Maqedonia nis javën e ardhshme bisedimet e anëtarësimit në NATO

Maqedonia do të fillojë zyrtarisht negociatat e pranimit në NATO, më 18 dhe 19 tetor në Bruksel, thekson agjencia e lajmeve të Maqedonisë MIA. Vendi mori një ftesë për t’u bashkuar me Aleancën në korrik.

Delegacioni zyrtar i Qeverisë së Maqedonisë në selinë e NATO-s do të udhëhiqet nga Koordinatori Kombëtar i NATO-s, Stevo Pendarovski.

Gjatë seancës së saj të kaluar, qeveria e Maqedonisë gjithashtu, vendosi të formojë një komitet pune që do të ketë për detyrë të shohë përmes negociatave.

“Ne jemi plotësisht të përgatitur dhe komiteti i punës për integrimin e Maqedonisë në NATO ka punuar për një kohë”, tha zëdhënësi i qeverisë Mile Bosnjakovski, shtoi MIA. Anëtarësimi, kujton agjencia, ende kërkon zbatimin e plotë të marrëveshjes së Prespës dhe qeveria ka dërguar iniciativën për ndryshime kushtetuese në parlament.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet