmjen e së hënës në Vl...

Të shtëna me armë janë regjistruar mbrëmjen e së hënës në Vlorë. Paraprakisht mësohet se bëhet fjalë për dy viktima. Krimi ka ndodhur brenda një familjeje, fshatin Llakatund. Nga të dhënat e para, bëhet e ditur se nipi dyshohet të ketë vrarë xhaxhanë dhe më pas edhe veten e tij. NJOFTIMI I POLICISE Në fshatin […]

Lexo më shumë

Protesta të dhunshme dhe kimikate në qendër të Athinës për 20-vjeçarin rom të vdekur (Video+Foto)

Protesta të dhunshme dhe kimikate në qendër të Athinës për 20-vjeçarin rom të vdekur (Video+Foto)

Publikuar më 25.10.2021
Rreth 1000 protestues nga organizatat e majta jashtëparlamen...

Rreth 1000 protestues nga organizatat e majta jashtëparlamentare marshuan në qendër të Athinës duke mbajtur një pankartë ku shkruhej “policia vret”. Policia i kishte nën vëzhgim të kujdesshëm ndërsa marshimi drejtohej drejt Parlamentit. Në Stadiou, shpërthyen përleshje mes policisë dhe protestuesve, ku të parët përdorën edhe kimikate.

Lexo më shumë

Helmimi në Krujë, reagon policia: 35 persona kanë shkuar në spital, presim përgjigjet e analizave!

Helmimi në Krujë, reagon policia: 35 persona kanë shkuar në spital, presim përgjigjet e analizave!

Publikuar më 25.10.2021
Policia e Krujës, pas marrjes së njoftimit mesditën e sotme,...

Policia e Krujës, pas marrjes së njoftimit mesditën e sotme, nga urgjenca e Spitalit të Krujës, se dy ditët e fundit kanë shkuar për ndihmë mjekësore, rreth 35 shtetas, të cilët dyshohet se janë helmuar, menjëherë ka ngritur grupin hetimor, i cili ka shkuar në spitalin e Krujës dhe vijon punën për sqarimin e rrethanave […]

Lexo më shumë

COVID-19/ MSH: Përgjysmohen rastet e reja, rritet numri i viktimave në 24 orë

COVID-19/ MSH: Përgjysmohen rastet e reja, rritet numri i viktimave në 24 orë

Publikuar më 25.10.2021
Janë ulur ndjeshëm rastet e reja me Covid-19 në vend. Minist...

Janë ulur ndjeshëm rastet e reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve të fundit 264 qytetarë kanë rezultuar pozitivë nga 444 që ishin një ditë më parë. Ndërkohë kemi një rritje të lehtë të fataliteteve ku 6 qytetarë kanë humbur jetën nga 4 që ishin dje. COVID19 […]

Lexo më shumë