×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Marrëveshja e detit/ Rama debat me Dora Bakojanis: E çova në Kushtetuese nga frika e tensioneve mes qeverisë dhe opozitës

Forcimi i mëtejshëm i marrëdhënieve midis Greqisë dhe Maqedonisë Veriore, çështjet në pritje të Athinës dhe Tiranës për kufirin detar, perspektiva Greko-Turke dhe Evropiane e Ballkanit Perëndimor, ishin në qendër të tryezës në konferencën e djeshme në Greqi. Në konferencë morën pjesë dy kryeministra nga Ballkani, Zaev dhe Rama, si dhe dy anëtarë të Parlamentit Grek dhe ish-ministrat e jashtëm, Dora Bakoyannis dhe George Katrougalos.

Për të zgjidhur dallimet midis Greqisë dhe Shqipërisë në veçanti, debatet e tyre u kryqëzuan nga Dora Bakojanis dhe Edi Rama, me Kryeministrin shqiptar duke argumentuar, së pari, “herët a vonë do të arrijmë një pikëpamje të përbashkët mbi zonat detare”, duke propozuar zgjidhjen e çështjeve ose me ndihmën e vendeve të treta, siç tha ai, ose në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, thekson media greke, News Beast.

Sidoqoftë, Edi Rama vendosi parametrin e pranisë turke në Ballkanin Perëndimor, duke thënë: “Ne jemi në bashkëpunim strategjik me Greqinë dhe Turqinë, nuk e ndiej që Shqipëria është midis një çekiçi dhe një gozhde. Turqia luan një rol kritik për sigurinë e Evropës, ashtu si Greqia luan një rol kritik për kufijtë e Evropës. Padyshim, Presidenti turk nuk është kundër grekëve”.

Në përgjigje, deputetja e Demokracisë së Re shprehu pakënaqësinë e saj me vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, një dekadë më parë, i cili anuloi marrëveshjen Greko-Shqiptare për shënjimin e ujërave territoriale, e cila ishte nënshkruar në Tiranë. “Nuk ka asnjë justifikim për të mos pasur një marrëveshje pas 12 vjetësh”, tha ajo.

Ajo bëri thirrje për një marrëveshje: “Do të jetë e rëndësishme për të dy vendet”, këmbënguli ajo ndërsa vuri në dukje se Greqia ka nënshkruar dy marrëveshje të rëndësishme, me Egjiptin dhe Italinë për caktimin e zonave detare. “Ne shpresojmë të vazhdojmë në të njëjtën mënyrë me Shqipërinë”. Megjithatë, Bakojanis sqaron se “ndërhyrja e vendeve të treta nuk ndihmon, ne e dimë se Turqia ishte kundër marrëveshjes”.

Dialogu përfundoi me Edi Ramën duke thënë se ai kishte apeluar në Gjykatën Kushtetuese nga frika e tensioneve në rritje në vendin e tij midis qeverisë dhe opozitës. Ndërsa ai pretendoi se përfshirja turke nuk është e vlefshme.

Duke mbyllur fragmentin përkatës, Kryeministri shqiptar shprehu mirënjohjen e tij, siç deklaroi ai, për Kryeministrin K. Mitsotakis dhe Ministrin e Jashtëm Nikos Dendias, sepse “ata treguan sjellje konstruktive dhe dëshirë për të zgjidhur çështjen (…) Unë jam i bindur që me qeveria e re në Greqi jemi në rrugën e duhur”.

Ministri i Jashtëm i SYRIZA, George Katrougalos, gjithashtu ndërhyri në këtë çështje, duke thënë se qeveria e SYRIZA “kishte negociata krijuese (me qeverinë e Tiranës), të cilat në fakt kishin ardhur shumë afër arritjes së një marrëveshjeje për të gjitha çështjet”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përkujtimi i 75-vjetorit të OKB-së, Meta: Gur themeli bashkëpunimi, Shqipëria përqafoi e zbatoi parimet e kësaj organizate

Përkujtimi i 75-vjetorit të OKB-së, Meta: Gur themeli bashkëpunimi, Shqipëria përqafoi e zbatoi parimet e kësaj organizate

Publikuar më 21.09.2020
Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se Organizata e ...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se Organizata e Kombeve të Bashkuara është një gur themeli bashkëpunimi shumëpalësh. Gjatë fjalës së tij në takimin e Nivelit të Lartë të Përkujtimit të 75-vjetorit të themelimit të OKB, kreu i shtetit pohoi se shqiptarët besojnë thellësisht te kjo organizatë. Meta, në takimin me temë “E ardhmja që […]

Lexo më shumë

Opozita e Bashkuar kërkon mbledhjen e Këshillit Politik, ja kërkesa për kolegët

Opozita e Bashkuar kërkon mbledhjen e Këshillit Politik, ja kërkesa për kolegët

Publikuar më 21.09.2020
Ne vijim te mbledhjes se dites se premte, mbyllur sigurisht ...

Ne vijim te mbledhjes se dites se premte, mbyllur sigurisht pa dakordesi mes paleve, Opozita e Bashkuar kërkon mbledhjen nesër të Këshillit Politik. Me nje kerkese, ajo u drejtohet kolegeve te ketij Keshilli, duke e njoftuar per mbledhjen qe deshiron te mbahet te marten ne oren 12:00. Kërkesa Të nderuar kolegë, Ne vijim te mbledhjes […]

Lexo më shumë

Edi Rama dhe dialogu për detin, media greke: A do të guxojë kryeministri shqiptar të hapë një çështje kaq të nxehtë në prag të zgjedhjeve

Edi Rama dhe dialogu për detin, media greke: A do të guxojë kryeministri shqiptar të hapë një çështje kaq të nxehtë në prag të zgjedhjeve

Publikuar më 21.09.2020
Media greke Kathemerini i ka kushtuar së fundmi një artikull...

Media greke Kathemerini i ka kushtuar së fundmi një artikull çështjes së detit, marrëdhënies së kryeministrit Rama me Erdogan, vizitës së tij në Greqi dhe deklaratave të kryeministrit të Shqipërisë mbi zhvillimet e fundit. Të premten, më 11 shtator, Edi Rama inspektoi ndërtimin e disa shtëpive në një zonë të Tiranës në mëngjes, për të […]

Lexo më shumë

Thaçi dhe Rama rrezohen vetëm nga Stambolli!

Thaçi dhe Rama rrezohen vetëm nga Stambolli!

Publikuar më 20.09.2020
Alban Daci Ka shumë ide e studime se si vdes një demokraci. ...

Alban Daci Ka shumë ide e studime se si vdes një demokraci. Në të kaluarën jemi mësuar se demokracitë mund të vdesin përmes shesheve e marshimeve. Ndoshta i vetmi që e bëri të mundur një të tillë ishte Musolini me marshimin e tij të famshëm në Romë në vitin 1922. Të tjerë duke u frymëzuar […]

Lexo më shumë

Propozimi i Rudina Hajdarit: Të hapen listat 100% , pres ta diskutoj këtë pikë të martën

Propozimi i Rudina Hajdarit: Të hapen listat 100% , pres ta diskutoj këtë pikë të martën

Publikuar më 20.09.2020
Deputetja e Parlamentit të Shqipërisë, Rudina Hajdari ka shk...

Deputetja e Parlamentit të Shqipërisë, Rudina Hajdari ka shkruar një propozim në të cilën vë në dukje idenë për hapjen me 100 % të listave zgjedhore. Duke përshëndetur qëndrimin konsensual që u arrit nëpërmjet deklaratave publike të të gjitha palëve politike, lidhur me hapjen e listave 100%, Hajdari shton se do të donte që të […]

Lexo më shumë

Kodi zgjedhor/ LVV: Po bëjnë lojë të pistë të gjitha partitë

Kodi zgjedhor/ LVV: Po bëjnë lojë të pistë të gjitha partitë

Publikuar më 18.09.2020
Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri ka reaguar ashpër pas propo...

Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri ka reaguar ashpër pas propozimit të PS për amendimet në Kodin Zgjedhor. Sipas Bojken Abazit, PS në bashkëpunim me ‘heshtjen’ e PD, LSI dhe Nismës po vendosin prag të dyfishtë në kombëtar dhe dhe lokalë e cila sipas tij është e ‘padëgjuar në botën demokratike, me gjasë dhe në botën jodemokratike’. […]

Lexo më shumë

Refuzohet azili për shtetasin turk/ 9 eurodeputetë i dërgojnë letër Edi Ramës: Mos e deportoni!

Refuzohet azili për shtetasin turk/ 9 eurodeputetë i dërgojnë letër Edi Ramës: Mos e deportoni!

Publikuar më 18.09.2020
Eurodeputetja rumune, Ramona Strugariu së bashku me 9 euro d...

Eurodeputetja rumune, Ramona Strugariu së bashku me 9 euro deputetë të tjerë, i kanë nisur një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama ku i kanë kërkuar autoriteteve që të mos depërtojnë shtetasin turk Selami Simsek drejt Turqisë dhe të sigurojnë një gjykim të drejtë. Strugariu thekson se “ngjarjet e përsëritura të mosrespektimit të Burimeve Njerëzore mund […]

Lexo më shumë

Afrohet data e takimit të Procesit të Berlinit, ja çfarë do të diskutohet nga liderët e Ballkanit Perëndimor

Afrohet data e takimit të Procesit të Berlinit, ja çfarë do të diskutohet nga liderët e Ballkanit Perëndimor

Publikuar më 18.09.2020
Takimi tjetër brenda Procesit të Berlinit, i cili do të sjel...

Takimi tjetër brenda Procesit të Berlinit, i cili do të sjellë së bashku drejtuesit e Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimin Evropian, do të mbahet në 10 nëntor në Sofje, Bullgari, kur duhet të miratohet një plan për krijimin e një tregu të përbashkët rajonal, citon Europe Western Balkans. KE thotë se plani është duke u hartuar […]

Lexo më shumë